Help - Search - Members - Calendar
Full Version: deducere tva
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
AZAZEL
masina pe care am tot trambitat-o mi-o voi lua pe o firma a unui unchi de al sotiei

acum am si eu o intrebare??

daca imi iau masina cash, dar pe firma, stiu ca tva-ul se deduce.
cand imi da statul banii inapoi pe tva? banuiesc ca in momentul in care o cumpar trebuie sa platesc si tva-ul ! sau nu il platesc?


de asemenea , fiind o investitie in cadrul firmei, stiu ca se deduce o parte din valoarea masinii din impozitul pe profit al firmei .
adica daca o firma trebuie sa plateasca impozit la stat la sf anului 30 000 euro , o parte din valoarea masinii sa zicem 5000 de scade si ca atare se plateste impozit la stat doar 25. 000 euro.

pe cati ani se intinde aceasta "deducere"???

stie cineva raspunsul la aceste intrebari?

stie cineva cum functioneaza sistemul??
HalbaSus
TVA-ul se deduce in momentul in care firma care cumpara trebuie sa plateasca TVA-ul statului... Adica daca are de platit 20.000 euro TVA dar intre timp a cumparat bunuri al caror TVA este egal cu 10.000 euro va plati doar 10.000 euro... in cazul in care firma nu are de platit TVA statului atunci TVA-ul se ramburseaza... din cate stiu eu peste un an (dar nu sunt sigur)... trebuie sa faci o cerere de rambursare a TVA-ului, procedura greoaie... foarte greu vezi banii aia inapoi daca trebuie sa ti-i dea efectiv statul.

Impozitul pe profit se "amortizeaza" intr-un interval cuprins de la 4 la 6 ani... desigur tu vei alege 4 ani... deci pretul CIP al masinii impartit pe 4 ani, se scade din impozitul pe profit al societatii (desigur asta daca nu e microintreprindere, caz in care plateste impozit pe VENIT nu pe PROFIT deci nu se deduce nimic).

Unul din dezavantajele acestei proceduri este ca in caz ca vrei sa iesi din tara cu masina trebuie sa ai delegatie de la firma pe numele careia este inregistrata masina... (mie mi se cere aceasta delegatie desi sunt administratorul societatii)

Ah... si desigur, Doamne fereste sa dea faliment firma pt ca atunci masina poate fi vanduta de catre creditori (ma rog, sau de catre lichidatorul judiciar).
stefan_ieu
Rambursarea TVA-ului in mod direct nu dureaza neaparat un an. Se face o cerere si in aproxomativ 3 luni vine un control (aici sunt cateva cheltuieli de protocol pentru ca nici o firma nu e 100% in regula si inspectorii "sunt si ei oameni"). Dupa care in 2-3 luni se finalizeaza procesul si iti vin banii inapoi. Dar asta se face la sume de > 100-150 de milioane, ca altfel nu te baga nimeni in seamna de la Administratia Financiara. Cea mai buna solutie e tot aia cu amortizarea din TVA-ul pe care firma il plateste la stat.
Ce trebuie tu sa ai in vedere este faptul ca daca la un moment dat daca vei dori ca firma sa-ti vanda tie masina ea va acumul un TVA pe care va trebui sa-l plateasca la stat. Si acest TVA (mai mic deact asta de acum) va trebui sa-l dai atunci.
AZAZEL
[quote="HalbaSus"].

Impozitul pe profit se "amortizeaza" intr-un interval cuprins de la 4 la 6 ani... desigur tu vei alege 4 ani... deci pretul CIP al masinii impartit pe 4 ani, se scade din impozitul pe profit al societatii (desigur asta daca nu e microintreprindere, caz in care plateste impozit pe VENIT nu pe PROFIT deci nu se deduce nimic).

quote]

de ce in cazul microintreprinderilor nu se deduce nimic? nu inteleg.
mi se3 pare un paradox. adica tot firmele mari sa isi cumpere cacaturi pe firma . adica sa le ia gratis.

chiar daca acest impozit se plateste pe venit , nu inteleg care este treba cu deducerea valorii masini mele. de ce nu se deduce nimic?
Watcher
Nu se deduce nimic din PROFIT pentru ca nu exista notiunea de PROFIT smile.gif
Tu sau cine si-a facut microintreprinderea, ati calculat ca 3% din VENIT este mai putine decat 16% din profit (ma rog calculul s-a facut cu 1.5% din venit e mai mic decat 25% din profit) si a optat sa fie microintreprindere.
Din cauza faptului ca firm A ALES sa nu se calculeze profit, poti spune ca NU SE DEDUCE pentru ca asa ATI ALES VOI, SA NU SE DEDUCA wink.gif
catalin48786
Eu am o microintreprindere si un imm Adica pe una platesc la stat 3% din venit si pe cealalta 16% din profit.
Imi iau masina pe microintreprindere ( pt. ca pe cealalta firma sunt pe minus si nu o pot lua in leasing.. ). Oricum rationamentul pe care il fac este valabil la plata cash.

