Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cum se determina puterea unui motor?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
BandiT
cum se determina puterea reala a unui motor?
stie cineva cum se face?
ce aparat se foloseste?
exista in brasov asa ceva?
cam cat ar costa un astfel de test?
multumesc
DORU
DYNO Test...parca 100 euro. In Buc exista stand pt masini cu tractiune simpla. Despre Brasov, nu stiu.
malin34426
Daca vrei sa o faci cu masina trebuie sa sti ca tine mult prea mult de factori secundari precum benzina, cauciucurile, evacuare obturata sau prea libera. Daca faci cu motorul pe banc este altceva dar fa-o numai daca motorul nu a depasit 100 000 km. peste este riscant.
BandiT
motorul are 150 mii km , si vreau sa fac un chiptunning..vreau sa masor puterea motorului inainte si dupa tunning, ptr. a vedea daca m-au pacalit cei de la firma de tunning.
astept si alte opinii
DragosS
Oricum cresterea de putere va fi destul de mica.Probabil maxim 10-12cp.Dar ar trebuie sa simti o mica diferenta dupa modificare.
BandiT
doar 10..12 cp?
de la firma de tunning unde am intrebat , am fost asigurat ca voi castiga 25..30 cp. daca fac chiptunning si pun filtru sport+evacuare sport.daca e vorba de doar 10..15 cp , nu mai cred ca se merita investitia..( circa 500 euro total)

oricum de acea vroiam testul acela sa vad daca ma pacalesc..dar o sa ma mai informez.
ptr 10..15 cp nu o sa fac tunning
daca imi garanteaza macar 25 cp atunci da, merita sa fac ceva
multumesc ptr. raspunsuri si mai astept si altele, eventual de la persoane care au facut tunning la motor
Marius43590
din cate stiu eu, pt benzina maxim 10% cu CHIP.
Daca modifici filtru de aer si evacuarea mai poti castiga ceva.

si la evacuare ma refer inclusiv scoaterea catalizatorului (nu ma pricep prea bine, asa ca daca e careva sa ma contrazica nu o sa am argumente).

Ce nu inteleg eu:
Daca e asa de bun acest tuning, de ce nu il fac chiar producatorii (ma reger la chip). Avantajele enumerate de toti sunt ca puterea creste si scade consumul de combustibil. Dezavantaje, aproape toti zic ca nu sunt.
malin34426
Corect Marius ! Iar cat priveste catalizatorul e bine mentinut, daca nu pentru noxe, macar pentru protectia sondei lambda.

Later edit: Apropo! daca faci chiptuning ai grija ca multi din exces de zel urca avansul prea mult la turatii peste 2500. limita maxima pt masina de strada este de 1,5 gr (marire). peste valoarea asta , pe autostrada risti da spargi pistoanele.
Marius43590
Eu personal nu vreau asa ceva in urmatorul an, dar dupa asta ....

ceea ce vreau sa zic e ca la 1.6 sigur se poate mai mult de 98hp
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.