Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Logan.Izolare sub aripi
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia > Logan Berlina/MCV/Pick-up
branianu57793
A-mi fi cu iertare,daca locul e nepotrivit rog moderatorii sa stearga ce am inceput insa nu am intalnit pe nicaeri sau nu am cautat bine.

Asadar privitor la bietul Loganel,acum ca trebuie sa-mi si soseasca...m-am tot invartit pe langa el si am observat o dotare destul de slabuta privind plasticuirile alea impotriva "noroiului" de sub aripi. Acum.....nu ca lipseste dar nu acopera mare lucru iar sa luam in considerare ca la majoritatea altor masini in versiunile de baza sunt foarte bine "ingrijite" la capitolul asta.Chiar si alea mai vechi de prin anii 78-80.
Ma gandesc baietii de la Dacia ...tin cont in garantia aia de 6 ani la caroserie si de "aliajul" ZAPADA +SARE+NOROI+NISIP din perioada iernii.?
Am stat 30 ani cu un caricior de Dacie din care si-a rezultat si "publicitatea"vasta,iar in 15 ani am avut 7-8 versiuni dar la fiecare cu mari lipsuri....nu se putea 1-2 si bune?
V l a d
se muta la dacia
branianu57793
ok.sub sunt mai aproape si in stransa legatura.
florin55503
din cate am inteles eu masina e data cu un lac special sa nu rugineasca.
dar acum ce vrei masina la care se face economie la greu. chiar crezi in garantie de 6 ani la tabla. sicer eu cred ca e doar o starategie de marketing pt a inlatura temerile romanilor. eu am fost cu un prieten care si-a cumparat masina si cei de la meridian nu spun absolut nimic despre garantie impotriva ruginii. spun doar despre garantie de 2 ani din fabrica si 3 ani dar contea cost. asa ca dupa fiecare ninsoaremai bine zis dupa fiecare dezapezire o speli.
branianu57793
Ma pacat de oamenii astia... nu zic ca nu...gandesc dar mai mult pentru ei iar "povestea " e ca ar face ceva ok si pentru client.......dogma care nu de mult se incheia...."stapanul nostru"..nu prea e valabila.
La cj mi s-a spus sa ma incred in garantia de 6 ani la caroserie problemele ulterioare dat coroziunii fiind solutionate prin inlocuirea piesei daca gradul de coroziune e ridicat sau remedierea situatiei....vezi revopsire etc etc etc. Sa dea Domnu sa fie cum zic ei,insa ma gandesc ca dupa 5 ierni cu mii de tone sare pe sosele...te duci la ei sa-ti revopseasca sau inlocuiasca ceva....tare ma gandesc ca o sa gaseasca ei ceva motive sa ocoleasca situatia.
Pentru mine cred si pt altii COROZIUNEA e o chestie f importanta...atunci ma gandesc DE CE MAMA MASI daca au pus la optiune "iluminare cutie de acte" care e un bec de 3 lei plus ceva fire...nu pot pune si aparatorile aste care sigur ar avea mai mult succes decat fantasticul bec din cutia de acte?????????????

Au montat ei ceva ...dar nu suficient pt metodele empirice cu care se vine impotriva inghetului la noi.
Acu sa nu ma intrebati de ce nu mi-am luat alta masina...sincer nu am avut cu ce ma intinde la alta si am asteptat de un an sa-mi iau dci-ul asta. Plus ca e nou, are un pic de garantie...Imi place 90%asa cum e,insa metodele lor de gandire asupra dotarilor standard ...e cam dubios.
florin55503
cum bine spuneai la iernile care le avem noi dar mai ales la cantitatea imensa care se arunca pe strazi daca ai deja niste puncte in tabla far avopsea de la pietre sau mai stiu eu ce o sa o cam ia rugina. problema la dacia este ca nu au tabla galvanizata e doar tratata cu un strat protector de lac. si daca doamne fereste mergi pe un drum de tara si iti sar pitricele in prag si se ia vopseaua ce faci?

