Help - Search - Members - Calendar
Full Version: VOLKSWAGEN
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
Serban2
Vreau sa imi iau un Volkswagen second-hand si vreau sa ii intreb pe cunoscatori sau pe cei care au unul sa ma ajute si pe mine in legatura cu urm. probleme:
1. vreau sa imi iau in primul rand un PASSAT (an. fabr. 1998-2000 ) si vreau sa stiu care este parerea dvs. despre aceasta masina, in general.
2 merita mai mult un GOLF sau un BORA (an. fabr. 1999-2002 ) ?
M-ar interesa foarte mult si parerea celor care au unul din cele 3 modele de mai sus si care l-au cumparat de asemenea la mana a doua, precum si cam care sunt costurile de intretinere a modelelor de mai sus? In privinta costurilor de intretinere sunt mai "ieftine" BORA sau GOLF ?


[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-10-12 18:31 ]
Paul2
Vreau sa iti spun de la inceput ca eu traiesc intr-o familie Volskwagen (passat, bora si polo) (nici un golf).
Passat 1,9TDI 4motion ... turbina schimbata la 27000 km in garantie, franele au fost bune la inceput acuma lasa mult de dorit, stabilitatea cam lasa de dorit, confort extraordinar, putere mare ... cuplu bun, tractiune integrala performanta, consumul ii cam mare dar ii din cauza tractiuni integrale permanente.
Bora 1,6i .. motor bun,consum mic, stabilitate impresionanta, frane extraordinare, confort.
Polo 1,4TDI ... o bijuterie de masina ... fuge, stabilitate, confort la locurile din fata(in spate cam mic spatiu).
Eu iti recomand bora (benzina).

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-10-13 09:37 ]
RCS
Am fost cu un Bora 1.9 TDI 150 cp si pot sa-ti spun ca mi-a lasat o impresie f.buna, in sensul ca motorul este super nervos si confortol este bun cu un minus pt. locurile din spate care sunt cam stramte pt. o asa masina. Eu ,,votez'' pt. Bora TDI 150 cp. Alegerea iti apartine.
Roberto
Ce parere ai despre Polo 1.2 12v,65cp?
L-am Achitat,mai trebuie doar sa soseasca ,in timp de vreo 2 luni...
Astept parerile voastre.
Multumesc.
G e o r g e
motor prea mic pentru o masina prea grea. iti va consuma cam mult dar dc nu vrei performante si o sa te tarai cu ea va fi ok.

acum, am si eu o intrebare dc nu te superi : cat a costat si ce dotari are masina ?
madalina
Sa fie intr-un ceas bun, dar ai fi putut face o alegere mult mai buna! Am inteles ca este noua masina! am intrat si eu pe Porche Romania si am luat preturile pentru Polo si mi se pare exgerat de scump pt ce ofera! Iar despre caracteristicile tehnice ale masinii, tot ce pot spune este ca e buna doar pentru oras, mers linistit, fara sa fii suparat ca pana si supernova te depaseste!

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-10-28 17:24 ]
madalina
Sa fie intr-un ceas buin, dar ai putut face o alegere mult mai buna! Am inteles ca este noua masina! am intrat si eu pe Porche Romania si am luat preturile pentru Polo si mi se pare exgerat de scump pt ce ofera! Iardespre caracteristicile tehnice ale masinii, tot ce pot spune este ca e buna doar pentru oras, mers linistit, fara sa fii suparat ca pana si supernova te depaseste!
Roberto

Well.....nu mi-am luat masina ca sa trag de ea;m-am ghidat dupa urmatoarele pricipii:consum mic,cuplu (relativ,pt clasa asta)mare,CP(la capit. asta sta ok),dotari,pret,marca.
Crtedeti-ma k dupa 6 luni de mers la reprezentante,dupa tentative de tras de pret,am avut de ales intre Clio Bicorp 1,2 16v 75 cp si Polo 1,2 12 v 65 cp.
Pentru simplele motive k:
-VW mi se pare mai fiabil,mai rezistent decat Renault
-VW negociaza pretul,Renault nu
-in timp,VW tine mai bine la pret decat o masina franceza
-mi-au facut o reducere de 1650 E,si este full option,minus navigare satelit,CD player si Jenti Aluminiu.
Nota bene:preturile pe care le vedeti pe site-ul oficial VW sunt de la inceputul anului,nu sunt reale;sunt mai mici cu aproape 1000E ! ! !
Roberto
Cat despre consum: 7% in oras si 5% in afara,dar va spun eu ca la 1000Kg si 1,2 consumul dat de producator(de 7% in oras) este cam mare,adica tre' sa tragi tare de ea....
Daca o conduci civilizat,nu cred ca ia atat.

madalina
65 CP OK?!? Eu am 90 pe Corsa si tot as mai vrea!Demaraj 11.5! Tu ai demaraj 14.9! !Bine, mie imi place sa conduc mai sportiv, dar din pacate nu am bani pentru o masina sport! niciodata o masina nu va consuma mai putin decat e dat in cartea trehnica! Nu ai cum sa conduci normal mai bine decat au mers ei in testele pentru consum! Daca mai si un blocaj in coloana, sare consumul de-ti vine sa lasi masina acasa!

