Help - Search - Members - Calendar
Full Version: De decis intre Forester, Freelander, Cherokee si RAV4
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2
Rodica57948
Saptamana aceasta trebuie sa ne decidem intre Subaru Forester, Land Rover Freelander, Jeep Cherokee, Toyota RAV4. Pe lista noastra se mai aflau si Hyundai (cu Santa Fe), Kia si Mitsubishi, dar am renuntat la ele.

Datele problemei:
- Masina va fi folosita zilnic in Bucuresti (drumuri scurte) si saptamanal in week-end intr-o zona cu drumuri proaste prin provincie.
- Deoarece nu prea pastram o masina mai mult de 4 ani conteaza si valoarea pe care presupunem ca o va avea peste cativa ani.
- Masina o cumparam in leasing.

Ce propuneti?
florin55503
din cate imi dau seama va fi o masina pe benzina. eu te-as sfatui una pe motorina.
toate masinile enumerate au plusuri si minusuri:
subaru foreter-probabil cea mai buna alegere daca mergi mai mult pe sosea. sunt pasionati aici care iti or explica
land rover- varianta noua nu stiu cum e dar am mers cu anterioara si nu mi-a placut spatiul, dinamica, nici macar off-road (era diesel). am vazut nu mai stiu la ce emisiune tv cum ca ar fi eliminat nejunsurile. dar cine stie?
toyota-mi mi se pare mai mult o masina de oras. nu exceleaza la off-road.dar probabil foarte fiabila. am vazut cum a ramas intepenita pe un drum de munte iar un nenorocit de papuc 4x4 a trecut.
jeep-modelul nou e cel care imi place personal cel mai mult i cred ca merita cel mai tare. varianta de motorizare pe motorina e mai rapida decat cea pe benzina. are motorizare mercedes (motorina) e si luxoasa.
Rodica57948
As fi preferat pe motorina, dar ne cam cazuse cu tronc Subaru. De aici orientarea spre benzina.

Problema la Jeep (nu am facut nici un test drive cu niciuna) este ca la aceleasi preturi cu Forester-ul are dotari mult mai putine incluse in pret. Doar ca am intrat pe forum si am gasit un fericit posesor al unui Outback ce consuma 30%...
florin55503
pai cui nu ii cade ai ales daca e turbo? nu cred sa consume atat decat daca e defecta masina. oricum un 4 AWD consuma destul de mult si din cauza asta ti-as fi sugerat motorina , mai ales ca din cate stiu l a jeep nu e mare diferenta la pret intre benzina si motorina sau mai bine zis nu era la un moment dat
Watcher
QUOTE(florin55503)
vw golf 1.9 tdi -praf si pulbere

offtopic.gif este culoarea sau starea masinii? smile.gif
florin55503
off-topic: masina a fost lovita de un prieten de-al meu in marasesti a bagat-o intr-un pilon si nu mai e mare lucru din ea. amicul meu a scapat nu stiu cum doar zgariat si cu o urma de centura dar masina nu. opelul pe care il am acum e de la el in schimbul gofului dupa care imi plange inima si acum
Cipicanu`
La Hyundai Tucson de ce nu te-ai gandit? O sa apara acum diesel-ul cu motor de 140 de cai, cutie cu 6 viteze si dotari in plus.

Subaru consuma mult, a avut un prieten la firma, de consum s-a plans, in rest 3 ani nu a avut treaba cu nimic
G e o r g e
aha si ai prefera sa stai in service dar sa consume putin ?

eu din cauza asta am ales subaru ! sa nu am problema cu ea si consumul nu ma intereseaza pentru ca fac pana in 15 000km / an .

daca faci pana in 20 -25 000 km pe an chiar nu merita diesel !
AlexTM
Land Rover sau Jeep (depinde de marimea buzunarului). Mi se par cu prestanta.
N-am studiat preturile, dar presupun ca Land Rover e cel mai ieftin. Si 2.0 Diesel e ieftin si la taxe, etc.... ar fi alegerea mea.

Oricum, toate sint 4x4, deci se descurca offroad. Diferenta o fac conditiile extreme, unde nu cred sa ajungeti.
HalbaSus
QUOTE
aha si ai prefera sa stai in service dar sa consume putin ?

eu din cauza asta am ales subaru ! sa nu am problema cu ea si consumul nu ma intereseaza pentru ca fac pana in 15 000km / an .


