Help - Search - Members - Calendar
Full Version: honda jazz
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Honda
begu54188
Sunt in pragul achizitionarii unei honda jazz. Ieri la siab am mers putin cu ea, slabuta la demaraj, intirziata la timpii de reactie, cam dura pentru cei din spate. Are cineva cunostinta despre acest subiect?
Paul46623
E o masina 'blanda' de oras, gandita in principal pentru 2 persoane + bagaje/cumparaturi. Nu e gandita pentru performante ci pentru eficienta (de aceea eu personal recomand alegerea modelului cu transmisie continua CVT, nu manuala). Principale minusuri sunt dotarea slaba (de exemplu geamurile spate electrice nu sunt disponibile nici ca optionale) si taxele mari (nefiind construita in Europa, cel putin nu din cate stiu eu).
madalina
Intreba-l pe mojito. detine una. Cauta si mesajele lui. a scris destule des pre Jazz!
Mojito
Azi am facut consumul la Jazz.
Fix trei luni de utilizare.
100% CITATDIN.1219 Km.

Incredibil 11 %. Cita minciuna intre ceea ce au declarat si ceea ce este in realitate.
Adrian70064
Consumul mare la Jazz este datorita faptului ca e inca in rodaj. Ar trebui sa scada dupa 5000km. Tine-ma si pe mine la curent cu consumul, ca vreau sa imi iau si eu una. Sau poate o vinzi pe a ta daca esti nemultumit de ea. biggrin.gif
Mojito
Adrian 70064,

Ai avut drepate in privinta rodajului/consumului.
A scazut drastic dupa 5000 km.Incredibil.
6.9 L/100 km fara ac- 7,4 /100 Km cu a.c.
Ambele consumuri 100% urban
Iulian HondaFan
motoarele Honda sunt foarte "stranse" la inceput. mie la a mea mi s-a parut ca si-a dat drumul abia dupa 15000km.
CPI
QUOTE(Mojito)
Adrian 70064,

Ai avut drepate in privinta rodajului/consumului.
A scazut drastic dupa 5000 km.Incredibil.
6.9 L/100 km fara ac- 7,4 /100 Km cu a.c.
Ambele consumuri 100% urban

Mojito, spune-ne mai multe despre ea. Cum merge, citi km ai, ai avut ceva probleme, etc.?
Mojito
Da.
Sunt 5000 si ceva.
In august face un an de utilizare.
Fara probleme.
Condusul in oras este o adevarata placere.
Acum nu-i mai putin adevarat ca eu o conduc destul de rar.Si atunci pe manual shift paddel +/- .
Pe la munte ,prin judet si chiar prin oras i-am testat limitele.
Este clar proiectata pentru o folosire in principal in trafic urban.
In depasiri strinse trebuie sa te duci ori pe manual ori pe S pentru urca rapid in turatie si a atinge puterea maxima. In chestii limita este bine sa nu te bagi ca nu prea ai rezerve de putere si sunt altii cu masini mult mai puternice si transpiri.
Altfel mers calm depsiri de camioane si visatori la volan fara probleme.
Dar subliniez punctul ei forte este orasul unde se simte ca pestele in apa.
Cuplul chiar daca este mic se atinge la turatie destul de joasa.
Iar CVT-ul face toti banii.
Sotia este super multumita.
Climatronic/ comenzi pe volan, CVT , nivel mic al zgomotului in habitaclu directia super ,cam astea ar fi citeva din ingredientele placerii condusului in regim citadin.Plus spatiu interior si modularitate extraordinare.
In schimb dezavantaje afara cind vrei sa o fortezi peste 120-130.
Stabilitatea pare sa nu fie grozava, zgomot mare de la trenul de rulare putere mica .

A si un dezavantaj major :PRETUL. E scumpa.
Dar le-am cintarit de la inceput astfel incit nu am nici un regret si nici o surpriza.
CPI
Thanks, cred ca ai spus tot ce era nevoie.
Henry90720
Aveti idee pana cand se va mai fabrica Jazz?
Mojito
Nu stiu cit timp se va mai fabrica.
Ce stiu este ca:
aa) A ajuns in USA sub numele de Honda Fit
bb) Au deschis o uzina in China unde vor produce sub sigla de calitate Honda numai pentru export Europa - Honda Jazz . Ar trebui sa sosesca mult mai ieftina decit am achizitionat-o eu, dar IMPORTANT la acelasi nivel de calitate.
cc) Masina a atins 10.000 Km. A facut si o revizie care mie mi s-a parut rezonabila. ceva in jurul a 360 Ron. Nu am de spus prea multe:Sotia ma felicita zi si NOAPTE pentru ce algere am facut.
Bafta.
Salutari
Irinel68957
Nu degeaba Honda Jazz/Fit e cea mai vanduta masina in Japonia. arigato.gif
Henry90720
Si-a mai cumparat cineva Honda Jazz? Nu de alta, dar consoarta e din ce in ce mai interesata de o astfel de masinuta si...asteapta opinii noi. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.