Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Renault Clio Bicorp 1.4 16v vs Peogeot 206 1.6 E Starline
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
mircea57200
Vad k nimeni nu s`a gandit la aceasta legendara comparatie. sa incepem cu inceputul:
Renault Clio Bicorp 1.4 16v - 11.863 euro cu toate taxele.
- airbaguri adaptive frontale sofer si pasager+airbaguri laterale
-torpedo cu racire
-abs cu AFU (asistenta la franarea de urgenta)
-computer de bord
-diirectie asistata electric
-geamuri fata electrice cu comanda prin impuls
-Radio cu mono CD 4X22 W RDS codat, cu afisaj separat si satelit de comanda
-jante de 15"
-viteza maxima 185 km/h
-acceleratie 0-100 km/h in 10.5 secunde
-5/5 la testele de siguranta NCAP

Peugeot 206 1.6E Starline - 13.096 euro cu toate taxele
-airbaguri frontale sofer si pasager
-abs
-ceas digital (...)
-geamuri fata electrice
-preechipare radio cu 2 boxe (...)
-jante de 14" sau 15" nu sunt sigur
-viteza maxima 198 km/h
-acceleratie 0-100 km/h in 10.6 secunde
-4/5 la testele de siguranta NCAP


acum evident, 206 costa mai mult cu vreo 1500 de euro si este mai prost la mai multe lucruri:
-nu are computer de bord
-nu are nimic pe langa abs
-nu are o nota mare la NCAP
-nu are mai multe airbaguri nici nu ar zice k sunt adaptive
-nu are macar 4 boxe, pana si oltcitul meu club R avea 2 din fabrica
-sa fim seriosi e misto sa tinem o bere un suc la rece
-geamurile nu cred ca sunt prin impuls (nu e trecuta treaba asta la dotari)[/b]
mircea57200
oricum dak e sa`mi iau aleg clio`ul biggrin.gif dar e o treaba sa vad ce alegeti si voi. 206 e mai frumusel insa clio`ul a inceput sa mi se para dragutz...mai mult k o masina de legenda de care toata lumea zice k e buna si incepe sa`ti placa desi nu e extraordinara. oricum...incepeti...si folositi argumente reale :ban:
eddie
Eu am ales Clio,e un argument real !!! biggrin.gif
florin55503
clio desi plasticul din interior e de calitate indoielnica. totusi motoruil imi place mai mult, diferenta de pret e semnificativa si dotarile de asemenea. in plus ca argument final in favoare clio-ului siguranta.
eddie
QUOTE(florin55503)
clio desi plasticul din interior e de calitate indoielnica.

Nu trebuie generalizat,daca nu iei cel mai ieftin model,interiorul e de calitate,eu pot spune asta,fiindca am unul....
florin55503
ai dreptate nu am vrut sa generalizez. nu se zgarie asa de usor ca cel de la pegeout, desi acesta e mai placut la atingere
mircea57200
ma bucur! 100% dintre pareri in favoarea clio`ului. acu mai e treaba k auzeam k are o problema cu scaunele. cica ar fi cam incomode (zicea cineva de pe forum k trebuia sa`si puna perna`n spate la calatorii lungi) si k e o pozitie la condus prea inalta.
si inca o intrebare: exista 1.4 16v extreme cu 5 usi? blink.gif
ben41696
nu confundati materialele de la symbol cu cele de la bicorp... bicorp-ul are bordul cauciucat, spre deosebire de symbol care are un plastic ordinar smile.gif

eu am ales bicorp-ul de 16v acu 3 ani cand am luat-o wink.gif insa acum ai putea sa astepti pana apare clio 3

p.s. nu stiu daca te intereseaza aspectul asta, insa clio-ul 1,4 16v fuge mai tare (accelereaza) decat 206-le de 1,6 wink.gif
BandiT
peugeot 206 e mai frumusel....
dar clio e dotat.
deci daca treci de partea de design, atunci clio e alegerea .
eu as lua clio ( daca as lua ptr. mine) dar as lua peugeot ptr. nevasta , care uraste clio'ca arata naspa'... dar 206 e 'dragutel si finut'
deci ca barbat aleg clio
google41800
O mica rectificare.
Clio Bicorp are 4/5 la testele NCAP. 5/5 are noul Clio care inca nu e pe piata in Romania si nu cred ca va fi in aceeasi bani.
eddie
QUOTE(mircea57200)
ma bucur! 100% dintre pareri in favoarea clio`ului. acu mai e treaba k auzeam k are o problema cu scaunele. cica ar fi cam incomode (zicea cineva de pe forum k trebuia sa`si puna perna`n spate la calatorii lungi) si k e o pozitie la condus prea inalta.
si inca o intrebare: exista 1.4 16v extreme cu 5 usi? blink.gif

Exista! Si pe deasupra,Extrem-ul sau Bicorpul au scaune cu reglaj pe inaltime si pe deasupra si sport !!!
mircea57200
oho hai k eu fusei plecat putzin. multzam de raspunsuri. www.renault.ro si va arata acolo k clio bicorp este al 8lea renault cu 5 stele. desigur k si clio3 are 5/5 dar am citit un review cum k iti trebe un cutremur sa o destabilizezi si nu mai e atat de distractiva la condus. va fi si mult mai scumpa si cica datorita masei mai mari nu prea va fi o diferentza de putere la motor, kiar va scadea putin performanta.
in alta ordine de idei, cifrele spun k 206 e mai rapid. acum depinde si de sofer normal...dar teoretic ar trebui sa fie mai rapid.
si inca o treaba. eu as putea sa`mi iau d`abia peste....un an..si ma intreb, oare nu cumva exista nefericita posibilitate sa fie scos din uz actualul clio2 si sa fie inlocuit de clio3? k asa n`as mai avea fonduri de vreo masina mai pe gustu meu biggrin.gif
a da am uitat sa spun k ma intereseaza kiar foarte tare aspectul cu viteza...eu acum am un matiz si m`am cam saturat sa ma kinui sa depasesc un tir:) eh si`acu dak voi avea bafta imi iau clio si totul va fi perfect. :boxing:
ma mai gandesc la ceva: oare s`ar merita mai mult sa`mi iau din germania? vad k e la moda acuma...mie mi`e frica sa nu dau peste vreuna furata sau cu o defectiune sesizabila abia dupa vreun an dupa ce o iau. am intalnit cazuri si de aia cer sfaturi
ben41696
la siab am intrebat tipul care statea langa noul clio, si a spus ca inca 2 ani de la lansare se va mai fabrica si cel vechi wink.gif
mircea57200
super! interesant e k am auzit acu de posibilitatea cumpararii unei masini din germania biggrin.gif s`ar putea sa nu mai iau clio...oricum...stiu k e o masina buna si in caz ca nu mai merge faza cu germania am ce sa`mi iau
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.