Help - Search - Members - Calendar
Full Version: vibratie la franare
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Iulian HondaFan
de vreo saptamana nevasta-mea a observat o vibratie in volan si in pedala de frana la franare la viteze mari. asta e la Civic (care a ajuns la 96-97000 km).

vibratia inceteaza cand viteza scade sub 25-30km/h. frana pare sa tina bine ( nu am remarcat "goluri" la apasarea pedalei). de asemenea vibratia este de frecvennta mai joasa decat cea pe care o da ABS-ul ( si oricum aia nu se intampla decat la viteze mici si e inca prezenta la franele bruste la viteze mici).

la revizia de 80000km astia mi-au schimbat placutele de frana. sa fie din cauza ca nu au fost montate bine?

masina o am programata pentru revizia tehnica luni dimineatza si desigur le voi spune de problema.

cine are o idee de cauza sau alte sugestii va rog dati-va cu parerea.

multzam fain...
Virgil47474
discuri ovalizate ...
James Kilowatt
Ar putea fi discurile strambe.
Iulian HondaFan
cum s-ar fi putut stramba?
CRG
dupa o folosire intensa, cum am patit eu cand am coborat de la Stana de Vale cu foarte putina frana de motor (atata m-a dus pe mine mintea acum zece ani).

daca au mai si trecut prin apa dupa o franare puternica, na poftitzi la discuri ovalizate, va rugam!

s-ar putea sa fie si de la placute, poate au alta compozitie fata de cele dinainte (mai putin azbest, nu stiu ce sa zic).
Iulian HondaFan
nevasta-mea cam franeaza mult... se sperie de tot felul de chestii si nu foloseste frana de motor. accelereaza pana la 50m de intersectii si apoi franeaza...

cand au schimbat placutele de frana au netzeit si discurile. nu stiu cat au luat din grosimea lor dar e posibil sa fi fost ceva.

vom vedea ce zic luni mecanicii. schimbatul discurilor nu ar fi o mare chestie.
James Kilowatt
Chestia cu rectificarea discurilor e oarecum delicata. Daca le faci la un service de cartier, risti sa faca mai rau decat bine. Ele trebuie sa aiba un oarecare excentric... insa unul prea mic poate duce la incalzirea discurilor, iar unul prea mare la vibratii la franare. Daca mecanicul ala nu era tocmai meserias, s-ar putea sa fie de aici problema.
Iulian HondaFan
sunt mecanicii de la dealer ( care nu e numai de Honda e si de Ford si Toyota)... e plin de ametiti si aici. nici eu nu am prea mare incredere in ei dar nu stiu altii mai buni. in oras si zona limitrofa masinile americane sunt cam 75% din total, asa ca majoritatea mecanicilor dn zona nu prea se pricep bine la japoneze.
Damian53219
Am patit si eu la fel!
numai ca mie mi s-au ovalizat pe timp de ploaie (cu galeata apropare) prin Bucuresti la ora de varf...... si am intrat intr-o balta , cam mare dupa parerea mea, caruia nu-i cunosteam adancimea.
bineinteles ca au iesit aburi din rotile din fata...... nu am dat atentie, iar a 2-a zii, pe la 80km/h am inceput sa franez, pedala imi dadea contra, si mi se misca volanul un pic stanga dreapta!
parerea mea este sa schimbi discurile de frana..... mergi tu cu masina vre-o 2-3saptamani ca discurile sa intre in normal (adica sa se netezeasca putin si sa formeze acele canturi care se interpun cu cele de la placute) , zic sa mergi tu ca barbatii sunt mai atenti la "subtilitatile" masinii..... si nu ai sa ai o frana prea grozava in prima saptamana.....
dupa 3 saptamani (mers normal, pana in 45-50km/h) lucurile se vor intoarce la normal.

END OF STORY! beer.gif
malin34426
Pana sa ajungi la discuri vezi jentile. se stramba mult mai repede decat discurile (mai ales ca la civic discurile sunt ventilate). Explicatia este ca daca janta este stramba radial , la franare cauciucul ia forma jentii si va intra in oscilatie cu janta de pe partea cealalta sintindu-se vibratzia si in volan. daca in volan nu se simte deloc mai vezi forma placutelor de frana care sau uzat spre extremitatea ext., iar dicurile nu sunt niciodata perfect centrate cu axa fapt ce duce la oscilatia placutei pe disc in plan radial.
Daca schimbi discurile automat schimbi si placutele si efectul dispare oricum ( in cazul in care nu este janta sau cauciucul)
danmatyas
o prima chestie ar putea fi ca ai mers cu placutele uzate si ti-a facut urme pe discurile de frana, mie asta mi s-a intamplat iar a 2 a chestie ar putea fi ..uzura in timp a discurilor de frana.eu zic sa iti schimbi discurile pe fata si ai sa vezi ca nu ai probleme.mai mult de 2 milioane nu ar trebui sa coste.
cosmin45741
si eu sunt de acord cu malin...s-ar putea sa fie jantele ovalizate...
daca nu, discurile...
Iulian HondaFan
au fost discurile, dar a ramas pe vineri sa ma duc pentru asta .

la revizia de 80k km mi-au schimbat placutele de frana si rectificat discurile ( asta fiind singura interventie la frane de cand masina a fost cumparata). probabil insa ca placutele ar fi trebuit schimbate la revizia de 65k km ca sa nu se duca de tot si sa uzeze anormal discurile. dar nu! desi atunci am intrebat daca nu ar trebui schimbate placutele de frana, am fost asigurat ca franele tin fara probleme inca 15k km. am zis OK.... e masina japoneza si facuta sa tina cat timpul, chiar consumabilele... e posibil ca baietii sa fi avut un plan diabolic, pt. ca schimbatul placutelor de frana ar fi vreo 50$ cu totul...

ma rog am platit la revizia de 80k km vreo 200$ pe frane si ma asteptam sa tina bine mersi macar alti 30k km cum chiar ei, balalaii, mi-au dat in scris ca lucrarea lor la frane e garantata...

Jim care a facut treaba si-a bagat probabil picioarele si de-asta a iesit ce a iesit. luni Dan care a fost mecanicul alocat Civicului nostru a zis ca e treaba lui Jim ca el a dat-o-n bara prima data... Jim nu era insa luni, asa ca trebuie sa duc masina vineri...

asa ca mecanicii sunt mecanici peste tot...
James Kilowatt
Ai grija peste cine ai sa dai cand o sa faci geometria....
Iulian HondaFan
mi-au facut geometria luni (90$), dar e greu sa-mi dau seama dat fiind ca franele vibreaza...
Iulian HondaFan
dupa ce m-am burzuluit putin la ei luni s-au miscat. in fnal ma declar multumit, desi tot ei sunt cei care au dat-o in bara.

vibratia a disparut, franele tin binisor ( nu sunt ca la Audi, dar cine are pretentia la o masina aproape jumate pretul), directia e buna.

probabil ca in 2 saptamani masina va trece de 62k mile ( 100.000km). sa vedem cum va fi de acum incolo.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.