Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vreau sa cumpar un Opel Corsa si...
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel > Corsa / Meriva / Tigra
Andrei57143
Buna,

Vreau sa imi iau o masinutza mai mult pentru oras, dar sa ma pot baza pe ea si la cele 9-10 drumuri pe care le fac afara anual. Vreau sa dau maxim 7000 E pe ea si sa am AC, ABS si servo.
De ceva vreme incerc sa aflu cat mai multe despre Corsa, am mers cu una 1.2 din 2002 cu 15k km fara probleme si luata de noua. Mi-a placut masina, dar nu e de vanzare wink.gif. As vrea sa aflu mai multe de la voi...
Am citit despre probleme mai mari la timonerie si caseta de directie, dar nu am inteles cat ar costa o reparatie (200E sau 24 de milioane), si ce remediu optim ar fi (timonerie de metal se potriveste la o Corsa 2002)?

Pe langa cele 2 as vrea sa stiu la ce ar trebui sa ma astept de la o Corsa din 2002 undeva la maxim 50k Km? Sunt scumpe componentele de la trenul de rulare? Si ce motoarizare imi recomandati ca fiabilitate si consum?

PS: Scuze daca revin cu intrebari deja postate... blush.gif In afara de sfaturi accept si mustrari
Multumesc!
florin55503
daca montezi un scut metalic nu o sa ai probleme. uitat-te de la motoare incepand cu 1.4 16V. fuge de rupe am mers cu una cu 220. si consumul e destul de mic. daca te gandesti la motorina sa iei in seama motorul isuzu de 82 de cai. o sa iti placa. e ca unul pe benzina. daca vrei neaparat corsa.
florin55503
piesele de schimb sunt ieftine nu ai de ce sa iti faci griji. cu 6 milioane schimbi cam tot ce e pe sub ea. daca vrei sportiv fara un consum prea mare poti sa te uiti la una cu motor de 125 de cai. madalina iti poate spune mai multe.
ca fapt divers am vazut o liniuta intre o corsa gsi si un bmw (BAV-ul pt cine stie 325) castigator pe 800 m corsa. s-a repetat chestia asta de 5 ori. acelasi rezultat.
madalina
Probleme ce mai pot fi intalnite la o Corsa din 2002 cu 50.000 km:

- bucse si alte probleme la articulatii
- coloana volanului sa fie nevoie de schimbare, daca s-a alergat rau cu ea si s-a dat in toate gropile posibile
- ceasurile de bord.

Eu am 1.4, nu Corsa GSI pentru a putea spune ceva de varianta sport, insa si 1.4 se descurca onorabil.

Mai citeste si celelalte topicuri despre Corsa. Conform regulamentului, topic ar trebui inchis deoarece s-a mai discutat...
Andrei57143
Multumesc frumos pt informatiile oferite.

In seara asta ma duc sa vad o Corsa 1.2, adusa din Germania acum o luna. Vrea 6000E pe ea, dar este la 2 usi. Are destule imbunatatiri, il si cunosc pe cel care a adus-o.
Sper sa iasa ceva, cu toate ca ideea de 2 usi nu ma incanta... :argue: Dar poate vorbesc cu el sa imi aduca una ok de afara la 4 usi.

Vroiam sa stiu insa care este pretul corect pt masinutza asta si daca aveti cumva si alte alternative la acelasi pret?!
madalina
Andrei, caroseria in 3 usi e mai solida decat cea in 5 usi. Insa daca mergi cu mai multe persoan ein masina e incomod.

O Corsa cu motor 1.2, din 2002, cu dotari acceptabile este intre 6.000 si 7.500 euro!
Andrei57143
Multam , Madalina...

Am mers aseara cu masinutza, si era ceva in neregula la intrarea in viteza si pe loc si in mers, la a doua si parca la a 5-a. In rest mi s-a parut ok masina. Are 46k km?! din 2001 , AC servo, ABS si gemuri la 2 usi ei si e neagra ... Azi ma duc la un service cu ea sa 'vad' mai multe.

Drive safely and have fun!!!
madalina
Are probleme cu timoneria...
florin55503
timoneria sigur. si doar atati km? ciudat
madalina
Eu am Yarisul de la sfarsitul lui noiembrie 2003 si am kilometrii reali 20.000 km. Am alte masini pentru plecari in afara, iar asta e masina de oras.
Andrei57143
Hai ca m-am zapacit de tot... blink.gif
Am vorbit azi la un 'meserias' la service , am fost si la 2 magazine de piese si am fost clar indreptat catre un Opel Astra Clasic II incepand cu 2001. La prima vedere, masina intr-adevar este cu o clasa cel putin peste Corsa. Insa si pretul se duce mai sus. Plus ca am auzit si multe aventuri despre cele de pe piata romaneasca.

Acum chiar sunt in dubii mari. Daca este intr-adevar cu mult peste, poate merita un imprumut si o achizitie buna?!

Este asa o mare diferenta? Recunosc ca nu am mers cu Astra decat in dreapta, si asta la drum scurt prin Buc. E ok... dar mai multe detalii nu stiu. Este mult mai fiabila decat Corsa? Justifica diferenta reala de 2000 E, cam asta ar fi din cate am vazut.

Ce ma sfatuiti?!

:coffee: vreau sa imi iau o masinutza cat mai repede...
madalina
Parerea mea este ca da, merita diferenta daca ai nevoie de spatiul in plus. La partea de tren de rulare, Astra G nu are probleme. Nu stiu insa care ii sunt bubele!
florin55503
nu stiu sa aibe bube. motorul pe motorina de 75 de cai e puturos dar consuma putin. cel de 82 de cai e destul de sprinten ,ai impresia dupa felul in care trage ca e pe benzina si e cel mai fiabil din cate stiu. cel de 2.0 16 v care il am acum e foarte placut la codus si destul de elastic, e mai silentios decat golful pe care l-am avut dar si puterea mai mica
Andrei57143
Okay... thanks.
O sa trag acum sa vad la cat pot scoate o Astra si mai ales de unde.
Cred ca o sa ma uit dupa un motor benzina 1.6, in nici un caz Caravan. Am vazut ca pretul se duce undeva la 8500E cu ceva dotari bune.

Aveti idee o firma serioasa unde aduc SH din Germania, cu posibilitate de leasing?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.