Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Contract la limita de legalitate
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Crriss
Am si eu o nelamurire. In urma cu cateva luni, am cumparat o masina de la o firma de leasing.am platit 85 % din valoarea masinii, restul de 15% urmand sa-i platesc in decursul unei perioade de un an. Contractul de leasing este pe numele persoanei care a intermediat vanzarea, la fel si certificatul de inmatriculare, unde e trecut ca si utilizator iar ca detinator este trecuta firma de leasing. Numele meu nu apare nicaieri, nici pe talon, nici pe asigurare, si in afara de acestea nu mai am nici un alt act al masinii, nici macar acele acte de provenienta din Germania pe care le-am vazut si cred ca au ramas ori la ei ori la politie cand au scos certificatul iar singura "dovada" ca am "cumparat" e o hartie de mana in care scrie suma pe care am platit-o semnata in prezenta catorva martori, fara notar, si un contract de cesiune, care poate fi o hartie chioara. Mentionez ca s-a facut un contract de finantare pe numele persoanei care a intermediat tranzactia, adica cel care este trecut ca detinator in certificat, iar in acest contract suma finantata este aprox. 50% din valoarea autovehicolului, iar avansul este de doar 50%, pe cand, de fapt, am platit 85% din valoare.
Ma tem ca am facut o mare prostie, deoarece nu am nici o dovada concreta cum ca masina e a mea. Si in contract scrie o suma mult mai mica decat suma platita, si nu pe numele meu, iar ratele sunt fabuloase pentru a acoperi restul sumei finantate, doar ca nu platesc integral ratele ci doar cat ne-am inteles. Asigurarea si numerele le-am platit eu. Mi se pare cam ilegal ce se intampla.
Intrebarile mele sunt : ce sanse am sa iau tzeapa ?
Cat va mai trebui sa platesc ca valoare reziduala ? Mai am de platit ceva in vama ? Pot sa fac acum un contract notarial ? Cate chei trebuie sa aiba masina ? 2 sau 3 ? Nu as vrea sa ma trezesc intr-o zi fara masina, daca ma intelegeti....
Va mai scriu detalii daca e nevoie.
Va multumesc.
G e o r g e
ai o sansa foarte mare sa iei o teapa smile.gif
Watcher
Incepand cu problema ca in lege scrie ca valoarea reziduala treubie sa fie minim 20%.
Apoi chestiile cu hartii de mnaa, neautentificate la notar iarasi imi cam dau fiori.
Zi-ne si noua despre ce firma de leasing este vorba ca sa stim sa ne ferim.
In ce relatii esti cu persoanele implicate in povestea asta? Adica este fratele tau? Varul tau? Un vecin al fostei prietene? etc.
Cipicanu`
Valoarea reziduala e impusa prin lege...20%...acum depinde de fiecare firma de leasing in parte...se poate include in rate, se poate lasa la final...iar daca o lasi la final sa mai lungeasca lesing-ul cu 1 an-2 sa dai si VR lasata la final in rate.
In vama cred ca mai ai de platit acciza, care se ia la valoarea totala a masini...nu conteaza daca e noua sau SH.
Despre chei...acolo iar depinde de firma de leasing...unele isi pastreaza o cheie de rezerva...altele nu.
In chestii notaresti nu ma pricep..biggrin.gif

Mai asteptam si alte opinii...
Crriss
nu sunt ruda, acestia sunt bisnitari de masini, atunci i-am cunoscut m-am interesat putin despre ei si nu am auzit nimic de rau. dar asta nu inseamna ca sunt sfinti. pana acum a fost ok, s-au tinut de cuvant, cu exceptia faptului ca nu mi-au facut asigurare si inmatricularea am platit-o eu. sper sa nu si-o ia in cap tocmai acum. au o firma, care se ocupa cu asa ceva, si cred ca ar fi reclama negativa pt. ei daca mi-ar trage teapa. nu cred ca vor sa ma prosteasca si dupa aceea sa-si mute afacerea in alt oras.
Watcher
Sincer iti tinem pumnii si speram sa iti iasa bine treaba. Tot nu ne-ai spus cum se numeste firma wink.gif
Crriss
am sa va spun numele ei in privat, nu de alta da ma tem ca citesc si ei si nu vreau sa le dau idei
Crriss
inca ceva, vi se pare ilegal din partea mea ca am acceptat acest lucru ?din partea lor nu-mi mai pun problema
HalbaSus
Nu am inteles exact din postul tau cum ai facut deci te rog sa ma corectezi daca gresesc
1. Exista o firma de leasing care detine masina
2. "in acte" un individ cumpara masina in leasing... (defapt tu vrei masina)
3. Acest individ incheie cu tine un contract de cesiune de creanta prin care iti transmite drepturile sale din contractul de leasing.

