Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Anvelope iarna, dimensiuni mari
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Mihai 36955
Nu stiu unde sa-l deschid, asa ca l-am pus la versus.
Se apropie sezonul rece, si eu unul trebuie sa-mi incalt masina. Eu am acum anvelope cu profil de vara, si vreau sa-mi iau ceva de iarna. Ce ma sfatuiti sa-mi iau, eventual poate sunt cititori care pot oferi anvelope mai avantajoase la pret. Eu caut 234/45/R17 cu indice de viteza V.
Andrei55037
QUOTE(Mihai 36955)
Eu caut 234/45/R17 cu indice de viteza V.

Dar de ce vrei sa mergi iarna cu peste 200 la ora.
CRG
mai exact 240. nici nu cred ca depaseste 200 masina aia.

deci H (210 la ora) ti-e suficient.

chiar si T-ul e ok iarna (190).
Mihai 36955
:-) ca voi iesi din tara si vreau sa pot merge si tare
Oricum, la dimensiunile astea nu gasesc decat cu indici de viteza mare
V - 240 respectiv H - 210
google41800
Cred ca ai vrut sa zici 235(240 sau 245)/45/R17
Andrei55037
Eu zic sa-ti iei niste jante de tabla de 15', max 16' pe care sa pui niste cauciucuri cu talon mai mare.
Mihai 36955
Ce parere aveti de brand-ul HANKOOK.
La SIAB astea au fost cele mai convenabile, model W300, 235/45/17 97V, 500 RON bucata
Andrei55037
Sunt fff proaste. Sunt cauciucurile cu care vin in general incaltate masinile coreene.
_Titus_
Si eu am cauciucuri de vara pe 17 dar de iarna mi-am comandat pe 16 pt talonul mai inalt la un amic ce le aduce din Germania ...4 gume Fulda pe jante de alu de iarna costa 650 euro aduse in Oradea la mine ... pe jante de otel costau cu 20 euro/janta mai putin .
Mihai 36955
Interesant.
Ma poti ajuta si pe mine?
_Titus_
e simplu...eu am intrat la recomandarea respectivului pe reifen.com , mi-am ales configuratia care mi-a placut , el le-a comandat la ei (ca-i cunoscut acolo) , i-am dat banii inainte + parca 10 euro/ janta-ncaltata...cred ca isi scoate si tva-ul lor :bandit: , habar n-am...maine sper sa le iau de la el , daca nu sambata pt ca trebuie sa vin pana la voi in satul cu ministri...iti mai dau detalii atunci despre problema
Mihai 36955
Am inteles
Mai discutam cand vii aici in satul cu ministri. :-)
_Titus_
imi pare rau , dar nu ai inteles...discutam aici pe forum si-ti trimit pe pm tel omului daca tu nu ai pe cineva care sa-ti aduca...eu nu ma ocup cu asta din pacate...daca eu sunt multumit de ceea ce primesc iti voi spune aici duminica sau luni
Mihai 36955
thx.
Zetics40545
Oarecum in acelasi topic:

Am vazut la Carrefour gume de iarna Dayton. Stiu ca la 500 lei 4 gume nu ma pot astepta la super produse, dar daca aveti niste parere pro/contra, daca le-ati utilizat, va rog sa va dati cu presupusul.

E vorba de Dayton DW500, unidirectionale. Din ce am dedus sint facute sub licenta Bridgeston (ca si Firestone). Ce am vazut cu ochiul...pare rezonabil.

Voi ce ziceti?
Viorel5
Eu am pe Cielo pneuri Dayton D 100 de vara si sunt ff multumit (tot de la Carrefour le-am luat si am deja 35 000 km cu ele).
Tot la Carrefour era acum vreo 2 saptamani oferta de Pirelli P400 de iarna 170 RON / bucata , cumperi 3 si ai unul gratis - interesant nu?

Si eu vreau sa-mi cumpar gume de iarna dar inca nu stiu de care.
Poate ajung si eu prin Buc. zilele astea sa vad pneurile Dayton de iarna s-ar putea sa merite.
Mihai 36955
De TOYO stie cineva ceva
Astea ar fi singurele care nu sunt foarte scumpe si par fiabile.
Zetics40545
Viorel, daca vrei Dayton de iarna 175/70 R13 de la Carrefour, cam poti sa renunti la idee. Promotia este pina pe 17 oct, dar oricum nu mai au dimensiunea asta, am alergat eu de nebun ieri pe la toate Carrefour-urile din Bucuresti si am gasit ultimele bucati in Colentina.
Arata foarte bine, parerea mea, sper sa se si comporte bine.
Daca vrei marimi pe 14, astea mai erau.
_Titus_
pt Mihai

Uite ce am luat :
Alufelge Rial Flair 7,0 X 16 mit
Fulda 205/55 R16 91 T
Kristall Montero

asa arata janta
Viorel5
Mi-am incaltat deja masina de iarna cu pneuri SAVA Eskimo S3 - 145 RON/bucata.
In "muncipiul" Targoviste a fost singura alternativa cat de cat viabila.
Alte pneuri intalnite la dimensiunea asta (175/70/R13): Debica, Global!?! si la un alt service nu aveau pneuri pe aceasta dimensiune dar puteau aduce orice dar eu nu am vrut sa mai astept plus ca aveau niste preturi de te duce-ai in lume (de ex acelasi pneu Sava aici ara 180 RON De ce oare?)
Sa vedem cu se vor comporta pe zapada!
AZAZEL
socrul meu vrea sa isi puna pe o dacie berlina anvelope de iarna. ce recomandati??

