Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ml la mina a doua sau kia sorento ,eventual tucson noi
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
catalin58047
care e diferenta intre ml 230,270 sau 320 ??
as vrea sa cumpar o masina de tern si nu stiu la care sa ma decid
sint periculoase alegerile la mina a doua in special pt masini suv
in concluzie spuneti-mi niste sfatur: e mai bine mercedes ml lde 2-3-4 ani sau tucson sau sorento noi
nu fac mai mult de 30-40000 km pe an
[color=blue][/color]
DORU
Salut!
Personal, as merge pe varianta KIA Sportage sau Sorento noi. Au preturi atractive si, asa cum ai zis si tu, la SH poti alege un SUV cu probleme...iar o expertiza te costa. Urmareste promotia KIA de anul asta.
catalin58047
sper ca nu o raspunda dealerii de lla kia sau hiunday :boxing:
florin55503
diferenta e la capacitatea motorului 230=2300, 270=2700, 320=3200, am mersc cu un tucson ca pasager, si apoi ca sofer f putin mi se pare ok, avea cam de toate ca dotari ii mai trebuie si un motor mai puternic. era parca 2.0 crdi si mi s-a parut cam slabut pt masa masinii, in rest super ok.
dar nu se va compara cu un ML chiar si SH. dar la SH depinde foarte tare de noroc dar si de priceperea ta sau a celui cu care o cumperi. probleme nu cred ca sunt la motor la un SH mercedes pt ca nu sunt alergate extraordinar de rau. sa te uiti pe sub ea la ce tine de tractiune diferential etc. aici s-ar putea sa fie niste probleme
HalbaSus
Maica-mea are ML320 din 98 luat la mana a doua (de la primul proprietar care avea toate facturile de la un service din ungaria)... E o masina OK din punct de vedere al performantelor (se descurca onorabil pe teren accidentat, si nu e foarte "barcuta" suspensiile sunt destul de rigide) dar are multe "bube"... fiabilitatea nu e un punct forte (masina fabricata in mexic... so...) iar consumul e exorbitant (17-18 in oras). Plus ca "lemnul e din plastic" sau cel putin mie asa mi se pare... iar scaunele din spate nu sunt foarte confortabile (prea verticale) - cele din fata in schimb sunt fotolii comode... instalatia audio bose e super...

Diferenta dintre 230, 270 si 320 e marimea motorului... de asemenea la 320 nu exista varianta manuala... ele fiind disponibile doar la 230 benzina si 270 CDI motorina...

Ah... finisajele sunt sub nivelul mercedes... nu sunt ele foarte proaste dar comparativ cu un E-class sunt slabe...

Depinde pt ce vrei sa folosesti masina... daca vrei mai mult off-road iti recomand un Patrol sau Land Cruiser SH...
Cipicanu`
La ML te-a lamurit Halba.

Sorento are motorul de 2,5 CRDI de 140 de cai si e oferit in 2 variante, parca standardul e la 18.600 si full-ul la 20.100. Parerea mea ca e un model invechit.

Tucson-ul e modelul nou de la Hyundai si o sa apara dieselul de 2.0 CRDI cu 140 de cai, cutie cu 6 viteze. Si el e oferit in 2 variante, standard-ul e 17.900 iar full-ul cu ESP e vreo 20.800.

Eu as prefera Tucson-ul (ai dotari bogate, motor puternic, garantie mare-5 ani in limita a 100.000 de km sau 3 ani fara limita). Sorento are garantie 3 ani in limita a 100.000 km.
V l a d
se muta la versus
catalin58047
cipri sorento nu stiu daca e chiar invechit numai ca e mai scump
dar as vrea sa stiu cind apare tucson de 140 c ???????
adevarul ca mi se pare mie sau multa lume lauda tucson????
cineva care are tucson nu imi raspunde si mie beer.gif beer.gif
Cipicanu`
Cred ca a aparut deja varianta de 140 de cai si 6 viteze. Cel mai bine ar fi sa mergi la dealer sa intrebi.
cosmin45741
in primul rand ml nu e un model asa de invechit...pana anul asta puteai cumpara ml, modelul vechi direct din reprezentanta...un model care costa de 3 ori cat sorento sau tucson...deci, probabil, ca masini nu se compara...
halba, oricate minusuri ai gasi la ml, sunt convins ca o sa gasesti de 2 ori mai multe la celelalte mentionate...
acum se pune problema second-hand-ului...poti intr-adevar sa iei teapa, iar reparatiile sa coste aberant, dar poti gasi si o masina buna. in acelasi timp, gandeste-te ca nu pierzi atat la revanzare: la un ml de 2-3 ani s-a dus grosul pierderilor, in timp ce la o masina noua de abia incep...
pana una alta sunt 2 clase diferite de masini si nici nu prea se pot compara...
ce as alege eu?? ml- dar cu multa bagare de seama...
HalbaSus
QUOTE
ce as alege eu?? ml- dar cu multa bagare de seama...


Maica-mea a cumparat ML-ul de la primul proprietar, om disperat dupa mertzane... mai avea un E-class nou si trebuia sa renunte la una din masini din cauza unor nevoi la firma... avea carte de service + facturile detaliate de la un service din ungaria (fiind in Oradea, vama la 20 km... nu e mare lucru, ideea era ca nu avea incredere in service-ul mercedes din oradea (unii ar zice ca pe buna dreptate))... Masina mai avea pe ea (dupa 3 ani) follile protectoare ale mochetei peste care a pus covorase (si acum mai sunt acolo niste folii pe care scrie "must be removed by dealer" sau ceva de genul asta... Cauciucurile fusesera schimbate cu un an in urma cu niste Pirelli Scorpion Zero noi... Masina era intradevar full-options (de la sistemul BOSE + cd changer, tapiterie de piele crem, lemn, trapa electrica, seif, etc...) pana la accesorii aftermarket (bullbar + scut), bari laterale, bara pt roata de rezerva, etc... pe langa alarma din fabrica (care presupun ca era optionala) a mai montat 2 sisteme antifurt (o alarma cu senzor de perimetru Ungo + un imobilizator).

