Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Kit Xenon la ~ 400 euro.
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Exterior
Serafim55937
Am vazut ca au aparut pe internet niste kit-uri xenon , bi-xenon care se pare ca sunt compatibile cu mai toate masinile - sunt universale .
Ceea ce ma intereseaza este daca si-a montat cineva asa ceva si care a fost efectul . Deci sunt reale sau e doar un fel de vrajeala, chiar daca are in kit si niste ridicatoare de tenoiune ...

Eu vreau sa pun pe un VW Sharan , insa am vazut ca de obicei cele care vin din fabrica cu xenon au niste lentile mai speciale , asa putin mai lungi ... ce e cu aia ??

Multumesc ..
madalina
Sunt niste porcarii, de orbit ceilalti soferi. Un kit de xenon bun costa cel putin 1000 euro.
HalbaSus
Corect madalina... in plus eu cred ca sharan-ul vine din dotare cu becuri foarte bune, care datorita pozitiei destul de inalte iti asigura o vizibilitate buna noaptea... nu cred ca ai nevoie de xenoane... mai ales de niste kituri "no-name" a caror reglare probabil iti va da batai de cap...
Ionut-35
Ca o alternativa la kit-ul cu xenon ar fi becurile cu intensitate luminoasa marita. Au o lumina mai alba decat becurile clasice cu halogen si, parerea mea, se vad destul bine, am vazut montate pe o Octavia. Pentru comparatie a schimbat unul din becurile montate cu unul normal; diferenta era vizibila.
James Kilowatt
Eu n-as fi asa categoric. Am vazut un xenon de 250 euro pus pe o leganza doar pe faza scurta si nu era cu nimic mai prejos decat unul de origine. Cred ca e important si cine si cum face reglajul, nu doar pretul instalatiei.
Armyman
Revin cu o explicatie care am mai dat-o undeva;
Kitul xenon este bun NUMAI daca are in compunere reglaj automat al inaltimii
si spalator de faruri.
Altfel se risca pe langa amenda si suspendarea talonului.
guerilla
se mai risca si orbirea celorlalti soferi cu acele consecinte pe care le stim cu totii.
ezeQuel
Chestia cu reglarea automata (cum are kitul de fabrica) si spalator de faruri - legea astea e doar prin vestul europei, nu si la noi. Asa cum iti reglezi farurile cu bec halogen, asa le pooti regla si pe cele xenon.Oricu m la noi piata e plina de becuri "tip" xeon care bat ca ..... plus alti zecid e zevzeci care au montate becuri de 100W pe drumuri publice..asa ca...Am vazut montate kituri d'astea pe diverse masini nu deranjeaza..Am vazut montete si in state kituri la preturi d'astea 280-300 USD si nu sunt probleme
Ionut45405
Vinde Falcon unele parca olandeze, a avut un amic si sunt OK, dar ca optica originala pt xenon tot nu e. Am inteles ca mai sunt si ceva chinezisme la care nu m-as baga.
ezeQuel
Mi-am pus unele de pe piata,la un pret bun, care se vand si-n america si-n suedie, adik nus vrajeli. Sunt super multumit de ele...SI daca nu reglezi bine un far cu halogen tot orbesti...Asa ca...
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?p=83461#83461
Silviu66450
In europa farurile trebuie sa fie reglabile. Nu va exista nici o lege legata de spalator la faruri. Si tot in europa, legea spune ca becurile farurilor trebuie sa aiba 60-55W. In romania nu cred ca exista legile astea.
Andrei63039
De unde putem achizitiona kit-uri xenon?
James Kilowatt
Sunt unele pe ebay....
G e o r g e
in bucuresti se monteaza pe cheiul garlei la 100E becul .
Andrei63039
OK, dar un magazin din Romania care poate da factura, eventual sa asigure si montaj?
Puteti face vreo recomandare intre xenon 6500k si 8000k?
Vreau sa pun pe O.Tour bi-xenon H4 ( H4-H7 ? ).
Andrei Suzuki
Intrebare:pe o masina cu H4 din fabrica,se poate monta Xenon DOAR pe faza scurta?Adica exista bec asa?Faza scurta Xenon/faza lunga lumina normala?
Adrian-441
QUOTE(Andrei63039)
De unde putem achizitiona kit-uri xenon?