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-10-28 17:26 ]
G e o r g e
roberto: ma bucur pt noua ta achizitie si sa fie intr-un ceas bun. acum dc tot nu te deranjeaza cat ai dat pe ea ?

de evitat servicul lui porsche romania :sunt niste magari si increzuti si pe deasupra si prosti.
Roberto
Ptr Madalina: sunt sigur k pt cei care isi doresc sa conduca sportiv(si mai au si bani pt asta) nu mai o masina de F1 i-ar multumi;aici se diferentiaza cei care-si iau o masina k "sa traga de ea", sau cei care au neoie de o masina.
Si mai o chestie: creste calutul putere,creste consumul, eeeeeeee........
.........si suntem in Romania,stii?......
Roberto
Ptr George:
Dotari VW Polo 1.2 12v 65cp:
-5 usi
-faruri ceata
-geamuri fata electr
-inchidere centr cu telec
-alarma
-scaune reglab pe inaltime
-volan regl pe inaltime si adancime
-clima semiautomata
-radiocas cu 4 boxe
-vopsea metaliz
-ABS
-oglinzi electr si incalzite
-cotiera spate
-suport pahar in bord
-caroserie galvanizata(garantata 12 ani)
Garantii:2 ani,fara limita de km,3 ani vopsea,12 ani caroserie
Pret NEGOCIAT(dupa multe runde si insistente) - 11 300 E(DDP,TVA inclus,comision bancar inclus,toate taxele)
MINUSURI: nu dau covorase(presuri)
-termen de livrare-2 luni(cam mare)
In ceea ce priveste amabilitatea Porsche Romania,pot sa spun ca sunt ffff.amabili,chiar m-au impresionat.
Eram in afara orasului,la vreo 5km de oras,si de fiecare data m-au dus acasa cu un Passat 4Motion,chiar inainte de a fi stiut ei k vreau sa-mi achizitionez o masinuta de la ei.
La fel k ei(in ceea ce priveste amabilitatea):Peugeot,Fiat,Seat.
La polul opus:Renault,Skoda,Ford
N.B. Impresii valabile doar ptr. reprezentantele din Timisoara.
G e o r g e
ahhh , pai spune domn'le asa ... aici cei de peugeot nu te trateaza nici macar cu dosul , cei de la porsche sun ok la vanzari dar la service sunt groaznici->fura de pe masini fel de fel de piese , mai rau ca la dacia...
pretul este OK , motorul un pic cam mic totusi , dar pretul este ok , sa te bucuri de ea si fara incidente , mai ales
madalina
Nu creste neaparat consumul cu mai multi cai (dar nu foarte multi)! daca fortezi o masina de 65 CP iti consuma mai mult dacta daca ai merge cu una de 80 de ex, dar linistit! Uite o masina care consuma putin: Clio 1.5 dCi: 5.4 oras, 3.7 in afara si 4.3 mixt! corect, este 12203 DDP fara optionale! Dar are 80 CP si demaraj 12.2!
Oricum eu iti urez sa ai parte de o masina fara probleme si fara evenimente neplacute!
Mare diferenta intre dealerii din Bucuresti si Timisoara ai aceleasi marci!
Roberto
Ptr.Madalina&George:
Intradevar,am ramas impresionat de dealerii VW,cu atat mai mult cu cat ma gandeam la rigoarea germana,stiti?
Nu stiu cum sunt cei din Buc.....
Dar cei din grupul Porsche chiar stiu sa-si vanda masinile(iti lasa cam 5-6% din pret,iti dau optionale gratis),spre deosebire de francezi....
Am inteles ca la Peugeot te mai pun sa mai si platesti vreo 5-6 milioane in plus ptr transportul masinii.

Oricum,sunt putin iritat de faptul ca toti marii producatori nu-ti dau presuri
Asta e obsesia mea.Adica ar trebui sa mai dau 100E pt presuri originale la Polo.
Hmmmmmmmm.......
Asta e politica lor,ce sa le faci.....
Stiti care sunt + si - la Polo?
Dar dintre cei care au condus,nu asa,"dupa ureche".......
Multumesc!
justin
apropos de garantii: la amortizoare, arcuri etc
ce garantie da vw ?
Roberto
din cat stiu eu,2 ani garantie pe toata masina(motor,parte electrica,amortizoare,arcuri)
3 ani la vopsea
12 ani la caroserie
Roberto
Aaaaa,era sa uit: in Germania,si probabil in Europa Occidentala,garantia e de 3 ani,acolo unde in Rom e de 2 ani:cica e din cauza starii drumurilor noastre.
Hm..........
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.