In teorie e OK (desi e o modalitate "de a te scarpina cu mana stanga la urechea dreapta")... totusi trebuie mentionat ca:
Tu, ca cesionar al drepturilor "cumparatorului" care este defapt un intermediar, beneficiezi de drepturile si obligatiile lui, adica ai dreptul de a folosi masina si ai dreptul de a o cumpara dupa achitarea celor 15%... problema e ca daca firma de leasing "nu stie" de acest contract de cesiune atunci el nu e obligata sa transmita proprietatea (prin plata ratei reziduale) tie, ci doar "cumparatorului din acte"... ar trebui sa ai un act prin care firma de leasing a acceptat cesiunea dintre voi doi (tu si cumparatorul din acte)... daca nu ai, poti face o notificare printr-un act autentic in acest sens...
madalina
In primul rand nici-o firma de leasing nu accepta mai mult de 50% avans din valoarea masinii. Daca as fi in, locul tau, as consulta de urgenta un avocat specializat pe probleme de acest gen.
eddie
QUOTE(madalina)
In primul rand nici-o firma de leasing nu accepta mai mult de 50% avans din valoarea masinii. Daca as fi in, locul tau, as consulta de urgenta un avocat specializat pe probleme de acest gen.

Un coleg de-al meu a luat Hyundai Santa Fe in leasing,cu avans de 80 %,restul de 20 % ramas de plata intr-un an.Am inteles ca aveau cei din firma nevoie de bani in ziua aceea...probabil a fost o axceptie....
madalina
Unchiul meu a vrut sa plateasca 80% din maina avans si restul intr-un an. A incercat la vreo 20 de firme de leasing, toti l-au refuzat, iar argumentul a fost ca nu au voie legal sa primeasca mai mult de 50%.
Crriss
In acte apare doar 50% avans, iar restul de 50% e valoare finantata, pe care o platesc pe timp de un an, numai ca eu nu dau chiar toata suma, ci doar cei 15 % impartit pe un an. Zilele trecute un coleg de-l meu de servici a procedat asemanator, a cumparat o masina de la alta firma, a platit-o integral dar e in leasing pe un an pt. casa plateasca acele taxe vamale mai mici.
Va multumesc pt. sfaturi, si am sa consult si un avocat pt. a fi mai sigur, si poate inca nu e prea tarziu blush.gif
madalina
daca tu ai in acte 505 valoare finantata, atunci ei trebuie sa iti elibereze niste chitante false, iar asta numai daca rata e pana in 50.000.000 lei. Ai garantia ca te vei duce cateva luni la ei fara sa le platesti nimic, ei sa iti taie chitante?
Crriss
ei imi elibereaza chitante de valoare mai mica decat 50 mil dar mai mare decat suma pe care o platesc, astfel incat valoarea acelor chitante plus suma data ca avans sa fie egala cu suma totala de plata.e ca si cum as fi facut un contract in care era specificat avans 50% iar restul 50% rate, doar ca eu le-am mai dat inca 35% pe langa cei 50% si astfel platesc rate mai mici, care sa acopere doar restul de 15%. nu cred ca sunt chitante false, oricum e chitanta+factura fiscala. am sa scanez una si am sa va trimit prin mai pe privat sa vedeti mai exact zilele urmatoare. nu cred ca imi vor da chitantele daca nu le voi plati chiar nimic, daca le platesc acea suma pentru care ne-am inteles, imi vor da in continuare. cel mai mult ma tem de ce se va intampla la sf. perioadei de leasing, daca intradevar val. reziduala va fi inclusa in suma platita pana atunci, asa cum mi-au promis, si nu va mai trebui sa platesc si sltceva, taxe, vama, etc.
multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.