ramane de vazut at de seriosi sunt cei de la dacia. in multe alte privinte nu au fost in ceea ce priveste loganul
branianu57793
se mai laudau cu niscai tratament "CATAFOREZA" daca e numai cu lac...suntem pe nicaeri dar sa nu-i judec inainte ....ma mai documentez la cap. asta cu tratamente impotriva coroziunii.
florin55503
am fost u un prieten sa isi ia logan asta vara si i-a intrebat daca exista vre-un pericol de rugina. raspunsul a fost ceva de genul: e data cu un lac special gros de 6 mm care nu va permite istalarea ruginei. nu a pomenit nimic de galvanizare sau de garantie de 6 ani. pana la urma trebuie sa iei de bun ce spun ei si sa astepti trecerea timpului sa vezi cat de seriosi sunt,

bafta la achizitioanarea noii masini sa o stapanesti fara incidente si sa ne spui si noua impresiile tale.

am vazut ca ai intrebat care e avantajul fata de batrana ta dacie mai ales ca e GPL. pai confort mai mare din toate punctele de vedere inclusiv in a conduce un diesel in oras. e mault mai confortabil. ai servodirectie etc. si probabil cel mai important e mult mai sigura.
branianu57793
comparatia intre old dacia si logan am facut-o privitor la consum...cand am auzit de 10l/ bara la bara.....am mai intrebat baietii de la vanzari si au spus ca e imposibil asa mult........oare asa sa fie? cica ce zice cartea asa e. Acum astept sa vad ce zic cei de la dacia privitor la coroziune.
florin55503
da crede-ma ca e imposibil doar sa fie defecta masina sa iti consume atat. cum am mai spus eu nici cu golful nici cu astra nu am ajuns la consumaul asta in buc in trafic infernal. stiu ca nici passatul lui taica-miu nu ia atat.
branianu57793
si privitor la coroziune prietenii de la dacia spun:


".Garantia anti-perforare
este extinsa pana la 6 ani, Dacia devenind astfel leader printre
constructorii din Europa de Est.
Solutiile tehnice pentru Logan sunt:
-noul sistem de cataforeza cu tratare prin imersie;
-etanseitate prin masticare a imbinarilor din exteriorul habitaclului;
-injectare cu ceara in oroficiile si imbinarile de sub planseu;
-utilizarea de ceara complementara pentru piesele mecanice de sub
planseu;
-tratarea suplimentara cu grund a planseului,pragurilor si pasajelor de
roti;
-o foarte buna protectie
anticoroziune(zapada,sare,noroi,nisip,umiditate mare pentru tarile calde), printr-un tratament protector al
caroseriei.
Vocea Clientului ramane la dispozitia dumneavoastra de luni pana
duminica, intre orele 8.00-20.00, la numarul de telefon : 0248.500.000, fax :
0248.500.076,"

treaba ok, ce-mi mai ramane de facut decata sa le urmez "sfatul"......... mai astept sa mai spuneti si voi cate ceva
florin55503
pai si scrie asta pe contractul de cumparare? chiar nu stiu

am stat cu niste prieteni pe jos si am lasat motorul pe pejo sa mearga cam 45 de min, iar acul de la motorina nu s-a miscat, asa ca sunt sigur ca nu consuma 10 l intr-o ora ci mult mai putin
branianu57793
e cert ca nu are cum sa consume in halul asta,....am primit azi un e-mail cu prezentari de pe la SIAB ,receptie VIP ETC cred ca multi au primit la fel...ei acolo la receptie VIP la un mom dat am vazut o macheta a motorului de pe Logan (nu stiu care diesel sau benzina) cred ca e destul de interesanta....cei care au fost la SIAB si au bagat de seama ne pot spune ceva despre???
florin55503
era in stand o macheta a motorului diesel. de obicei iti raspund cei de la dacia la orice intrebari. dar ar fi bine sa nu le intrebi pe fetele de acolo care nu prea se pricep la masini. in seara in care am fost eu aveau o receptie si nu se puteau pune prea multe intrebari.
TLS-09
"Garantia anti-perforare ".
Si daca peste 6 ani o sa spuna baietii ca nu-i perforata doar putin ruginita asa pe la colturi.
Astia-s in stare sa-ti faca o figura de genul asta si sa te cheme la ei cand va fi si perforata ca sa vada daca au trecut 6 ani sau 6 ani si o saptamana(si ai iseit de 7 zile din garantie).
Felix60549
Cand am cumparat auto am intrebat la fel. Mi s-a raspuns ca in garantie se iau masuri daca tabla se rugineste din exterior catre interior si nu invers. Nu prea am inteles si fiind ca dealerul era foarte ocupat l-am intrebat daca o pot antifona suplimentar si atunci mi-a comunicat ca pierd garantia.