Nu minti ! Daca te interesa doar fiabilitatea iti luai o toyota or something la pret mai mic... recunoaste sincer ca te interesau performantele biggrin.gif
G e o r g e
freelander este cel mai prost SUV !!! in toate testele iese ultimul .

DA , pentru ca la subaru primesti si performante de limuzina si prestari offroad de SUV .

forester 2.0XT 177cp demaraj 8.7 ! ce mai vrei ? consum ? 13% in oras . si ai o masina si puternica si fiabila .

noul forester a aparut deja . nu stiu inca de cand se vor aduce la noi , dar au deja alte motoare , alte dotari , alte performante .

eu ti-as recomanda foresterul 2.0XT de acum smile.gif


@halba : la ce poate masina am luat-o la un pret foarte mic smile.gif asa ca alte concurente au ramas in urma rau de tot .
f1anatic
Iar eu tzi-as recomanda un Forester turbo. Consum de 30% este posibil...doar daca mergi cu ea la pista, stai pe turbo TOATA ZIUA si vrei sa omori masina in citeva saptamini.

Cel mai prost consum al meu este de vreo 13 %. Fa-o 15% in cel mai ingrozitor trafic din Chicago si tot nu iese de 30 % cit ai vazut tu pe net. Si cred ca tubo-subi-ul meu are motor mai mare decit Forester-ul European.
G e o r g e
cel mai groaznic consum pe foresterul meu (2.5XT) a fost de 20% in bucuresti . DUPA PERIOADA DE RODAJ . in rodaj a atins la un moment dat 23%.

in mod normal este cam la 15% in oras. adica EXACT cat este dat in carte ! dar incearca sa-ti stavilesti impulsul de a apasa acceleratia si a simtii cum iti ramane pielea de pe fata in spate din cauza acceleratiei . blush.gif
dragos52901
Am vazut la SIAB noul Suzuki Grand Vitara. Iti recomand sa-l ai in vedere. Pe mine m-a impresionat. Pana acum ezitam intre Tucson si Forester, mai ales ca acum a aparut noul Forester, la care motorul de baza are 150 CP.
La Forester ai calitate iar la hyundai ai pozitie mai inalta de condus si motor diesel. La Suzuki le ai pe amandoua. La 20.000 € CIP este full option cu motor pe benzina de 2000 cmc si 150 CP. Dieselul inca nu avea pret. Calitatea finisarilor este foarte buna. Iar Freelnder si Jeep Cherokee sunt mult sub Suzuki...
Din pacate nu stiu care va fi valoarea de revanzare peste 4 ani... Fiind model nou cred ca va fi mai mare la Suzuki decat la Subaru.
AlexTM
George, se simte dependenta de Subaru biggrin.gif
Cipicanu`
Si-a luat zilele trecute un prieten Toyota Corolla Verso...cam vreo 20.000 si ceva de euro cip. Am ramas surprins cand am vazut ca blocul de lumini si inchizatoarele de la usi sunt ca si la Hyundai. Nu am nimic cu Subaru, sunt fan al masinilor japoneze dar in ziua de azi te mai gandesti si la consum..smile.gif
Rodica57948
A fost si Suzuki pe lista, insa noul Suzuki apare pe piata candva pe la primavara, iar eu abia am rabdare pana in ianuarie cand le-as primi pe celelalte.

Tucsonul nu ne-a prea placut la interior, iar la Santa Fe am fost de-a dreptul "ofensata" ca nu pot avea trapa si doar un interior gri ca sobolanul cand puteam sa aleg si crem (adica pot sa le am dar astept peste 4 luni asa ca...)
Rodica57948
Recunosc ca sunt impresionata de pasiunea unora pentru Subaru. Mi se pare grozava o astfel de relatie cu propria masina. Intrebarea este cum este service-ul?