1. Imm - impozit pe profit 16%. Se deduce intergal tva-ul la cumparare ( adica cand firma respectiva va plati tva-ul corespunzator activitatilor ei la stat - poate fi plpatit lunar sau trimestrial dupa cum a ales firma respectiva... - va scade din ce are de plata tva-ul aferent masinii..... Ref la imp pe profit aici e alta problema. Daca firma are un profit brut in acest an de aprox 500 milioane si cheltuieli de 400 milioane va rezulta o baza de impozitare ( adica o valoarea la care se calculeaza acel 16% ) de 500-400 = 100 milioane. La acesti bani se plateste 16% adica 16 milioane la stat. Daca in anul financiar respectiv mai apare o cheltuiala - masina - se modifica baza de impozitare astfel... ( luam in calcul o valoare a amortizarii de 5 ani = 60 luni... )

O masina se considera amortizata din pdv contabil in aprox 5 ani = 60 luni. Adica statul nu-mi da voie sa deduc intregral din impozitul pe profit valoarea cheltuita pe masina ( ca la TVA... ) si imi da voie sa o deduc gradat in timp de 60 luni.

Exemplu - masina valoareaza 20.000 cip adica 700 mil fara TVA ( motto grosso ) . Va rezulta o valoarea amortizata lunat de 700/60=11.66 milioane lunar. La acesti bani firma respectiva nu va mai plati lunar la stat impozit pe profit ( adica nu va mai plati 16% din acesti 11.66 mil adica 1.85 milioane. )

Tragem linie.
Se deduce in aceeasi luna sau semestru TVA-ul.
Se deduce lunar din imp pe profit aprox 1.85 milioane...
TVA-ul se plateste la achizitionarea masinii binenteles ( trebuie sa aveti banii astia... )

2. Microintreprindere - la TVA este la fel
La impozitul pe profit este altfel. La micro nu se mai deduc astfel de cheltuieli ( asa e legislatia... ) Dar odata cu 01.01.2006 va fi aprox aceeasi chestie. Pe banii adusi in firma ( de tine ) cu ocazia achizitionarii masinii nu se mai platesc la anul dividende 16% ( asta daca microintreprinderea termina anul cu profit si actionarii hotarasc ca profitul sa nu fie reinvestit in firma ci distribuit ... ). Daca indeplineste aceste conditii teoretic la cei 700 mil nu se mai platesc impozit pe dividente la anul ( adica 700*16%=112 milioane ) teoretic poti sa-ti recuperezi si acesti bani in cursul anului 2006

daca nu m-am facut inteles astept intrebari la obiect...
AZAZEL
QUOTE(catalin48786)
.

1. Imm - impozit pe profit 16%. Se deduce intergal tva-ul la cumparare ( adica cand firma respectiva va plati tva-ul corespunzator activitatilor ei la stat - poate fi plpatit lunar sau trimestrial dupa cum a ales firma respectiva... - va scade din ce are de plata tva-ul aferent masinii..... Ref la imp pe profit aici e alta problema. Daca firma are un profit brut in acest an de aprox 500 milioane si cheltuieli de 400 milioane va rezulta o baza de impozitare ( adica o valoarea la care se calculeaza acel 16% ) de 500-400 = 100 milioane. La acesti bani se plateste 16% adica 16 milioane la stat. Daca in anul financiar respectiv mai apare o cheltuiala - masina - se modifica baza de impozitare astfel... ( luam in calcul o valoare a amortizarii de 5 ani = 60 luni... )

O masina se considera amortizata din pdv contabil in aprox 5 ani = 60 luni. Adica statul nu-mi da voie sa deduc intregral din impozitul pe profit valoarea cheltuita pe masina ( ca la TVA... ) si imi da voie sa o deduc gradat in timp de 60 luni.

