Help - Search - Members - Calendar
Full Version: permis international
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
VECTOR
mai este nevoie de permis international pentru a conduce in afara tarii.si daca este, cum si in ce conditii se poate obtine acesta?ma intereseaza in special pentru S.U.A.
si inca ceva...ce se poate intampla daca sunt prins conducand fara acest pemis?
James Kilowatt
In Europa, nu cred sa ai probleme. Eu am permis romanesc de 4 ani si nu am avut probleme. Am putut inscrie, asigura sau inchiria masini. In plus, daca fac tampenii nu imi pot lua puncte de pe el biggrin.gif Platesc in cel mai rau caz doar amenda.

In plus, am dubii ca politaii occidentali fac diferenta intre permisele obisnuite si cele internationale. Ei fac diferenta intre permisele din tara lor, cele UE si cele non-UE, indiferent ca sunt sau nu internationale.

Oricum, ca turist sau student poti conduce cu orice fel de permis. Daca devii rezident trebuie sa iti iei permis din tara lor la cel mult un an dupa ce devii rezident. La magarii de francezi, daca iti schimbi permisul cu unul francez vei avea initial jumatate din puncte, ca incepatorii.
Multi "baieti buni" isi schimba permisele romanesti cu cele nationale de aici, si in paralel declara permisul pierdut in Romania si isi iau inca unul, avand astfel doua. In UE circula cu permisul romanesc si in Ro cu cel strain, si asa nu pot nici unii nici altii sa le ia puncte.

Sincer sa fiu, nu am priceput la ce foloseste de fapt permisul international.

Cum e in SUA, habar n-am....
Watcher
Cand am vrut odata sa plec cu masina din tara m-am interesat la ACR si zicea asa:
- pentru o iesire (de fapt condus) sub 30 zile e suficient permisul obisnuit
- peste 30 zile ai nevoie d epermisul international

Asa scria. Dar cum demonstreaza ca ai condus 31 zile nu stiu smile.gif
Asa ca devine evident ca (cel putin in UE) poti sa pleci linistit cu permisul RO fara sa iti bati capu cu cel international.
James Kilowatt
In UE teoretic, pentru turisti, poti folosi 90 zile permisul romanesc din cate stiu, nu doar 30.... insa nu are importanta pentru ca oricum nu verifica nimeni.
Si oricum politaii de pe strada nu fac diferenta intre un permis international si unul obisnuit
eddie
Eu am inchiriat masini si am condus in USA fara probleme,cu permisul romanesc....
florin55503
asta cu ai voie sa conduci 30 de zile, 90 de zile e o tampenie. ce se intampla apoi? uiti brusc sa conduci? in italia scoala dureaza destul de mult (6 luni am inteles) si daca ai capatat permisul de sedere acolo e bine sa incepi scoala imediat. stiu romani din italia care merg pe permisul romanesc si sunt acolo de destul timp. probabil depinde si de polistist. oricum nu prea te opreste nieni pe acolo cum se intampla la noi, unde au ajuns sa se puna sambata seara minibariere pe starda pt ca vezi doamne e filtru organizat (zic ei le-am luat sub roti din neatentie toate jaloanele sau maciuliile alea care le pun pe sosea, si sa vezi scandal
catalin51707
Salut Vector - in State permisul romanesc este valabil maxim 6 luni - am trecut prin asta in '98 si nu s-a schimbat nimic de atunci....am condus linistit - am fost oprit de vreo 5-6 ori - am fost si amendat.....nu ai nic o problema timp de 6 luni. Dupa care trebuie sa dai pt DMV - sala si traseul - clasic - prima data platesti niste taxe la fata locului dupa care ai o inspectie oftamologica = 3-4 min - tot acolo - dupa care dai populara sala - poti sa alegi sa o dai daca vrei chiar si in limba romana - nu este insa recomandabil pt ca ideea este sa te adaptezi cat mai repede la sist american - dar ai si posibilitatea asta. Dupa care dai traseul vreo 30 de min. Eu am luat sala fara nci un fel de problema din prima - dar la traseu am dat de 3 ori ( atat cat ai si voie pana sa o iei de la capat) dar am picat de fiecare data blush.gif Ultima data chiar m am certat destul de rau cu idiotul ala ( era un tip de culoare) - pt ca nu gresisem cu absolut nimic si in plus ii explicam ca dupa ce se da jos el din masina eu - plec tot la volan datorita permisului din Rom ....dar se pare ca avea o problema...nu ii eram deloc simpatic biggrin.gif
Maff
Eu n-am avut nici o problema niciaieri in Europa cu permisul.In Franta chiar am inchiriat masina cu el.Daca ai peste 2 ani parca de cand ai permisul nici nu platesti a taxa ca pentru incepatori la inchirierea masinii.
VECTOR
mersi mult de raspunsuri.din ce am inteles de pe site-ul ACR ,permisul international este de fapt o traducere legalizata in 5 limbi de circulatie internationala a permisului pe care il elibereaza chiar ei in schimbul unei sumwe de ~ 4.000.000,si care e valabil doar un an. smile.gif iar acest permis este valabil in tarile semnatare ale conventiei de la geneva din 1968.
probabil ca ACR chiar nu mai are activitate si nici venituri daca cer 4 mil. pentru asa ceva.
pe mine ma interesa problema pentru ca vreau sa plec in vizita la un priten in state pentru vreo luna ,si sa stiu daca pot sa conduc acolo,si se pare ca se poate...
Iulian HondaFan
corect ce spune Catalin la partea cu USA. nu ai nevoie de permis international. cel romanesc si pasaportul sunt de ajuns.