Scuzati-ma daca imi dau cu parerea! din pacate lipsa de informare duce la afirmatii aberante. Personal, am de vanzare kituri HID Xenon, care au certificare E11 si E4 de omologare EUROPEANA si Certificate de calitate ISO9001:2000 si TUV. preturile incep de la 820RON pana la 1300 RON in functie de tip si sunt garantate 12 luni si 18 luni , in functie de producator. daca vreti "originale" mergetzi la Porsche si vetzi gasi Niwalker - Coreea sau originale cu brend AUDI ..etc la 1000 de EURO .. shi care sunt la fel facute in china, coreea, Taiwan(de parca nu e tot PRC) smile.gif
daca va intereseaza, va arat pe A6-ele meu sum sunt
R a z v a n
esti si terorist pe deasura?
guerilla
QUOTE(Adrian-441)
Personal, am de vanzare kituri HID Xenon


acum ca tot ti-ai facut reclama, iti vom trimite factura. sau poate vrei barter - cate un kit xenon de fiecare user ce a vazut mesajul tau in ultimele 24 ore biggrin.gif

tu ce zici acolo e interesant. pe hartie. pentru ca in realitate lucrurile nu sunt atat de roz pe cat le prezinti tu.
1. sticla de la far trebuie sa fie clara. altfel lumina se reflecta in pomi si in ochii altora.
2. farurile trebuie sa fie model cu lupa, altfel nu se poate focaliza corect
3. sistemul de reglare trebuie sa functioneze perfect. altfel iarasi orbesti lumea.
4. daca ai mizerie pe faruri se aplica punctul 1. altfel obtii multa carne de la cei de pe sensul opus sau vreo cativa ani de zdup daca se lasa cu urmari grave.
5. xenon peste 6500 este ilegal in europa pentru drumuri publice, asa cum sint si becurile halogen de peste 60.

ca sa nu trebuiasca sa mai facturez si alte kituri pe viitor, te rog sa citesti regulamentu inainte de a posta ceva.
James Kilowatt
care sunt ilegale? 6500 ce? Grade? Catralioane de candele? smile.gif

Eu am far cu lupa si cu sticla clara... si niste ganduri deocheate blush.gif

Ce proprietari are fiecare temperatura? E una mai buna pentru pentru profunzime, alta pentru vederea 3D, alta pentru ceata/ploaie?
Vlad75531
Am si eu o intrebare: cati din cei care isi exprima opiniile pe aici au asa ceva? Eu am avut si pe un cielo cu sticla cu striatii si am si pe Bora cu far cu lupa. Nu au fost niciodata probleme,ba am trecut si itp si tot ce vreti voi. Pe cielo daca farul este reglat bine va merge perfect. Era chiar un kit bi-xenon. Si am mers mult cu ele. Politia nu a avut nimik de obiectat, ba mai mult cu cielo am fost si la rar si nu au fost nici un fel de probleme. Cu VW cu lupa again no problems. Mai terminati cu povestile astea ca sunt proaste si nu stiu ce. Odata ce ai pus numai cua xenon mergi, pt. ca lumina alba e extraordinara. Cele mai bune sunt :6000K ori 6500K(o foarte vaga tenta de albastrui - este temperatura albului- Kelvin). Si sunt cele mai bune pentru ca reflecta cel mai bine orice chestie de pe sosea. Si sa nu iti zic de marcaje, indicatoare sau ochi de pisica. Impresia lasata este ca pur si simplu s-au aprins. Sub 6000 incep cu tenta galbuie, iar peste 6500 incepe tenta albastra, ajungand la 12000 care sunt deja violet. Pierzi din luminozitate foarte mult la cele de peste 9000K in sus. Cel mai slab mi s-au parut pe ploaie. Ai impresia ca nu ai faruri, datorita carosabilului ud. Dar daca sunt marcaje din nou zici ca sunt aprinse.
Interesant ca in Europa nu sunt legale cele de peste 6500k. Poti sa imi spui atunci cum mercedes are la xenon optiunea si de temp. de 10000K? Tenta violacee. Si nu, nu am nici un kit xenon de vanzare. Doar le-am montat. Si culmea am facut eu singur montajul, pt. ca e banal. Se pune ca un bec absolut normal, doar ca mai apar doua mufe si ridicatorul de tensiune pe drum biggrin.gif
James Kilowatt
Ce anume da calitatea unui kit xenon? Ca preturile variaza foarte mult.... prin ce difera unul de 800 euro de unul de 200, avand in vedere ca ambele sunt doar ridicatoare de tensiune si becuri?
Vlad75531
ASta e o intrebare foarte buna. Din ce am auzit eu la reprezentante "xenoanele" costa de la 800 de euro in sus. Acolo apar si stabilizatoarele in schimb. ADica un kit de la phillips parca avea ridicatoarele, iar becurile avea stabilizator in ele (se misca becul in fc. de incarcarea masinii) si banuiesc ca de acollo si pretul mai ridicat. IN rest nu stiu si vad ca astea aftermarket sunt foarte bune si preturile sunt ok.
James Kilowatt
Cele puse de fabricantii de masini au si spalator de faruri.
Vlad75531
Da asa e.Uitasem. Uite chiar azi am vazut ca au bagat kituri xenon si in magazine prin Bucuresti. De exemplu la Al Padrino au kituri h7 la 780RON care e aprox. 280 de euro( cred). Tot coreene dar la cum aratau... mai bine nu biggrin.gif.
vma
Nu stiu cat e euro la voi dar la noi e cam 225 de euro 780 de RON smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.