Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Daihatsu Charade
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daihatsu
ovidiu56970
Buna. Sunt nou pe acest forum si as dori sa ma lamuriti in legatura cu unele aspecte ale vietii pe 4 roti. Am carnet de 2 luni, asa ca sunt incepator, linistit din fire, fara pretentii (si cam fara bani!).

Cel mai bun prieten al meu are o cunostinta care pleaca definitiv in Canada, si isi vinde absolut tot ceea ce are aici in Romania, inclusiv un Daihatsu Charade din 87 sau 88, nu mai stiu. Acest prieten al meu m-a asigurat cu toata hotararea lui ca tipul care vinde masina este un "obsedat" in ingrijirea masinii sale, de altfel el fiind angajat la o reprezentanta Mercedes pentru service.

Charade-ul este cu 4 usi, are parca 993 cm3, benzina, 200.000 km (reali), ITP 2007, un aspect foarte ingrijit, atat la motor cat si la interior si tablarie. Consuma la inceput (prin 1995, cand a cumparat-o tipul de la un elvetian, prim proprietar) chiar si 4-5 l / 100, insa acum ajunge chiar la 7-8l / 100 km.

Oferta este la 50 mil. lei. Pot gasi ceva mai bun pe piata? La acest pret pot gasi numai Dacii?

Masina nu a avut nevoie de reparatii capitale, schimbandu-se doar suspensile, cablul de ambreiaj (e corect?, fiindca nu ma pricep la electro-mecanica) placutele de frana si cam atat. La drum se comporta impecabil, fara probleme. Oferta vine si cu un motor de rezerva, aproape nou + cateva alte piese de schimb, vechi dar nefolosite, nefiind cazul.

Maine ma duc cu un vecin expert in reparatii de masini si daca isi da acordul o iau. Insa pana atunci as vrea sa stiu ce parere aveti voi, merita sau nu sa o iau? E veche dar merge bine. Dar daca se strica voi avea piese de schimb? Pot cumva sa fac sa consume mai putin, doar schimband carburatorul, fara sa segmentez motorul?

p.s: mentionez ca voi circula aprox. 10 km / zi, deci nu sunt genul curselor lungi.

Ma bazez pe sfatul vostru fratilor. Numai bine!
robert constantin31470
baaaaaaaa ai inebunit fugiii cat te tin picioarele. O masina cu motor de 800cm sa consume atat este enorm.

Cum sa iei asa ceva.Dupa ce zici tu motorul ala este dus rau, cum diferenta asta de consum intre cativa ani.

Piese gasesti pe comanda speciala la tepari de genu alpadrino parca asa se scrie.

50 mill inseamna 1500 euro, cauta un opel kadet de prin 86-89 si o sa fii mult mai multumit.

Ti-am zis ultimul sfat fugiii
V l a d
si eu zic sa nu te bagi. o sa ai mari probleme cu piesele, care dupa ce ca nu se vor gasi o sa mai fie si scumpe rau. Nu lua masina, cauta altceva la banii astia....
HalbaSus
Mhm... eu n-as fi chiar asa de categoric... desigur o sa ai probleme cu piesele de schimb... asta e clar... motorul de rezerva mai "atenueaza" problema dar nu o elimina... pe de alta parte la banii astia nu cred ca poti gasi masini bune... problema e cu "alternativa" la banii astia... nu stiu ce sa-ti recomand la banii astia... pt opel kadet gasesti piese la tot pasul dar nu stiu in ce stare gasesti kadet-urile care deobicei au multe sute de mii de km...
florin100974
Am un daihatsu charade de 9 ani (el e produs in 1990) si am fost foarte multumit de el pana recent cand a "obosit" motorul. As prefera sa schimb motorul cu totul decat sa-l reconditionez. Ma poate ajuta cineva cu un motor la un pret rezonabil? Numai bine,
daewoo_espero_turbo
eu te sfatuiesc sa nu o cumperi........mi se pare prea scumpa pentru ceea ce reprezinta ea ca masina........si mult prea veche la pretul asta............am vazut multe daewoo tico,la pretul asta ,peste '95.........si la tico sunt ieftine piesele si ai dezmembrari la tot pasu............eu nu m-as baga la masinile mai vechi de '90............oricum ,tu faci cum crezi
daewoo_espero_turbo
iti place masina nu? mie la pretul asta imi place ffffffffffff mult..........mai ales consumul e bestial
adrian_r5
QUOTE (daewoo_espero_turbo @ Apr 22 2008, 01:13 PM) *
la banii astia gasesti cam de prin '87.....masina in general costa in jur de 2000 de euro


QUOTE (daewoo_espero_turbo @ Apr 22 2008, 01:15 PM) *
mie la pretul asta imi place ffffffffffff mult.


Uite aici cam cit valoreaza de fapt o masina din asta:

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...mp;pageNumber=1
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...mp;pageNumber=1
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...mp;pageNumber=1

(de fapt astea sint mai noi cu aproape un cincinal wink.gif )
iulian_1976
Taxa lui Tariceanu face pretul asta.
Masini in 1500 e gasesti ceva mult mai bun afara, dar ce te faci cu taxa? unsure.gif
Asa ceva in Franta este 900e .
Parerea mea este sa mai astepti mai strange ceva, astfel incat sa ajungi macar la un Cielo,Opel Astra sau un Audi 80.
Doar o parere.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.