nu cheltui banii pe prostii... mai bine tine-i ca iti vor fi de folos aici. unde in USA te duci?
VECTOR
in seattle. am un prieten acolo cu cateva masinute foarte dragute pe care vreau sa profit de ocazie si sa le incerc si eu...si nu doar pe aleea din nfata garajului.
si mie mi se par bani aruncati aiurea pentru o traducere valabila 1 an.
Cristian37384
biggrin.gif Ca un sfat(si una din "ciudatenile" americane):fereste-te sa parchezi-stationezi in dreptul hidrantilor de apa ptr. pompieri(nu sunt ca in Ro.la nivelul asfaltului,sunt niste "piloni"ca sa le zic asa,inalti de ~80cm).Baieteii de abia asteapta sa-ti ia banutii,si in loc sa bei un Bud,cotizezi la "bunastarea"orasului.Mai sunt si limitatoarele de viteza,dar,aici,cu un + de 5,~10 mph,scapi de radar+amenda de rigoare.
Tie,ca turist(vizitator)ti se cam filfie de punctele de la asigurare,DAR,si asta depinde de la stat la stat,amenda este destul de consistenta,si daca nu o platesti,poti face cunostinta si cu jail-ul american biggrin.gif .(asta,ptr. viteza)
In orice caz,depinde cu ce fel de "ganduri" poposesti in US,adica,daca vrei sa ramai.....ai grija....orice amenda+infractiune se adauga la "dosarelul"personal.
Mai intreaba-ti prietenul,cand ajungi,ptr. ca legile difera de la stat la stat!!!!! Bafta beer.gif
FLORIN56199
eu m-am intors din Italia cu o masina si nu m-a intrebat nimeni de permis...nici la intrare in tara...deci nu cred sa fie probleme. De regula daca nu faci probleme nu se ia nimeni de tine! Multa bafta!
Sebastian58731
am gasit acest forum fiind in cautarea unei informatii legate de aceeasi problema a permiselor de conducere si calatoriilor.

Pentru vector: daca mai e nevoie te asigur si eu ca se poate conduce o perioada de pana la 6 luni in SUA cu permisul romanesc. Legile pot varia de la stat la stat si pentru maxima siguranta si mai multe informatii cauta site-ul DMV al statului Washington unde inteleg ca mergi.

Pentru ceilalti: eu am o intrebare despre reversul a ceea ce a intrebat vector: pot sa conduc in Romania cu permis american, eu avand cetatenie romana?
Poate ca ma complic inutil dar motivul pentru care intreb este ca nu vreau sa-mi schimb permisul romanesc doar din cauza ca in Romania figurez la alt domiciliu pe permis fata de buletinul de identitate. Nu o sa stau decat o luna in romania de sarbatori si daca ma opreste politia stiu ca vor si permisul si buletinul si daca vad ca nu se potrivesc adresa din buletin cu cea de pe permis pot sa te amendeze.

Multumesc anticipat pentru o eventuala directionare catre o sursa oficiala sau pentru impartasiri de experiente similare!

Sebastian
VECTOR
nu stiu sigur daca ar fi de acord sa le arati permisul american,dar cred ca o solutie mai simpla ar fi sa le arati permisul romanesc si pasaportul,care poate fi si el folosit ca si act de identitate,si pe care nu ai trecuta nici o adresa,ci doar orasul de rezidenta.eu asa fac de peste jumatate de an de cand mi-a expirat buletinul si nu am avut nici un fel de probleme.vineri insa mi se elibereaza noul buletin pe care voi avea o alta adresa decat cea din permis asa ca ori imi voi schimba permisul ori voi continua sa folosesc pasaportul...will see
cosmin45741
e chiar mai indicat sa arati permisul american...mai ales ca nu prea au ce sa-ti faca (la amenda ma refer)...si sigur se poate, vara'miu face asta de fiecare data cand vine acasa (avand si permis romanesc si permis francez).
Iulian HondaFan
si eu am condus in Ro cu permisul american 2 saptamani dar nu m-a oprit nimeni. si masina am inchiriat-o in baza " Indiana driver licence" si nu au fost probleme.
Sebastian58731
Multumesc mult pentru raspunsuri!
Deci nu trebuie sa ma agit. Imi era groaza sincer de schimbatul permisului, si cel mai tare ma enerva ca trebuie sa fac iarasi vizita medicala.. asta desi sunt medic si mai am ceva relatii in sistem.. oricum super imbecil sistemul asta de eliberare a permiselor cu 70 de mii de hartzogaraie si plimbaturi. Dupa ce i-am povestit unui american ce trebuie sa faci ca sa-ti iei permisul in Romania a zis ca o sa se uite si el cu alti ochi la DMV-ul lor aici si ca n-o sa se mai planga atata de el.. si o sa le zica si prietenilor lui sa nu se mai planga ca se poate mult mai rau.

