Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Dacia Solenza cu cauciucuri mai mari!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia > (Super)Nova&Solenza
Damian53219
Buna ziua!
am o intrebare, la Solenza cauciucurie standard sunt de 165. daca pun pe spate de 185 este vre-o problema???
imi poate afecta consumul sau performantele, de ce nu si stabilitatea???

va multumesc!
florin55503
masina va fi o idee mai stabila. consumul nu are cum sa fie afectat. performantele cam la fel ceva mai bune.aaa! sa fii atent la viteze mari ca una iti va arata kilometrajul si alta va fi viteza reala. am patit-o
Horia49540
daca le montezi doar pe spate nu va ameliora nici accelerarea, nici nu te va insela vitezometrul, pentru ca la Solenza tractiunea este pe fata, rotile din spate se rostogolesc doar sa te tina pe drum:)
stabilitatea si tinuta de drum or fi influentate
florin55503
corect. dar nu ai de gand sa iti montezi doar pe spate nu?
Damian53219
Da! numai pe spate as dori!
bineinteles ca numai vara wink.gif

pe mine ma intereseaza in mare parte stabilitatea...... si consumul in cateva procente......

stie cineva vre-un inginer constructor in autovehicule???

blush.gif
florin55503
daca pui numai pe spate stabilitatea va fi afectata, masina fiind mai ridicata pe spate ( si asa e destul de ridicata). sfatul meu este sa pui si pe fata si pe spate si fata.
florin55503
consumul nu vad cum sa fie afectat
Corneliu28126
eu am pus de jenti de 14" cu latime de 6 si cauciucuri de 185/60/14. Pot sa-ti spun ca e "beton". da, ii afecteaza stabilitatea, dar in bine. in ce priveste viteza, nu trebuie sa-ti faci probleme, deoarece din constructie, solenza arata o viteza cam cu 10-12km/h mai mica decat cea reala smile.gif deci ai rezerve. o problema o poti avea pe state, unde cand e masina incarcata te poti astepta sa atinga un pic aripa. nici la consum nu am remarcat deosebiri, deci go for it.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.