Exemplu - masina valoareaza 20.000 cip adica 700 mil fara TVA ( motto grosso ) . Va rezulta o valoarea amortizata lunat de 700/60=11.66 milioane lunar. La acesti bani firma respectiva nu va mai plati lunar la stat impozit pe profit ( adica nu va mai plati 16% din acesti 11.66 mil adica 1.85 milioane. )

Tragem linie.
Se deduce in aceeasi luna sau semestru TVA-ul.
Se deduce lunar din imp pe profit aprox 1.85 milioane...
TVA-ul se plateste la achizitionarea masinii binenteles ( trebuie sa aveti banii astia... )

2. Microintreprindere - la TVA este la fel
La impozitul pe profit este altfel. La micro nu se mai deduc astfel de cheltuieli ( asa e legislatia... ) Dar odata cu 01.01.2006 va fi aprox aceeasi chestie. Pe banii adusi in firma ( de tine ) cu ocazia achizitionarii masinii nu se mai platesc la anul dividende 16% ( asta daca microintreprinderea termina anul cu profit si actionarii hotarasc ca profitul sa nu fie reinvestit in firma ci distribuit ... ). Daca indeplineste aceste conditii teoretic la cei 700 mil nu se mai platesc impozit pe dividente la anul ( adica 700*16%=112 milioane ) teoretic poti sa-ti recuperezi si acesti bani in cursul anului 2006

daca nu m-am facut inteles astept intrebari la obiect...


ok sa vad daca am inteles::

1. imm. sa zicem ca firma respectiva a scos profit de 240 mil lei.
asta inseamna ca lunar ea va plati impozit 16% din 240 mil impartit la 12. adica 16% din 20 mil adica 3.2milioane. corect???

Exemplu - masina valoareaza 20.000 cip adica 700 mil fara TVA ( motto grosso ) . Va rezulta o valoarea amortizata lunat de 700/60=11.66 milioane lunar. La acesti bani firma respectiva nu va mai plati lunar la stat impozit pe profit ( adica nu va mai plati 16% din acesti 11.66 mil adica 1.85 milioane. )

sa inteleg ca firma respectiva, din cauza achizitiei masinii, va plati acum impozit la stat 3.2mil minus 1.85 mil =1.35 mil lei

asta inseamna ca in 5 ani de zile multumita achizitiei masinii , ea nu va mai plati impozit la stat 16% din 700 mil , ca altfel trebuia sa ii plateasca si pe aia. scutire de impozit de fapt de 112 mil lei.

da inteleg ca de la anul acest calcu se va aplica si microintreprinderilor!!??
adica o microintreprindere la anul va plati 16%impozit pe profit si nu 3% impozit pe venit!!!

2. microintreprindere.

de ce la microintreprinderi, incepand cu 2006(pt ca asa inteleg eu), poti sa iti recuperezi 16% din cei 700 mil intr-un sg an si nu esalonat pe 5 ani ca la imm.
pt ca asa ai afirmat!

si daca microintreprinderea nu are 700 mil profit in 2006 , eu ce mai recuperez. sa zicem ca are 500 mil profit.
catalin48786
[quote="maryuskkk"][quote=catalin48786].


da inteleg ca de la anul acest calcu se va aplica si microintreprinderilor!!??
adica o microintreprindere la anul va plati 16%impozit pe profit si nu 3% impozit pe venit!!!

2. microintreprindere.

de ce la microintreprinderi, incepand cu 2006(pt ca asa inteleg eu), poti sa iti recuperezi 16% din cei 700 mil intr-un sg an si nu esalonat pe 5 ani ca la imm.
pt ca asa ai afirmat!

si daca microintreprinderea nu are 700 mil profit in 2006 , eu ce mai recuperez. sa zicem ca are 500 mil profit.[/quote]

1. De la anul o micro va plati tot 3% pe venit. Dar daca scoti bani din firma fara sa aduci acte ( adica cheltui niste sume fara justificare... ) tre sa platesti la stat 16% din banii aia. De la anul vor fi impozitate dividendele cu 16% ( acu 2 ani erau 5%... ). Deci daca e micro si are profit 500 mil si DACA administratorul hotaraste ca acei bani sa-i bage in buzunar... trebuie sa plateasca la stat 500 mil*16% adica 80 mil. Daca ia masina nu ar mai plati 16% din 700 mil adica 112 mil. Deci poate sa ia toti cei 500 mil din firma si inca 200mil mai tarziu, fara sa mai plateasca la stat nimica... Deci tu TEORETIC IL SCUTESTI SA MAI PLATEASCA IMP 16& PE DIVIDENDE DE VALOARE 700 MIL ( valoare impozabila ) . Acuma daca el vrea sa te ajute 100% teoretic nu trebuie sa platesti acuma TVA-ul ( sau il platesti si el ti-l da dupa o luna si 2. 16% din cei 700 mil adica 112 mil la anul... ( undeva prin martie.. )

Total 112+133 ( tva-ul ) = 245 mil din valoarea facturii.