Probleme pana acum (masina cumparata cam acum 1 an jumate):
- ceva senzor busit - din cauza benzinei cumparata la "gigi oil & company", de unde a bagat maica-mea la un moment dat ca sa nu faca "pana prostului" - 700euro
- pompa de apa crapata - 1000 euro
- s-a stricat (ma rog, functiona cam greu) panoul de comanda al geamurilor electrice, oglinzilor electrice si alte functii... 200 euro
- greierasi (aici devina e suportul pt roata de rezerva care a fost montat aftermarket)

Cam atat... cert e ca ML-urile au pana acum indici de fiabilitate catastrofali (apare des in topurile de "least reliable")...

Parti bune:
- Motorul extrem de puternic biggrin.gif
cosmin45741
da halba, dar ml-ul mamei tale are 7 ani...
tare-s curios cum arata si functioneaza o kia sau o hyundai la aceeasi varsta... blink.gif
d-9
Hyundai Tucson am eu si e super ok.
Diesel 2.0 crdi, 20 200 CIP si e luat in leasing ca sa scapam de taxele vamale.

L-am luat dupa ce am colindat destul de mult toti dealerii... Intre Kia si Hyundai, recomandarea mea e pt. Hyundai, mai ales ca diferenta de pret e nesemnificativa.

Masina merge excelent, avem 5000 km cu ea pana acum.
Nu mi se pare un motor puturos (120 de cai), dar sigur ca poate 140 ar fi fost mai bine. Depinde in ce mod doresti sa conduci.

D
Cipicanu`
Cosmine...Kia si Hyundai-ul la 7 ani cum vor functiona?
ncristi
QUOTE
Cosmine...Kia si Hyundai-ul la 7 ani cum vor functiona?


Foarte bine...poate mai bine de cat ML-ul.

Nu stiu cum este kia dar daca tucsonu se comporta la fel ca celelalte hyundaiuri pe care le cunosc eu, atunci se va comporta f bine.
Cipicanu`
Asa zic si eu...
G e o r g e
voi comparati hyundai cu mercedes, realizati asta nu ? blink.gif
Cipicanu`
:bash:
ncristi
QUOTE
voi comparati hyundai cu mercedes, realizati asta nu ?


Da...

Am cunoscut si eu oameni avuti posesori de mertane si din spusele lor mitul mertanului s-a dus dracu...

Sincer prefer hyundai...ca raport calitate pret. Vorbesc foate serios.
Ca sa fiu combatut trebuie sa vina cineva cu un exemplu concret. Eu stiu hyundai care in aproape 100k nu s-a schimbat NIMIC...nici macar o bucsa..masina rulata in romania...
cosmin45741
nu vorbeam decat de calitate....daca era sa ma iau dupa pret, cu banii de pe ml iau 3 hyundai, asa ca mercedes nu ar sta in picioare... blush.gif
Davidinho
Daca gasesti, de ce nu iti iei un Rexton second?Probabil e mai scump, dar nu stiu daca cu mult sau doar asa... ermm.gif
HalbaSus
Doar ca o precizare: tipul care a vandut ML-ul (si care a suferit enorm ca nu mai are "djip") si-a luat un Santa Fe (bine, probabil din cauza pretului, nu ca nu ar fi vrut tot merc)... deci nu doar eu compar hyundai cu merc...

Nu am zis ca ML-ul nu e o masina buna si probabil ca "face" multe suv-uri noi... Spre exemplu stabilitatea este super OK pt un SUV... am mers cu alte SUV-uri care in curbe aveai senzatia clara ca se rastoarna (barcuta putin zis, pur si simplu incepeau sa se incline si parca nu se mai opreau... groaznic)... Nici ML-ul nu e ferrari la capitolul stabilitate dar nu se compara, suspensia e rigida (nu tocmai placut cand mergi off-road, dar prefer asta decat senzatia de barcuta) ... Franele sunt excelente si opresc cele peste 2 tone ale masinii foarte repede... (la Sharan spre exemplu franele sunt un pic subdimensionate, cred ca provin de pe passat si se simte greutatea in plus)... Motorul e foarte placut, daca faci "kick down" la 140 te baga in scaun ca si cum ai pleca de pe loc....

Ma rog, daca treci peste consum (cel putin la motorul asta V6 de 3.2) si ai noroc mai mare la fiabilitate un ML din 98 (sau mai nou) e mai bun decat un Santa Fe sau Kia nou (performante, comfort, etc...).

Ti-as recomanda alt SUV SH dar sincer nu imi vine in minte nimic decent la banii astia... Patrol si LandCruiser sunt bune off-road... dar pe sosea sunt barci de-a dreptul (barcuta putin zis)... Frontera e o gluma proasta, X5, Touareg, Cayene sunt mult mai scumpe... Ford Explorer... nu e SUV e camion... Ssang Yong poate are motor de mercedes (am mers cu unul care avea peste 200.000 km si motorul tragea chiar bine de tot) dar pe langa faptul ca e barcuta mai e si urat cu spume... Jeep-urile (Cherokee, Grand Cherokee, etc...) sunt bune in off-road dar motorizarile sunt mai gurmande decat in cazul ML-ului... Deci SH la banii astia probabil ML-ul e cea mai buna alegere...

Ce as alege intre un Hyundai/Kia nou si un ML sh... greu de zis... probabil tot ML...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.