Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cu ce lipesc ELERONUL?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Exterior
ciobanu33567
Am un megane bicorp si mi-am luat un eleron care mia venit fara adeziv.
Stie cineva unde gasesc un adeziv special pt. asa ceva.
Mentionez ca eleronul se prinde de geam cu 2 picioare care au suprafata aprox. cat un card de bancomat.

Sa ma ierte administratorii de reclama, dar vrea numele unui magazin in care gasesc.
Alex-F1
Poxipol....se face beeetooon....taica-miu a lipit o chestie, dar dupa vreo ora a observat ca a lipit-o putin stramb si....sanatate, asa a ramas, ca n-a mai putut s-o dezlipeasca blink.gif Dar trebuie presat bine cateva minute.....scrie pe instructiuni! In orice caz mie mi se pare o prostie un eleron sa fie fixat numai cu adeziv, dar n-ai alta solutie daca e de ala care se prinde doar pe geam :bash: In mod normal un eleron se fixeaza ca lumea pe caroserie, cu suruburi, saibe, piulite, silicon, tot tacamul.....io asa am facut! Spor la treaba oricum! :wave:

Hai pa
ALEX
Andrei Suzuki
Nici nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca ala se dezlipeste in mers. :angel:
CCI
Probabil ca o sa piarda omul spatele masinii, mai ales daca e prin ceva curba la viteza. Cam riscant...
ciobanu33567
am gasit o solutie pt. a putea sal prind in suruburi.
eram gata gata sal las numai in lipici , dar noroc de un prieten care ma pus cu picioarele pe pamant(este eleron tip aripa care apasa f tare in jos, ma pus pe ganduri, cand mia zis sami imaginez fortele care sunt la 170-180 km/h si daca mai prind si o rafala de vant din fata.
daca se rupe la viteza asta si sunt prin germania si merg in coloana , pot sa fac o catastrofa,( imi culeg eleronul din parbrizul masinii din spate)

multumesc tuturor de interes
CCI
Pana la urma cum o sa il prinzi? Pe Megane il pui? Hatch din cate vad in poza, nu?

Sunt curios de solutia gasita.
ciobanu33567
dat gaura in picioarele de prindere, pus suruburile pe masina cu piulitele in exeterior, bagat poxipol in gaurile date in eleron si pus eleronul, astfel am reusit sa ingrop piulitele si surubul. Intre eleron si masina , am pus un adeziv special, caucicat. si asta este tot, am sa pun o poza zilele urmatoare.
Alex-F1
Na io chiar n-am priceput deloc cum ai reusit sa-l prinzi cu suruburi daca picioarele de prindere sunt la asa o distanta unul de altul incat sa calce pe luneta!!!!!! blink.gif Acuma totusi pana la urma pe ce calca picioarele eleronului, pe geam sau pe tabla, ca deja m-am zapacit de cap gandindu-ma :scratchchin: Doar n-ai bagat suruburile prin geam? :wtf: biggrin.gif Cat despre fortele alea de apasare, stai linistit, ca nu esti la curse....eleronul ala, indiferent de forma lui, la masinile astea a noastre de strada are doar rol estetic, de forte de apasare nici nu poate fi vorba la viteze sub 160 km/h si acuma sincer, cat de des mergi tu cu viteze peste 160 km/h? :ohmy: Poate pe autostrazi dincolo merge, dar in Ro....mai greu! Oricum, ma bucur sa aud ca ai ascultat sfaturile de a nu-l lasa doar in lipiciul ala, dar oricum astept un raspuns la nelamurirea mea de mai sus.... :wave:

Hai pa
ALEX
ciobanu33567
talpa piciorului calca si pe geam si tabla(bucata dintre geam si capatu de sus a masinii), apoi talpa se ingusteaza si se duce in aripa eleronului.Cam ciudat nu? biggrin.gif
mike.omega
Sunt acceptate doar imagini cu extensia gif, jpg, jpeg de maxim 100KB biggrin.gif

Posturile in care n-ai reusit sa atasezi schita, le-am sters :angel:
ciobanu33567
cum ar trebui sa fac??????!!! wallbash.gif
Alex-F1
Aha, ceva am mai inteles io, dar nu de tot, asa ca pune tu numa poza, ca-i mai cinstit asa biggrin.gif Ce nu stii cum sa faci? Sa atasezi poza? E simplu man: sub fereastra in care ne scrii tu noua, dai click pe butonul "Browse", pui acolo poza cu pricina, respectand ceea ce ti-a scris Mike (scrie asta si sub butonul Browse) si....gata arigato.gif Mai baga o fisa, poate de data asta reusesti.... :wave:

Hai pa
ALEX
ciobanu33567
asta stiam , dar nu stiu cum sa fac sa aiba o poza dimensiunea asta
ciobanu33567
scuze pt. schita asta dar am taiat-o cat am putut ca sa o aduc la dimensiunea de 100 k, daca nu intelegi am sa revin cu explicatii
CCI
Deci pana la urma ai dat gauri in hayon la masina?

Si este vre-o legatura metalica (surub) care sa prinda picioarele la eleron (alea verticale din schema)?
ciobanu33567
am dat gaura.Nu prea inteleg la ce te referi cu legatura, dar din schita unul din piciorul eleronului sete ala verticat, care are o latura dreapta si una mai curbata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.