Personal ma indoiesc ca cineva ar face chestia asta pt. altcineva ( eu personal as face doar pt. frate-miu sau taica-miu , in nici un caz pt. altcineva... ). Zi mersi in faza finala daca iti recuperezi tva-ul....

( si nu stii de la mine faza cu dividendele - nici administratorul s-ar putea sa nu stie sau sa se faca ca nu stie... )
catalin48786
Am uitat sa specific ca ceea ce ai inteles la pct. 1 este corect...( cazul imm-urilor.. )
HalbaSus
De acord cu catalin, iti recuperezi TVA-ul si cam atat (decat daca respectivul nu e darnic de tot smile.gif)...

Mai exista si dezavantaje la cumparatul pe firma:
1. daca doamne fereste firma de faliment si are datorii atunci creditorii pot cere vanzarea bunurilor firmei
2. nu poti iesi din tara fara delegatie de la firma proprietara
3. daca vrei sa o treci pe numele tau firma trebuie sa o vanda, in momentul in care va vinde masina va plati TVA pe valoarea neamortizata + impozit pe venit/profit.
4. TEORETIC trebuie sa ai imputernicirea firmei pt a circula cu masina... spun asta teoretic pt ca toate masinile din semnatura sunt (respectiv vor fi) pe firma, si pana acum nimeni nu mi-a cerut asa ceva...

Mai exista si avantaje:
Daca e IMM (deci plateste 16% impozit pe profit) atunci daca duci facturi de la asigurare, service, benzinarie, accesorii, etc... firma isi poate deduce aceste cheltuieli din profit... daca e microintreprindere atunci doar TVA-ul.
AZAZEL
QUOTE(HalbaSus)
Mai exista si dezavantaje la cumparatul pe firma:
1. daca doamne fereste firma de faliment si are datorii atunci creditorii pot cere vanzarea bunurilor firmei
2. nu poti iesi din tara fara delegatie de la firma proprietara
3. daca vrei sa o treci pe numele tau firma trebuie sa o vanda, in momentul in care va vinde masina va plati TVA pe valoarea neamortizata + impozit pe venit/profit.
4. TEORETIC trebuie sa ai imputernicirea firmei pt a circula cu masina... spun asta teoretic pt ca toate masinile din semnatura sunt (respectiv vor fi) pe firma, si pana acum nimeni nu mi-a cerut asa ceva...

.


sunt sigur aproape 90% ca firma este microintreprindere. ma voi interesa.

din cate stiu eu firma nu are datorii. oricum este fff mica firma.
ideea este ca daca are datorii si probleme financiare, ma va anunta din timp. este unchiul nevestei. om in toata firea. daca va avea probleme, il pun sa imi "vanda" mie masina cu valoare simbolica. sper sa nu se prinda nimeni.

faza cu delegatia pt strainatate nu ar fi o problema.
imputernicirea nici atat. nimeni nu iti cere asa ceva.

orcum nu vreau sa treca masina imediat pe numele meu, pt ca nu isi are rost "afacerea" facutta cu el. intentionez sa o trec pe numele meu peste minim 3 ani . am incredere in el!!!!
stefan_ieu
Vezi da acea valoare nu ar fi chiar asa simbolica. In cazul in care firma ar intra in faliment ar fi puricata destul de bine de inspectori financiari si unchiul tau ar avea ceva probleme daca ar fi vandut o masina cu 200E cu o luna inainte. Dar o firma de mici dimensiuni intra mai greu in faliment, asa ca nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme din cauza asta.
Delegatie/impurterniciere iti trebuie SIGUR la iesirea din tara. Aaaa, ca probabil unchiul tau iti va da fara nici o problema, asta e o alta mancare de peste.
Pe perioada cat masina va apartine firmei vei avea si cateva cheltuieli mai mari. De exemplu RCA-ul este putin mai mare sau daca vrei loc de parcare de la ADP costa de vreo 10 ori mai mult. Dar astea nu sunt o problema majora. TVA-ul recuperat merita cu siguranta daca e asa cum spui tu.
HalbaSus
QUOTE
din cate stiu eu firma nu are datorii. oricum este fff mica firma.
ideea este ca daca are datorii si probleme financiare, ma va anunta din timp. este unchiul nevestei. om in toata firea. daca va avea probleme, il pun sa imi "vanda" mie masina cu valoare simbolica. sper sa nu se prinda nimeni.


