Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Yaris D-4D
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
garabet58197
Mi-am ales de curand (e pe vine cam in 8 zile) un Yaris 1.4 diesel din varii motive. Alegerea e deja facuta si nu (prea ;p) mai poate fi schimbata, dar nici ca doresc asta smile.gif

As dori sa aud de la detinatorii/soferii de Yaris diesel, horror & success-stories cu aceasta masinuta, puncte forte si bile negre, sau macar la ce sa ma astept.

Pt doritori pot posta si motivele ce m-au dus catre Yaris 1.4 d-4d si nu catre accord, altea, tico sau logan. Iar pt soferii de Yaris d-4d ce vor binevoi a raspunde, pun o bere la rece ;-)

Thanks in advance
G e o r g e
yaris este o masina foarte buna , felicitari pentru alegerea facuta smile.gif

madalina iti poate da mai multe detalii. cam ce te intereseaza sa aflii ?
garabet58197
Pai m-ar interesa sa stiu cam la ce sa ma astept de la ea, de genul "eu am patit asta, asta, asta si aici am rezolvat asa iar aici service-ul/dealer-ul mi-a recomandat asta". Sau "motorina pui de la X si nu de la Y deoarece Z".

Am citit cam ce a scris madalina pana acum si am retinut ca singurul lucru ce nu-i convine, e culoarea (neagra parca). Eu am ales rosu. Sa insemne asta ca nu voi avea nici un fel de probleme? smile.gif
G e o r g e
probleme nu a avut pana acum. tehnice adica ... a avut probleme legate de culoare doar . eu zic ca e bine biggrin.gif
cristian60830
Eu o am din mai 2004 si am facut 22.000 km cu ea. N-am avut nici o problema si sunt foarte incantat (cu exceptia portbagajului pentru care nu prea am chef sa culisez bancheta din spate, ca sa nu-mi inghesui copilul de 13 ani). Dar cum o frec mai mult prin Bucuresti…

In privinta consumului: primele luni a consumat prin Bucuresti 5 (4,98) l %, apoi nu stiu de ce, a ajuns la 5,4-5,6% (indiferent de temperatura de afara sau de aer conditionat).

Afara consuma 4,6% (am incercat si cu mers constant la 2000 turatii/min pe autostrada, dar n-am putut cobora sub aceasta cifra! Doar anul trecut de Pasti, intorcandu-ma din Bucovina am calculat 4,2%).

Cunosc insa doua persoane care se plang de consumul Yaris pe benzina (10%!). A mai auzit cineva de asta?
madalina
Yaris 1.3 benzina condusa de mine consuma intre 10 si 13% in oras, prin centru. Condusa de altii consuma in jur de 7! In cazul meu, nu e masina vinovata!
Armyman
MADALINAA!! Eu am crezut ca tu esti o persoana calculata,echilibrata nu ca majoritatea soferilor biggrin.gif
madalina
Indiferent cat de calma si echibrata as fi, intotdeauna sunt in intarziere, asa ca masinuta mea e in continua accelerare!
Andrei Suzuki
Fetele astea.... biggrin.gif
guerilla
daca si corolla poate ajunge la 12l consum mediu smile.gif prietenii stiu despre ce/cine vorbesc... un yaris mi se pare normal sa se duca la un 10.
depinde foarte mult cum o conduci.
ai grija unde si cum iti faci reviziile. schimba/curata filtrele de aer cand si cum ti se recomanda si pune motorina buna (nu alimenta niciodata de la statii no name).
garabet58197
QUOTE(guerilla)
daca si corolla poate ajunge la 12l consum mediu smile.gif prietenii stiu despre ce/cine vorbesc... un yaris mi se pare normal sa se duca la un 10.
depinde foarte mult cum o conduci.

Dupa 1500km, dieselul asta a mancat in medie 4.95l%, cu vreo 350km facuti in afara Bucurestiului.
QUOTE(guerilla)
ai grija unde si cum iti faci reviziile. schimba/curata filtrele de aer cand si cum ti se recomanda si pune motorina buna (nu alimenta niciodata de la statii no name).

Revizii doar la service-ul lor am de gand sa fac. Motorina mi-au recomandat (tot cei de la service) sa pun de la OMV. Pana acum am pus Euro Diesel, dar ma gandesc acu sa pun OMV Alpin (insa mai cercetez sa vaz daca chiar merita).
Gabriel60890
Am si eu de 3 saptamani un Yaris Diesel. Am pus motorina Alpin Diesel de la OMV. Am mers 140 km in oras , 290 in afara unde am mers peste 110, la maxim am atins si 165 km/h si a consumat 5,1 l/100 km. Citirea am facut-o in sistem plin la pompa, kilometraj partial si iar plin la pompa.
Cand dau drumul la caldura se simte un miros urat ca de vapori de motorina... mai astept poate ca sunt furtunele noi si se incing.
Am mers inainte de asta cu masina de drive test care avea 97 mii km, si era mult mai sprintena cu patru persoane in ea, probabil dupa ce se mai rodeaza motorul isi mai da drumul. Baietii spuneau ca nu au reparat nimic la ea, suspensiile erau ca lumea, fara zgomote , nici la motor nu avea zgomot anormal, mi-a placut.
Covorase nu mi-au dat asa zisii dealeri, mi-am luat din alta parte cu 50 RONi tot setul si se potrivesc excelent, parca ar fi fost facute pt ea.
Am uitat sa spun ca un amic de-al meu are un Avensis si-i in garantie, are un scurt-circuit pe undeva si asa zisii meseriasi de la asa zisul service Toyota nu-i dau de capat. I-am recomandat sa faca o revizie cat e inca in garantie undeva in Austria sau Ungaria unde exista dealeri adevarati Toyota si service adevarate Toyota. Asa am de gand sa fac si eu la 15.000 km. Nu am incredere in cei de aici.
guerilla
nu stiu ce o fi asa de greu sa descoperi unde este un scurt. sunt echipamente de testare care iti spun pana si distanta la care este intrerupt firul :angel:
mask
Sal.
Am un yaris terra D-4D cu care am facut din august aproape 8000 km.
alimentez doar de la Rompetrol euro4. imi place cum merge masina smile.gif chiar mult.

vitezele le schimb pe la 2000-2300 rotatii (in general)
consum mediu, 5.5 (mai mult pe langa oras - dar trafic destul de anevoios - nu drum intins)
probleme aparute:
cand dau drumul la AC (nu e clima), e un miros putin deranjant.
e putin joasa, dar nu foarte. singurele probleme le-am avut la Ranca, pe un drum nu chiar public biggrin.gif.
StefanVVTi
Am zis ca nu mai are rost sa deschid alt topic, dar il readuc la viata pe acesta. Intrebarea mea e simpla: ce motorina "prefera"/ puneti in D-4D? Intreb asta pentru ca am citit mai multe pareri. Unii zic ca ar consuma mai putin cu Euro5, alti ca ar consuma mai mult. ermm.gif Intre OMV si MOL, care-i diferenta la motorina? Rompetrol e ok?
_Constantin_
Discutia o puteti continua in topicul dedicat pentru Yaris. Aici se inchide. thumbsup.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.