Help - Search - Members - Calendar
Full Version: MII Sedane 1.5dci vs. Astra 1.7 cdti
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
H57887
Salutare,

Am nevoie de ajutorul vostru, de cateva opinii pe marginea a celor doua modele din subiect. Fac, aproximativ, 40k km pe an, am nevoie de o masina care consuma putin si este cat mai fiabila posibil. Am un stil de condus "anost", nu "o omor" doar sa-mi fac treaba ....
Multumesc anticipat pentru orice sfat.
AZAZEL
daca ambele motoare sunt de 100 cp as inclina spre astra.

asta in cazul in care nu ai familie numeroasa si nu ai nevoie de portbagaj mare . ca daca esti om care are familie mare ia-ti megane.

cu toate ca aceasta masina a avut ceva probleme, se pare ca s-au mai rezolvat.

sincer sa fiu imi place fff mult cum arata opel astra. insa nu stiu ce sa iti recomand clar. mai da detalii!!
H57887
O sa incerc sa mai detaliez :

- ambele au 100 de cai
- cu optiunile dorite de mine ambele au intre 13016 (MII Privilege) si 13200 (Astra Enjoy) pret CIP
- o folosesc doar eu si sotia, pentru naveta Ploiesti-Bucuresti, no kids
- conditiile cele mai importante pentru mine sunt :
1) siguranta
2) costuri intretinere/service DIBAS vs IPSO
3) consum
AZAZEL
astra mi se pare mai aratoasa. parca m2 a devenit comuna. sunt prea multe pe strada.cat de frumoasa mi se pare astra acum atat de mult imi placea megane anul trecut, poate char si mai mult.

echiparea privilege de la megane este de top si cam are de toate. ii mai lipsesc climatronic, oglinzile rabatabile, scaune incalzite, vopsea metalizata, esp. cam atat din ce ai avea nevoie. daca te hotarasti pe megane te sfatuiesc sa faci un efort si sa le iei pe toate astea.

climatronic- confort interior sporit, plus multe alte avcantaje.
oglinzi rabatabile: nu ti le mai rup prostii in parcare.
scaune incalzite -sunt foarte utile iarna. nici nu visezi. dupa ce mergi o data cu scaune incalzite nu iti mai doresti altceva
vopsea metalizata nult mai rezistenta la coroziune, si arata mult mai bine.
esp- nu trebuie sa ii explic utilitatea.


daca iti iei masina pt ani multi pune ceva dotari pe ea.


performantele dinamice , consumul si siguranta celor 2 masini sunt egale.

astra in echipare pe care o vrei tu este mai slab dotata decat megane privilege.

asa ca daca vrei sa faci o comparatie pertinenta icearca sa consulti in detaliu cele 2 oferta, iar daca o masina are in plus o dotare fata de cealalta incearca sa gasesti echivalentul in lista de optionale la cealalta si adauga pretul. astfel vei vedea care este diferenta reala de pret intre cele 2 masini.

oricum daca nu vrei sa iei masinile cu optionale iti recomand megane. la 13 000 euro megane este mai dotat decat astra. daca mai apar si copii megane este solutia.

banii sunt ai tai si faci ce vrei cu ei
Lord-4
exact intrebare asta ma roade si pe mine smile.gif

ambele ajung la acelasi pret in dotari cum trebuie, dar am inteles ca motorasul de 100cp de la astra n-ar fi asa stralucit

ceva pareri ?
ncristi
QUOTE
ambele ajung la acelasi pret in dotari cum trebuie, dar am inteles ca motorasul de 100cp de la astra n-ar fi asa stralucit


In afar de faptul ca este extrem de sensibil la carburantul prost nu vad de ce nu ar fi stralucit...consumul este f bun si nici performantele nu sunt de neglijat...

Multa lume spune ca ar fi mai vanjos decat 1.6 16v care mie imi pare un motor f reusit...
florin55503
QUOTE(cristi36176)
QUOTE
ambele ajung la acelasi pret in dotari cum trebuie, dar am inteles ca motorasul de 100cp de la astra n-ar fi asa stralucit


In afar de faptul ca este extrem de sensibil la carburantul prost nu vad de ce nu ar fi stralucit...consumul este f bun si nici performantele nu sunt de neglijat...

Multa lume spune ca ar fi mai vanjos decat 1.6 16v care mie imi pare un motor f reusit...
florin55503
este exact pe dos. motorul de 1.7 de la isuzu a fost si este foarte fiabil si nepretentios. nici cel de megane nu e. chiar daca e cdti si pare nou motorului i s-a schimbat sistemul de injectie fata de predecesorul sau de 82 de cai. in rest e acelasi. e foarte fiabil, economic si daca ai avut benzina inainte nu vei simti diferenta se conduce la fel. e genul de motor care trage mai bine dupa 2500 de ture ( de fapt foarte bine) pana aproape de linia rosie. alte motoare diesel au cuplul pana in 3000 de ture ceea ce dezavantajeaza la depasiri efectuate la viteza mare si la limita.

nici motorul de pe MII nu e rau, e fiabil, si e mai interesant in ceea ce priveste interiorul. eu spun sa le conduci pe ambele si vezi care iti place.

ca o parere subiectiva as alege astra pt ca imi e dor de masinile pe benzina
ncristi
QUOTE
- o folosesc doar eu si sotia, pentru naveta Ploiesti-Bucuresti, no kids


Si eu fac acelasi lucru tot cu un MII...numai ca este benzina. Masina este ideala pt naveta fiind f confortabila.