Nu inteleg ce rau ii poti face la o masina daca o antifonezi inca o data de noua?
TLS-09
Bine , de zis a zis dar o sa recunoasca peste 6 ani ce a zis?
Vezi ce este scris in contract iar daca dealerul zice alta varianta roaga-l sa-ti confirme in scris. Trimite-le o scrisoare in care ii itrebi cum sta problema si daca primesti raspuns scris si mai ales scris si stampilat de firma pastreaza-l desi sa speram ca nu va fi nevoie.
Felix60549
Nu are decat sa intrebe actualul proprietar, ca eu am scapat de ea si nu ma mai intereseaza. Oricum ma asteptam la ceva frumos, am asteptat vreo 2 luni pana sa-mi aduca culoarea, a fost un vis frumos de a avea masina noua, dar cand am vazut ca incep sa vizez urat am inlaturat-o pt. a nu face crize de nervi.
Eu am prostul obicei sa conduc mai sportiv si decat sa se termine la mine mai bine o conduce cui ii place varianta 1,4. Rau imi pare ca nu am dispus de bani sa-mi iau varianta 1,6. Am colegi care spun ca este foarte buna ca motorizare. Eu consider ca daca motorizarea este suficienta celelalte aspecte le mai treci cu vederea.
TLS-09
Chestia cu ruginitul din exterior spre interior zau ca nu o inteleg. Adica de dinspre interior spre exterior e alta masina?
La exterior e vopseaua la interior e antifonul.
Se vinde cumva fara antifon si ne-o antifonam noi acasa . Ce naiba ?
Poate cineva sa explice care-i logica pentru care nu garanteaza de la interior la exterior. As zice ca-i mai grav daca incepe de la interior la exterior, teoretic e mai bine protejata cu antifon nu?
Felix60549
Nici eu nu am stiut ce gaselnita este dar am aflat mai tarziu.

Zic astia ca normal apa, noroiul, zapada loveste la exterior, pe cand la interior poate rugini doar din neglijenta celui ce are auto. Bunaoara, daca torni apa in masina este vina ta, nu a lor ca ti-a ruginit in interior!
TLS-09
Bine adevarul este ca la interior nu prea poate rugini. Dar totusi atunci de ce mai era necesara precizarea, riscul fiind mic nu si-l puteau asuma oare?
florin55503
de ruginit poate rugini din interior. daca aripile pe interior nu sunt izolate si nu sunt nici tratate cum trebuie o sa vezi cum dupa o anumita perioada de timp iti apare o gaura in aripa. si te intrebi cum a aparut asa din senin
Felix60549
Pai dupa cate am inteles, cand se intampla fenomenul,sau daca s-ar intampla, te duci la constatare si ei studiaza pb. si daca constata ca a ruginit de la ext. iti schimba aripa si ti-o vopsesc in garantie.
Probabil au aruncat aceasta tb. stiind ca nu vor rugini. Altfel nu dadeau 6 ani garantie la caroserie!
TLS-09
Referirea la interior eu am intels ca vizeaza habitaclul.
Daca vizeaza si aripile interioare atunci este o mare porcarie garantia doar pentru exterior ,porcarie pentru ca aripile interioare sint mult mai expuse atat substantelor corozive cat si noroiului si pietrelor.
Felix60549
Se presupune biggrin.gif ca avand un tratament bine aplicat si de ultima ora, nu au voie nici aripile interioare.
TLS-09
Daca presupuneau asa atunci nu mai faceau precizarea cu perforarea din interior sau de la exterior.
Totusi aici este altceva dar nu stim ce anume.
Orice precizare intr-un contract duce la limitarea situatiilor in care beneficiezi de garantie.
miki64285
detin un logan cu motor de 1.6 dar nu 90 de cp cum spune in talon.faceti un calcul si veti vedea ca nu sunt 90.consumul pe timp de iarna este 10l/km.vara consuma mai puti cam 8l/km.despre motorul de 1 .4 am auzit de altii ca nu prea trage e prea mic pt aceasta caroserie.cu coroziunea ca la noi la nimeni.traim in romania.astept raspunsuri cu ce va place si ce nu la logan si eventuale probleme.
TLS-09
Miki tu trebuie sa fii un tip tare onest si de bun simt. Majoritatea loganistilor cred ca s-ar taia si-ar pune sare pe rana decat sa recunoasca niste chestii.Obiectivitatea nu este o caracteristica definitorie a natiei noastre.
T u d o r
Am deja 20000 km cu Loganul, mersi in diferite conditii, la regimuri diverse, practic am exploatat masina fara sa ma gandesc sa o protejez. Am un proiector spart...daca asta poti sa o numesti problema. smile.gif
Nu am calcat la service decat pentru revizie. De ce ar trebui eu sa recunosc ce nu s-a intamplat? smile.gif Nu te supara, dar chiar am recunoscut ce probleme am sesizat eu la masina. smile.gif Altele...nu am avut. Sunt multumit, sincer, nu ma asteptam nici eu. Iar consunul la 1.6 e sensibil mai mare...dar si trage mai bine. smile.gif
Miki, ti-a ruginit Loganul? blink.gif
florin55503
QUOTE(Tudor57991)
Am un proiector spart...daca asta poti sa o numesti problema. smile.gif