Nu se poate vinde la valoare simbolica, adica se poate vinde dar taxele (TVA-ul) se vor plati la valoarea din contabilitate... valoarea din contabilitate este egala cu valoarea masinii - valoarea amortizata. Exemplu: daca masina a costat 20.000 si amortizarea este pe 5 ani atunci peste un an valoarea masinii va fi egala cu:
20.000 - (20.000/5) = 16.000 euro... pe aceasta suma va trebui sa plateasca TVA si impozit pe venit
Masina se poate vinde la valoare simbolica doar dupa ce a fost complet amortizata (4-5 ani)...

Cat despre "firmele mici intra greu in faliment"... eu am o alta parere (intamplator am cunostinte in domeniu)... firmele mici intra foarte usor in faliment.

QUOTE
din cate stiu eu firma nu are datorii. oricum este fff mica firma.


Cat de mica ? ma refer in termeni de venit... daca venitul pe un an este mai mic decat valoarea masinii nu faci nici o afacere cu deducerea TVA-ului... Adica daca el are de platit TVA de 1000 euro si TVA-ul masinii este de 3000 euro... poti sa-ti iei adio de la deducerea a 2000 euro... dupa cum s-a zis exista o procedura de recuperare a TVA-ului dar sunt curios cum si in cat timp si cu ce costuri s-ar restitui acel TVA... Dupa cum a mai zis cineva pt sume relativ mici nu te prea baga in seama lumea...

Inainte de a lua masina eu recomand sa te sfatuiesti si cu contabilul firmei unchiului sotiei tale... sunt destul de afon la contabilitate dar din cate stiu conteaza in ce moment se cumpara masina... pt ca daca in acea perioada firma nu a avut venit (deci nici TVA de platit) atunci e un pic mai complicat cu recuperarea...
AZAZEL
QUOTE(stefan_ieu)
. De exemplu RCA-ul este putin mai mare sau daca vrei loc de parcare de la ADP costa de vreo 10 ori mai mult. .



sunt in tratativwe pt a cumpara garaj. daca o tin in fata blocului mi-o distrug baietii. asa pateste fiecare masina noua venita in zona capatului de linie 14. capatul pantelimonului.
stefan_ieu
QUOTE(HalbaSus)
Cat despre "firmele mici intra greu in faliment"... eu am o alta parere (intamplator am cunostinte in domeniu)... firmele mici intra foarte usor in faliment.

Eu nu ma refeream la intrarea "voluntara" in faliment. In mod normal o firma micuta nu are de ce sa intre in faliment decat daca asta il avantajaza pe proprietar. Altfel : rulaj mic => sume mici ca datorii => nu se intra usor in faliment.
Ma rog, deviem de la subiect si nu prea cunosc eu prea mult cum e cu intratul in faliment.

QUOTE(HalbaSus)
Inainte de a lua masina eu recomand sa te sfatuiesti si cu contabilul firmei unchiului sotiei tale... sunt destul de afon la contabilitate dar din cate stiu conteaza in ce moment se cumpara masina... pt ca daca in acea perioada firma nu a avut venit (deci nici TVA de platit) atunci e un pic mai complicat cu recuperarea...

TVA-ul pot sa-l recuperezi prin deducere in timp. Daca in momentul de fata nu ai datorie de TVA la stat si faci o cheltuiala de-asta vei avea de recuperat o anumita suma. Poti sa optezi sa faci cerere de rambursare (procedura greoaie, putin costisitoare, etc) sau poti sa astepti. Cand vei acumula iar TVA de rambursat, nu-l vei mai plati la stat si il vei scade din datoria statului catre tine.

QUOTE(maryuskkk)
Cat despre "firmele mici intra greu in faliment"... eu am o alta parere (intamplator am cunostinte in domeniu)... firmele mici intra foarte usor in faliment.

Aici ai mare dreptate. Garajul este uneori sfant in unele zone ale Bucurestiului.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.