Am avut un Peugeot 307 si - desi de masina am fost destul de multumiti - de fiecare data cand am trecut prin service ne-am ales cu nervi si defecte ulterioare (in general provocate aparent de o manopera slaba - eufemistic vorbind). Pacat.
G e o r g e
serviceul subaru este unul foarte bun si profesionist. eu nu am avut nici o problema cu ei . serviceul este langa pasajul marasesti.
Rodica57948
E cam departe, dar din moment ce spui ca nu am ajunge prea des pe acolo... biggrin.gif

Ok acum ramane sa decidem cealalta masina ca sa devina un adevarat "versus"

Am inteles ca Toyota Rav4 va suferi in curand un face-lift (va arata super, dupa gustul meu), ceea ce i-ar reduce actualului model valoarea la revanzare, insa ce m-a ingrijorat a fost comparatia cu Dacia papuc si faptul ca fiabilitatea ar fi doar un mit.
G e o r g e
mie imi placea foarte mult rav4 pana cand m-am plimbat cu ea .

aia 150cp (pe 2.0benzina cu asta am facut drive test) sunt doar pe hartie. masina se misca foarte greu .sad.gif
si mai sunt cateva lucruri ce nu mi-=au placut .
evacuare in fata este cel mai de jos loc al masinii !!! prima bordura este a ei sad.gif

troncaneli inauntru ca la un concert, plastice indoielnice pe consola centrala .
florin55503
e o masina mai mult de oras, iar fiabilitatea toyota nu trebuie pusa la indoiala, altfel nu ar fi ajuns nr 1 mondial. in fata unui ferester turbo nu stiu ce masina din ele enumerate de tine ar putea face fata. de asemenea rav4 in vest e recunoscuta ca o masina pt doamne si la noi a fost o reclama pe radio la rav4 sia carui tinta era publicul exclusiv feminin,deci nu cred ca are cine stie ce performante off-road. toyota are alte masini pt asta cu adevarat perfomante. dar daca o vei folosi doar in buc si rar pe drumuri de tara fara prea mare dificultate daca mai e si diesel e o alegre buna. bafta

PS: daca e la final de cariera poate vei obtine o reducere substantiala
DORU
Am citit mesajele celor care au postat la acest topic...cred insa ca un raport ideal pret - performante il ofera noul KIA Sportage, fie Diesel (112 CP) fie benzina. Sustin ca pt drumuri zilnice in Buc si iesiri de week este potrivita o masina robusta, inalta, diesel, cu dotari bune (inclusiv trapa, IUBESC TRAPA ELECTRICA! :angel: ) si care are pret imbatabil. Eu unul as alege-o daca m-as decide pt un SUV maine.
DORU
Votez pt KIA Sportage !!
Personal, consider ca este o optiune importanta dpdv al raportului performante/pret. Poate ai renuntat deja la aceasta varianta, eu insa o recomand sincer. Este model 2005, robusta, inalta, bine dotata si are un pret f. atractiv pt un SUV.
DORU
Scuze pt repetarea mesajului...
Nicolae30758
la cr-v nu te-ai gandit ? este cel mai vandut suv din lume, fiabilitatea...spui honda si spui tot, motoarele atat pe benzina (ivtec) cat si pe motorina sunt niste bijuterii, foarte incapatoare. e adevarat nu are valente off-road deosebite, nici nu a fost construita pentru asa ceva, dar pe ploaie, zapada sau drumuri mai alunecoase se descurca excelent. cred ca asigura cel mai bun raport pret/calitate.
G e o r g e
alaturi de forester si CRV ul este demn de luat in seama .
malin34426
FORESTER , fara sa te mai gandesti la altceva, si daca poti gasi modelul
din99 , e mult mai rezistent decat ultimul. Celelalte nici nu au ce cauta in rand cu Forester, la nivel de finisaj si fiabilitate. Si inca ceva, motorul
2000 cmc aspirat se intelege minunat cu injectia de gaz, scoate intre 8 si 9 la suta.
Rodica57948
CRV-ul a fost luat in seama dar a cazut (ca de altfel ieri si Jeep Cherokee) sub greutatea propriului pret.

Au ramas in cursa Forester si Outlander (Mitsubishi) si cu semne mari de intrebare Freelander si Santa Fe.
HalbaSus
Intre Forester si Outlander diferenta o pot face doar gusturile tale... ambele sunt masini OK (sunt sigur ca George va zice ca forester e mult mai bun, dar sincer mie nu mi se pare o diferenta foarte mare)...
Santa Fe e tentanta deoarece e mai mare, are dotari exhaustive dar calitatea e indoielnica, stabilitatea mai mica... performantele... mai mici...
Drive-testul ar trebui sa elucideze misterul
Rodica57948
Din ce am inteles aseara pe fuga la Mitsubishi (am ajuns pe la 19) nu au Outlander in expozitie si am presupus ca nici pt drive test. Acesta ar fi un minus. Celalalt ar fi ca tapiteria/pielea nu poate fi decat neagra sau gri inchis (deprimant). Fapt valabil si la Santa Fe (daca nu astepti 4 luni).