Bafta!
RUE
ACR ul elibereaza pentru permisul de mai sus cu o valabilitate de un an si costa 390 ron la care se adauga:
- cotizatia de membru ACR pe un an.
- abonament la revista Autoturismul etc (deci urca la 500 ron)

Este nevoie de permisul normal cu valabilitate macar un an (altfel permisul international va fi valabil doar perioada ramasa), cartea de identitate (buletinul) si 2 poze.

probleme neclare:
- se scrie ca este valabil in tarile care au semnat conventia de la Viena din 1968 dar nu cumva permisul nostru normal e valabil in acele tari? deoarece intra implicit si recunoasterea permisului pt eliberarea fara examen a unui permis in tara in care iti faci resedinta?
- lista cu tarile care au acceptat + plus lista celor care s-au opus nu este egala cu toate tarile de pe glob?

mie hertzul mi a pierdut permisul in arabia saudita si stau si ma gandesc daca chiar trebuie sa mi fac altul avand si pe cel romanesc cu mine si am mai ramas si cu o copie xerox a permisului international?
adevarul e ca in 6 luni nu m-a oprit nimeni.

4 Jul 2007, 16:03:
din ziarul agenda din 2006:

O Hotărâre de Guvern emisă în urmă cu trei ani nu lasă loc de interpretări asupra acestui subiect. „Permisul de conducere eliberat de autoritățile române - se consemnează la articolul 225 al H.G. nr. 85/2003 - este valabil în circulația internațională pe teritoriul statelor care au aderat la Convenția asupra circulației rutiere, încheiată la Viena la 8 noiembrie 1968 și ratificată de România”. Așadar, vom putea circula fără grijă prin Europa, pentru că lista statelor respective include covârșitoarea majoritate a țărilor de pe continentul nostru. Practic, lipsesc din enumerare doar statele liliputane Andorra, Liechtenstein, Monaco, San Marino și, firește, Vatican, unde drept de circulație nu are decât papamobilul. În plus, Convenția de la Viena este semnată și de țări nord-americane (S.U.A. și Canada), din Extremul Orient (Coreea de Sud și Japonia) sau Orientul Apropiat (Iordania, Israel, Liban și Siria). În ceea ce privește restul statelor, legislația prevede că „pentru a circula pe teritoriul statelor care nu au aderat la convenție, posesorii permiselor de conducere eliberate de autoritățile române trebuie să aibă și un permis de conducere internațional, eliberat de Automobil Clubul Român”.
bogdan110792
acum o saptamana am fost la ACR la Obor sa-mi fac permis international.am spercificat ca plec in Japonia de zeci de ori doamnei de acolo..aceasta mi-a spus ca a mai facut pentru Japonia si sa stau linistit ca este valabil oriunde in lume...in fine am ajuns in Japonia si cei de aici mi^au spus in felul urmator...sunt 2 feluri de permis international..cel pe care il am eu ..si pe care scrie :Conventia asupra circulatiei rutiere din 8 noiembrie1968...acesta nu este valabil aici ..trebuie sa scrie Din data de 19 septembrie 1949.....conventia din Geneva...nu din Viena....am sunat din nou la ACR si mi-au spus ca ei nu fac de cat pe cel din 1968...nu imi ramane decat sa fac scoala de soferi aici ,care costa in jur de 1000 de euro...iar cei 500ron pe care i-am dat la ACR ...mai bine ii dadeam de pomana Fuck you ACR[/b]
cod
Eu pentru a inchiria o masina in Italia am avut nevoie de permis international, cei de la Herz nu au acceptat permisul romanesc. De asemenea am inteles (tot de la ei) ca daca nu ai permisul tradus in limba tarii in care conduci poti primi o amenda si esti obligat sa faci o copie legalizata pentru politia de acolo.

Totusi, daca stii ca se poate fara, nu are sens sa dai 500 RON la ACR pt un permis care e valabil doar 1 an.

Daniel
Costica101668
eu, in Spania, am inchiriat masina cu permisul ala ordinar, dat de Udriste. Cereau doar o experienta de 5 ani.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.