PS
Motorul de 1.7 DTI a fost un motor cu o gramada de probleme. Vazut personal treaba asta. Daca optezi pt astra neaparat CDTI-ul in nici un caz DTi. CDTi-ul are la baza tehnologia multijet de la fiat care este una destul de reusita.
florin55503
QUOTE(cristi36176)
QUOTE
- o folosesc doar eu si sotia, pentru naveta Ploiesti-Bucuresti, no kids


Si eu fac acelasi lucru tot cu un MII...numai ca este benzina. Masina este ideala pt naveta fiind f confortabila.

PS
Motorul de 1.7 DTI a fost un motor cu o gramada de probleme. Vazut personal treaba asta. Daca optezi pt astra neaparat CDTI-ul in nici un caz DTi. CDTi-ul are la baza tehnologia multijet de la fiat care este una destul de reusita.


motorul de 1.7 dti erau 2 motoare de fapt unul ecotec plin de probelme si foarte lenes si unul isuzu de 82 de cai care era cel mai fiabil la vremea respectiva din gama opel.

1.7 cdti chiar daca are sistemul de injectie multijet e elaborat tot de isuzu. care au totusi ceva experienta in motoare diesel. si cel de 3.0 cdti tot isuzu este.
florin55503
si inca ceva eu nu am vazut vre-un motor renault care sa mearga dupa 250.000 km pe bord si cine stie cati reali asa cum stiu motoare isuzu. adica aproape ca la inceput. la dotari renaultul va sta intotdeauna, dar desi francezii se lauda cu cel mai bun raport calitate pret dupa cativa ani iti dai seama ca nu mai e chiar asa (la mine la serv s-a trecut de la renault la pegeout-eu nu vad diferenta- din cauza articulatiilor masinilor)
ncristi
QUOTE
si inca ceva eu nu am vazut vre-un motor renault care sa mearga dupa 250.000 km pe bord si cine stie cati reali asa cum stiu motoare isuzu


Suie-te intr-un clio de la cobalcescu (primele clio taxi din cool.gif si o sa vezi motor de renault cu 400k mergnd fara probleme smile.gif...sau super nova...

Al doilea exemplu care-mi vine in cap este un renault 21 al unui coleg care arata 275K....nereali...nu mai vorbesc de vechia dacie a familiei...si acum ma intreb cati kM reali avea.

Presupun ca nu sunt exceptii smile.gif
florin55503
m-am urcat si in afara de faptul ca parea distruse (probail de fapt sigur si soferii sunt de vina) troncaneau din toate incheieturile iar la o solenza s-a plans ca i-au schimbat de 2 ori planetarele. taica-miu pana sa isi ia passatul a avut un astra tds de 82 de cai din 97 si in afara de ulei si filtre nu aschimbat absolut nimic timp de 6 ani de zile in afara de niste biliete antituliu, un capat de bara si un pivot pe care tut eu cam le-am rupt pt ca de abia imi luasem carnetul si de, luam cam toate gropile. iar cel care a cumparat masina a mai schimbat amortizoarele toate si capatul de un capat de bara. dar motorul merge foarte bine
am avut si eu dacie si in 2 ani mi s-a dus motorul, discul de ambreiaj etc. deci nu e un exemplu elocvent . atentie nu vorbim de motoarele 1.7 dti ecotec care sunt paguboase si lenese
Davidinho
Si eu am exact aceeasi dilema biggrin.gif
Daca iti iei Megane 2 cu aceeasi bani ai mai multe optiuni.Daca iti iei Astra ai mai putine optiuni dar ai o masina care nu apare chiar asa peste tot precum Meganul(asta se datoreaza si faptului ca M2 are o perioada buna in fata Astrei).Dar Meganul e o masina buna.Dar si Astra e o masina buna.Consumul e bun la ambele.Si ambele arata f bine laugh.gif Greu,f greu.
Totul cred ca se solutioneaza cel mai bine la un drive-test cu ambele.Cea care ti se potriveste cel mai bine,aia e. beer.gif
H57887
Salutare,

Intai de toate tin sa va multumesc pentru sfaturi, iar in al doilea rand va pot spune ca am incheiat contractul de leasing pentru MII Privilege 1,5 dci. Sper sa fie o alegere buna ...
Cred ca ce m-a determinat este prezenta optiunilor pe MII si faptul ca pot face in Pl revizia (la IPSO), opel ... numa' lucruri urate am auzit de DIBAS, iar in Pl nu exista dealer ... Si nu in ultimul rand discutia pe care am avut-o cu administratorul unui parc auto, omul foarte multumit de MII si Octavia, nu chiar atat de multumit de 307

Va multumesc,
ncristi
QUOTE
omul foarte multumit de MII


Si eu sunt f multumit iar despre IPSO ploiesti numai de bine...acolo imi fac si eu reviziile smile.gif....te lasa sa te uiti la masina...de obicei f draguti.


PS
Mare atentie la combustibil si la intretinerea turbinei. Adica asteapta 30 sec inainte sa pleci (mai ales daca masina-i rece--vara) si 1 min iarna.
Mai intereseaza-te de treaba asta ca merita smile.gif

In rest sa te bucurui de ea smile.gif. A mea face 1 an (si aproape 20k) si am trait multe clipe placute impreuna smile.gif
florin55503
felicitari!ulei bun ai grija de ea, si cum a spus cristi mai ales de turbina. desi ei iti recomanda un anumit tip de ulei eu te sfatuiesc sa ii bagi ulei cu particule de grefit.
iar chestia asta cum ca ar avea toata lumea nu mi se pare cine stie ce mai ales daca tie iti place masina si te simti bine in ea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.