De acord cu descrierea Santa Fe.

Uitasem: Outlander pare sa aiba garda la sol mai mica la varianta Turbo (care are dotarile tentante)
G e o r g e
cat de mult offroad vei face cu ea ? si de ce nu OUTBACK ?
Nicolae30758
QUOTE(malin34426)
FORESTER , fara sa te mai gandesti la altceva, si daca poti gasi modelul
din99 , e mult mai rezistent decat ultimul. Celelalte nici nu au ce cauta in rand cu Forester, la nivel de finisaj si fiabilitate. Si inca ceva, motorul
2000 cmc aspirat se intelege minunat cu injectia de gaz, scoate intre 8 si 9 la suta.


Malin, spune-mi te rog, de unde ai dedus tu ca forester este cel mai bun la finisaje si fiabilitate ??? Este impresia ta sau chiar ai luat informatia dintr-o sursa demna de incredere. Forester este o masina buna, impresia mea (fara sa fi condus vreuna) peste cr-v-ul pe care il detin in termeni de comportament pe asfalt, cu motorizari excelente si o fiabilitate buna. in ceea ce priveste finisajele parerile sunt impartite. dar de aici si pana la a spune ca honda sau toyota, campioanele fiabilitatii automobilistice, nu se ridica in acest sens la nivelul forester e cam mult si in opinia mea neadevarat.
G e o r g e
finisajele sunt in general foarte bune la subaru wink.gif

nu ca CRV ul ar fi mai prejos smile.gif

comparam cu hyundai si kia si restul de wannabe's
ncristi
QUOTE
e o masina mai mult de oras, iar fiabilitatea toyota nu trebuie pusa la indoiala, altfel nu ar fi ajuns nr 1 mondial


Rupetilumea cu fraze dastea fratilor.... blink.gif

Toyota este nr 1 din cauza unui marketing uneori stralucitor, stie sa bata moneda pe unele chestii pe care si le-a atribuit singura -- ex chestia cu "ce-a mai fiabila ...bla bla"...si se pare ca tine. Nu in ultimul rand a mai contribit si politica externa (si economica chear) "blanda" a ajaponiei....

Spre exemplu pot sa jur ca Honda si chear Subaru fac masini mai fiabile si mai interesante de cat toyota si nu sunt pe 1 loc la vanzari...si nici nu se bat cu pumnii in piept "noi suntem cei mai tari din parcare"...
Rodica57948
Nu Outback din simplul motiv ca tin mult la dotarile interioare (a se citi piele bej) iar oferta la SIAB pt Forester este (cu piele) putin sub 20.000 (CIP), iar la Outback aproape 26.000 (CIP).

Nu o sa fac drumuri in afara foarte des, insa pe drumuri de deal desfundate. Cu 307 am facut 16.000 Km in 3 ani. Cu viitoarea masina insa vom face mai mult (adica in plus acele drumuri in afara Bucurestiului).

In general masina va fi condusa in Bucuresti de mine (Rodica) - sofer sportiv din motivul ca sunt tot timpul in intarziere si nu din convingere - pe distante mici. In afara probabil va conduce sotul, care acum are ca masina de firma un Chrysler Sebring.
G e o r g e
piele bej .. mda eu zicea sa iei masina in primul rand .

daca vrei sportivitate ia un forester 2.0XT smile.gif vechiul model . 8.3 demaraj biggrin.gif
Rodica57948
Nu vreau neaparat sportivitate, desi de 307 nu m-am plans (era un diesel puternic). Dimpotriva sotul meu chiar ar dori o masina automatica pentru ca sa fie el linistit (pentru masina ... pentru mine.... :ewpu: )

Ce zici de Forester automatic? Nu prea am rabdare pana se executa o comanda :bandit: Este oare adevarat ca masinile automatice au reactii "incete"?

Eu personal (daca nu ma razgandeste al meu sot) am decis ca au ramas Forester cu Outlander (deh! nu-i Outback).