este dispus sa dea aproximativ 2 mil pe bucata.

ce parere aveti de vredestein? nu stiu daca asa se scrie.

eu am pe a mea michelin alpin si mi se par FANTASTICE!! anvelope super. are cvineva michelin alpin?
CRG
eu am , alpin a2, dar abia am facut o mie de km cu ele..
guerilla
eu am snowtrac-uri 2, de la VREDESTEIN
sint foarte incantat de ele dupa prima mie de km. nu ma asteptam sa fie asa silentioase. astept sa vad cum se vor comporta si pe zapada.
am pretentia ca vor fi bune, ca cei de la adac si de la oamtc le-au clasat pe locul 3/4 in testele lor de iarna.
G e o r g e
sunt foarte bune . am si eu wink.gif am facut iarna trecuta cu ele .
Mihai 36955
Eu am luat TOYO SNOWPROX S932 si..........nu's asa incantat de ele, de la 130 in sus cam fac zgomot, masina nu mai e asa stabila desi le-am luat mai late decat cele dedinainte ( 235/45/17 fata de 225/45/17 ). In timp peste 1-2000 de km credeti ca se mai amelioreaza zgomotul, stabilitatea cred ca nu.
Andrei Suzuki
Ati pus de acum caucioace de iarna?
florin55503
eu stiam ca gumele de iarna sunt eficace la temperaturi de 2-3 grade si in jos. stiu ca daca temperatura afara e de 7-10 grade deja esti saniuta cu ele. asta primavara faceam cu un prieten cu astra incaltat cu caucuicuri de iarna derapaje controlate, de parca aveam tractiune spate
G e o r g e
nu e chiar asa , gumele de iarna sunt mult mai moi la caldura si se uzeaza foarte repede . atata tot .
f1anatic
Si poate nu le umflatzi chiar la specificatziile indicate de constructorul masinii. Eu am constatat ca cu cit presiunea in pneuri...comportamentul in curbe devine mult mai bun... - dar peste gropi si dimburi...mai usurel...In general am cam 15% mai mare presiunea decit indicata de Subaru si cred ca o voi mai ridica.
Iulian HondaFan
QUOTE(Mihai 36955)
Eu am luat TOYO SNOWPROX S932 si..........nu's asa incantat de ele, de la 130 in sus cam fac zgomot, masina nu mai e asa stabila desi le-am luat mai late decat cele dedinainte ( 235/45/17 fata de 225/45/17 ). In timp peste 1-2000 de km credeti ca se mai amelioreaza zgomotul, stabilitatea cred ca nu.


cred ca ai facut alegerea pe dos. de aceea si ai probleme cu zgomotul mai mare. cauciucurile de iarna se recomanda sa fie mai inguste si cu talonul mai inalt ( ex. daca ai 225/45/17 e bine sa iei 205/55/16) pt. a avea greutate mai mare pe suprafata de contact ( in felul asta "musca" mai bine din zapada/gheata).

eu zic sa asteptati pe la jumatatea lui noiembrie pentru cauciucurile de iarna. se tocesc mult mai repede pe uscat ( in general un set de iarna tine cam 50k km rulati in timp ce unset all-season bun tine 80k km).
Armyman
QUOTE(Mihai 36955)
De TOYO stie cineva ceva
Astea ar fi singurele care nu sunt foarte scumpe si par fiabile.

ia uite aici ,http://www.tsr.ch/tsr/index.html?siteSect=311201&sid=4940695&cKey=1084804307000
Chiar daca sunt mai ieftine elvetienii le considera cele mai tari!!!
BandiT
intradevar, anvelopele de iarna ar trebui sa fie mai inguste, decat cele standard...
in rest dupa posibilitati...si e foarte indicat un set de lanturi in portbagaj...
Mihai 36955
QUOTE(Iulian HondaFan)
QUOTE(Mihai 36955)
Eu am luat TOYO SNOWPROX S932 si..........nu's asa incantat de ele, de la 130 in sus cam fac zgomot, masina nu mai e asa stabila desi le-am luat mai late decat cele dedinainte ( 235/45/17 fata de 225/45/17 ). In timp peste 1-2000 de km credeti ca se mai amelioreaza zgomotul, stabilitatea cred ca nu.


cred ca ai facut alegerea pe dos. de aceea si ai probleme cu zgomotul mai mare. cauciucurile de iarna se recomanda sa fie mai inguste si cu talonul mai inalt ( ex. daca ai 225/45/17 e bine sa iei 205/55/16) pt. a avea greutate mai mare pe suprafata de contact ( in felul asta "musca" mai bine din zapada/gheata).

eu zic sa asteptati pe la jumatatea lui noiembrie pentru cauciucurile de iarna. se tocesc mult mai repede pe uscat ( in general un set de iarna tine cam 50k km rulati in timp ce unset all-season bun tine 80k km).



Asa era cel mai bine dar.........cum sa pun anvelope de 16" pe jante de 17" ( bani de jante nu am ) caut sa fac o inginerie dar mai dureaza

P.S. Zicea mai devreme ca trebuiesc umflate mai tare si asa am facut si parca s-a imbunatatit comportamentul masinii ( nu e la fel dar e ceva ) iar zgomotul in continuare se aude dar la viteze mai mari peste 170 in sus, deci nu e chiar asa grav. Singurul lucru este ca se vor toci mai repede fiind mai moi, dar pana vine vara ( ca iarna da semne sa vina repede ) spre sa rezolv cumva sa-mi fac rost de inca un rand de jante de 17" si sa le schimb intrele.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.