bun venit in clubul proiectoarelor sparte. eu am dat cu el de o bordura(de fapt cu bara si s-a spart proiectorul)

nici eu nu am vazut pana acum un logan ruginit ci doar cu vopseau scorojita si doar 2
T u d o r
Mie mi-a aruncat un dobitoc cu un TIR criblura in el... :evil: era un turc, mergea cu cca 100 km/h pe un drum pe care de adia pusesera strat de criblura... m-a improscat efectiv cu pietricele. Toti mergeam cu 30-40, el ... Ce mai... mi-a intarit parerea pe care o aveam despre soferii turci... :puke:
TLS-09
[/quote]
nici eu nu am vazut pana acum un logan ruginit ci doar cu vopseau scorojita si doar 2[/quote]

Ce intelegi prin vopseaua scorojita?
florin55503
[quote=Cristian-Ioan61365][/quote]
nici eu nu am vazut pana acum un logan ruginit ci doar cu vopseau scorojita si doar 2[/quote]

Ce intelegi prin vopseaua scorojita?[/quote]

asa cum e la o masina veche dupa care se despride vopeseaua. ambele erau taxiuri. unul era abtibildat de la jumatea masinii in sus si era scorojita vopseaua exact de unde incepea abtibildul pe usa din spate in stinga iar celalalt pe spoielul din spate
TLS-09
Si e normal sa fie asa data fiind relatitv recenta lansare a masinii?
Tudor72743
In legatura cu garantia de 6 ani ptr tabla ... ce am inteles eu din contract si de la dealer :

- se refera la cazul in care apare rugina din "interior" spre "exterior"
- adica daca tabla incepe sa rugineasca "natural"
- daca vad aia o zgarietura ceva in zona aia ... pa garantie
- ceea ce e logic ... ei zic cum ca vopseala lor protejeaza tabla 6 ani
- daca o zgarii ... normal ca nu mai protejeaza tabla de coroziune

Al meu Logan de ex are niste "ciobituri" in vopsea, datorate unor tampiti
si cretini care n-au invatzat cum sa parcheze si cum sa se dea jos din
masina. :bandit:

Si acolo deja da rugina ... dar tabla e expusa ... nu mai e acoperita.
Si prin urmare va trebui sa merg la un meseriash sa o retuseze ...
Si normal ca in zona aia nu mai pup eu garantie 6 ani la tabla.

Deasemenea ma gandesc ca daca vine omu dupa 5 ani cu rugina la
praguri, aia or sa-i spuna ca acolo tabla a fost zgariata de fel de fel
de pietricele ce au sarit de pe drum ... si la urma urmei au dreptate.

Parerea mea...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.