Stie cineva daca pe site-ul www.subaru.co.uk Forester anul 2006 este acelasi cu cel de la SIAB (pe site se afla MY 2005 si MY 2006)?
G e o r g e
eu era cat pe aci sa iau un forester automat biggrin.gif doar ca m-am decis pe o limuzina pana la urma biggrin.gif

am condus subaru automat si cutiile sunt superbe biggrin.gif forester automat are mai multe programe setate pentur cutie, pt nisip , namol , offroad ... superb

forester turbo inca are acel zvac 8.7 demaraj pentru versiunea automata wink.gif
Rodica57948
Multam mult. Revin maine cu informatii despre comparatia dintre ofertele celor doua companii. Mitsubishi joaca tare cu 18999 (tot cu piele) pentru Outlander.
G e o r g e
'ti-ar pielea de ras sa-ti fie ! la ce iti trebuie PIELE ? cauta o masina mai intai si apoi vezi daca ii mai pui si piele !

puteam lua un legacy 2.0 FULL (piele , trapa , scaune electrice si incalzite ...) sau un legacy 2.5 basic (destul de multe optionale totusi !) am ales varianta 2 pentur ca vreau masina inainte de mofturi (da , pielea o consider un moft . este prea rece iarna si prea calda vara sad.gif , in plus necesita prea multa grija)
Mikidutzaa
Si mai ales daca e si bej... Noua arata frumos, intr-adevar, dar murdara e groaznica.

Du-te la SIAB sa vezi cum arata masinile cu piele bej in care s-a urcat lumea.

P.S. Am mers cu un Hyunday Santa Fe cu piele: :puke: este tot ce pot sa spun.
Rodica57948
Aveam si eu aceeasi idee despre piele pana cand nu m-am "dedulcit" la pielea de pe Chrysler (de fapt alcantara + piele) gri-bej deschis.

Ideea nu este neaparat de "piele" ci de culoarea pielii sau a tesaturii. Intre a te sui intr-o masina cu interior gri sau negru - mai ales intr-o zi mohorata - si a te sui intr-o masina cu habitaclu (sper ca n-am folosit gresit termenul) luminos, care sa ti se potriveasca (sa nu-ti jigneasca gusturile) eu prefer varianta luminoasa.

Cautati sa vedeti cate masini ofera un interior luminos pe tesatura. (eu n-am gasit decat Ford Ghia)

Prin urmare pielea bej este un moft care influenteaza mult placerea mea de a conduce o masina.

Eu nu ma pricep la masini. Ele ma ajuta sa ajung de aici acolo comod, sigur si fara nervi.

Masina trebuie sa fie o extensie a noastra, iar eu nu o iau ca sa vada altii ce masina meseriasa mi-am luat ci pentru ca sa ma simt bine in ea. Iar eu ma simt bine in medii luminoase si perioadele mohorate ma deprimata.
AlexTM
Pentru unii e de neinteles cum poti sa dai performanta pe confort.
Cum sa dai banii pe o masina mai slab motorizata, dar cu dotari mai multe, cind de banii aia poti sa cumperi CP

PS: Lumineaza-ma si pe mine, ce e aceea "alcantara"?
Watcher
'alcantara' e un specimen de piele. Daca ai fost la SIAB sau daca te duci, pune mana pe pielea de la Megane si pe pielea de la M6 sa vezi daca e tot 'piele' wink.gif
G e o r g e
pai de ce sa nu ai si performanta si confort ?
AlexTM
QUOTE(Watcher)
'alcantara' e un specimen de piele. Daca ai fost la SIAB sau daca te duci, pune mana pe pielea de la Megane si pe pielea de la M6 sa vezi daca e tot 'piele' wink.gif

Asa ma gindeam si eu. De aceea nu am inteles sintagma "piele SI alcantara". Eventual "piele simpla si piele alcantara". whatever ... nu-i important

QUOTE(George)
pai de ce sa nu ai si performanta si confort ?

Asta e combinatia ideala. Dar trebuie asociata cu un portofel biggrin.gif pe masura.
G e o r g e
subaru wink.gif are oferta la noul forester
AlexTM
George, daca mai stau mult pe forumul asta, o sa ajung sa-mi iau Subaru biggrin.gif :cool:

Esti un adevarat misionar ...
G e o r g e
multumesc smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.