Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Service-ul INSCUT
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mazda
cristi52331
Am patit-o! Am venit duminica seara de la Constanta si a trebuit sa strabat Bucurestiul prin ape! Le-am trecut cu bine dar se pare ca am patit ceva la distributie. Se aude un zgomot ca un fel de cloncanit, dar numai dupa ce se incalzeste motorul si nu este foarte puternic, trebuie sa deschizi capota ca sa il auzi.
Vazind aici pe forum ca toata lumea a fugit de la Romcar la Inscut am mers si eu acolo. Pot spune ca sunt putin dezamagit, ma asteptam sa gasesc altceva. Daca la Romcar sunt sute de masini, la posturile de lucru este ocupat in permanenta, aici nu era nimeni NIMENI!!! S-au uitat putin la masina, au ascultat-o si au spus ca pina nu o demonteaza nu pot spune de unde este: de la o rola, de la un rulment...au spus ca deocamdata, pina zgomotul nu se aude si in masina, nu este foarte periculos. Mie insa imieste tare teama sa merg asa, daca plesneste ceva s-a dus dracu' si motor si tot. Chestia este ca am de facut un drum la Constanta si nu stiu ce sa fac!
Problema este ca nici nu am idee cit ma va costa, desi banuiesc ca tare mult. Ceva sfaturi? (Mazda 323, 1,6I, 2001)
madalina
INcearca si la Colina Motors.
cristi52331
La Colina Motors? Nu am auzit de ei, imi poti da mai multe informatii? Si in plus, tu ai fost cea care ai pledat pentru Inscut! ti-ai schimbat parerea?
madalina
Asa cum am mai postat, m-am suparat ca mi-au spus initial ca o reparatie la frane (s-a dovedit ca nu exista defectiunea, in consecinta nimic de reparat) nu se poate face pe garantie deoarece cei din Austria nu au aprobat reparatia pe garantie, fiind considerata defectiune de utilizare. Apoi am primit un mail de la un director de la Inscut, isi cerea scuze pentru ca nu am fost informata ca ei nu sunt autorizati sa faca reparatii in garantie, iar eu trebuia sa merg la un alt service autorizat sa acorde si garantia (Romcar, BDT, Collina).

Eu trebuie sa merg cu a mea masinuta la o revizie,, merg tot la Inscut, probabil.
cristi52331
Am inteles....dar asa, profesional, cum sunt? Mie mi s-au parut cam pe dinafara...si in plus, asa cum am mai spus, faptul ca service-ul era pustiu mi-a creat o stare de neincredere...
Cum stau cu preturile?
Si revin cu rugamintea despre Colina Motors. Cum e la ei?
madalina
Nici la Romcar nu gasesti mai mult de 2-3 mazda. Restul sunt Ford.
Profesional sunt ok.

La Colina nu am fost, insa am auzit lucruri bune despre ei. Trebuie sa si testez.
cristi52331
Ai dreptate...ma rog, acum nu am de ales...voi merge la INSCUT.
Mai ales ca din cite am inteles cu distributia nu este de glumit...
Alte pareri? Chiar nu se baga nimeni?
CRG
eu am facut la inscut un amarat de schimb de ulei si am vopsit o bara, deci profesional, ce sa zic? nu pot sa pledez.

ce mai stiu este ca mecanicii au fost pregatiti si afara in austria. si ca unul dintre ei (Florin) vine de la mitsubishi si parca avea destul de multa experienta.

ca si servialitate, tipul de la receptie (sa nu uit si paznicul de la intrare) mi se pare scarbos. restul lumii e ok.

au zis ca-mi termina masina in doua zile (de vopsit bara) si s-au tinut de cuvant.

in concluzie, sunt multumit dar nu si fericit.

ps: oricum nu m-as duce la romcar. am vazut cum lucreaza si aia. eventual, daca vrei sa transformi masina ta in furnizor piese de schimb pentru alti clienti, poti sa incerci si-acolo.. blink.gif
cristi52331
Dar despre problema mea referitoare la distributie nici un sfat?
Am vorbit cu cei de la service. Mi-au spus ca si in situatia in care este defecta o rola sau un rulment, nu este recomandabil sa schimbi doar rola sau rulmentul defect. Ca TREBUIE sa schimbi tot chitul de distributie. Pareri?
ncristi
QUOTE
Ca TREBUIE sa schimbi tot chitul de distributie. Pareri?


Asa este-trebuie schimbat tot.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.