Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cat este de important ESP-ul?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Pages: 1, 2
James Kilowatt
"The statistics are compelling. Several studies have now shown that cars fitted with Stability Control are significantly less likely to be involved in accidents than those that are not."

Mi-ar placea sa vad si io statisticile alea. Ma cam enerveaza ca lipseste linkul exact spre partea interesanta: studiul stastistic in sine.

Imi amintesc ca am avut acceeasi discutie despre ABS si statisticile numai "compelling" nu erau.

Nu ma indoiesc de calitatile sistemului in sine, ci de cele ale soferilor.

Studiile cu ABS-ul mi-au confirmat teoria ca un sofer isteric (sau neexperimentat) va depasi limitele masinii oricat ar fi ea de perfectionata, si nu vad de ce la ESP ar fi diferit.
radu66490
pe o masina mica si jucausa nu cred ca chiar ai nevoie de esp,e foarte usor de controlat, dar pe o masina mare si grea recomand acest sistem cu caldura
cand se duce se tot duce harabaua.....
Mihai63349
Depinde cum conduci. Daca esti un sofer responsabil, mai ales cand esti cu familia in masina, n-o sa ai nevoie.
Masina nevestii este Scenic si o folosim in concedii (cel putin pana acum... biggrin.gif ). Chiar daca e mai inalta, este foarte stabila in curbe, chiar la limita. Cand o fortezi, subvireaza, dar fara surprize. Cat m-am dat eu cu ea, n-am simtit ca as avea nevoie de ESP.
Dar ... ca sa fi tu linistit, poti sa-l comanzi. Atentie insa : nici un sistem de siguranta activa nu inlocuieste soferul. Inca biggrin.gif .
f1anatic
Raspunsul: il dau din nou...DA...e bine sa il ai. La mersul pe strada, pe ploaie, conditzii vitrege. Dar sa potzi anula cu un buton daca vrei.

In primul rind te incetineste daca vrei sa te duci cu masina la pista etc.

Doi. La mina stinga. Mascheaza deficientzele sasiului si a restului partzii mecanice. Sint multe topicuri aici...in sectziunea versus...unul din ele de prin Ianuarie 2006 despre un test (controversat - prin prisma unora, edificator pentru altzii) facut cu anumite masini AWD, sedan...care teste (facute de o publicatzie reputabila - prin prisma unora, de tot kkt-ul pentru altzii) au fost facute cu ESP dezactivat. In testul acela au invins masini care nu au ESP din fabrica...atunci cind a fost ESP-ul oprit. Bineintzeles, pentru unii acest lucru dovedeste superioritatea sasiului...pentru altzii - au si ei dreptate intr-un fel - daca masina are si merge bine cu el...de ce sa dezactivezi ESP-ul.

Parerea mea de nepriceput...este ca prefer o masina cu sasiu bine pus la punct uneia care are nevoie de electronica pentru a o tzine pe drum - in conditzii limita - ...si ca e mai multa "meserie" si inginerie in a construi o masina bine balansata si cu comportament neutral decit sa scrii ceva "cod", adaugi un pumn de senzori, un modul de comanda...si lasi frinele sa faca meseria. Acum...ideal ar fi sa ai si sasiul bun, si ESP-ul bun. Daca vrei mai multe info...ori cautzi la Versus...ori dai in mesaj privat cui crezi tu ca te poate lamuri.
sorin37756
QUOTE(malin34426)
Iar sunt multe campii de batut. Omul ceruse doar o parere .
Da, ESP-ul este un avantaj important. Dezavantajele lui sunt:
Atentie sporita a mecanicului la demontarea sistemului de directie si la reglaj, initializarea senzorului de unghi volan dupa fiecare reparatie la directie sau demontare volan sau baterie, periculos atunci cand incerci viraje cu frana de mana daca nu l-ai scos din folosinta in prealabil (nu cred ca e cazul tau , dar sunt momente cind trebuie sa eviti o colisiune si unica sansa este sa tragi frana de mana).


Intuiam eu ca ESP si ABS te lasa fara bani de vitamine... ca si multe alte chestii inutile sau inferioare masinilor de conceptie mai veche
florin31461
inca de la inceput imi cer iertare pt. ignoranta si lipsa mea de documentare. dar am circumstante atenuante. am masina 4X4 abia din ianuarie si e prima masina adevarata cu sisteme electronice pe care o conduc. ABS-ul m-a incantat asta iarna cand a intrat de 2 ori, nu condiceam eu ci nevasta-mea, eu am facut scoala de soferi iarna si am cultul franei de motor, ea nu. cand a intrat ABS-ul m-am speriat putin, voi probabil ca veti rade fiindca stiti senzatia, dar franarea a fost 100% eficienta.
intrebarea mea se refera la altceva insa. tot in iarna, conduceam pe un drum cu multa gheata si zapada si vazand ca masina "tine" exact directia pe care i-o trasam si nu derapa, am prins putin curaj si am inceput sa depasesc masinile din fata care mergeau ca vai de ele, stiu bine cum e cu o masina din 89. ba chiar la un moment dat aveam 80-90/h, viteza de neconceput cu masina veche la conditiile de afara. la un moment dat am intrat intr-un sant sapat in zapada si masina a inceput sa derapeze. atunci s-a intamplat minunea despre care doresc eu sa va intreb. pur si simplu a intervenit ceva electronic care a scuturat putin masina si a adus-o inapoi pe directia ei fara ca eu s-o corectez din volan. m-am minunat si mi-am promis ca ma voi documenta dar va voi ramane recunoscator daca imi veti spune voi pe scurt ce s-a intamplat.
va multumesc,
:wave:
Cristi2
poi probabil ca a intervenit esp-ul, care este calibrat dupa volan. adica incearca sa aduca masina pe traiectoria dictata de pozitia volanului, prin franarea unei roti (poate si mai multe, habar n-am - exista diferente intre sistemele de esp) si taiand din gaze.
asta asa, explicat ordinar.

ar mai putea fi vorba si despre o re-repartizare a tractiunii, rugam pe cei avizati sa ne ajute.
James Kilowatt
Sau poate pur si simplu au prins rotile asfalt... blush.gif
Sau fiind vorba de un 4x4 e posibil sa fi intrat vre-un dispozitiv de blocare al diferentialului
florin31461
multumesc prieteni !
intre timp am fost cuminte si am inceput sa ma documentez. cei de la service mi-au spus ca la 4X4 ca al meu exista un dispozitiv electronic care face sa traga roata cu cea mai mare aderenta si ca ala a actionat. mai citesc iar daca cineva stie mai mult si-mi spune ii raman recunoscator
biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.