Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Timonerie Opel Corsa
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel > Corsa / Meriva / Tigra
Sebastian39516
Stiu ca s-a mai discutat acest subiect insa vreau sa le aduc in vedere posesorilor de Opel Corsa care au sau vor avea necazuri cu timoneria, ca doar e a doua problema clasica a acestei masini, urmatoarea chestiune: daca veti ajunge in situatia in care timoneria a cedat, inainte de a cumpara piesa intrebati ce model vi se aduce, adica la fel ca cea de pe masina, cu elemente din plastic sau versiunea imbunatatita, din metal. Eu tocmai am cumparat toata timoneria, 3 milioane doar si am 2 ani garantie, si pot sa spun ca modelul asta, fabricat dupa 2002, inspira mult mai multa rezistenta fata de componenta inca existenta pe masina. Toate elementele sunt din metal iar partile care suporta miscari de rotatie sau laterale sunt ca niste mici capete de bara, fortele de frecare fiind mult reduse. Oricum, sistemul este mult mai bine conceput. Deci nu uitati sa solicitati acest model, in cazul in care "se ofera" vreun magazin sa va aduca "exact ce ai pe masina, domnule!".

P.S. Nu are legatura cu topicul dar trebuie sa o zic, pt alti eventuali interesati de chestiune: bucsa aia de dacie cu care mi-am reparat caseta de directie rezista cu succes. Am aproape 10000 Km prin gropile patriei si nu troncane nimic...
Florin59719
am un Opel Corsa 1.0 C din 2001 si am joc la caseta de directie. La reprezentanta cer o gramada de bani ca sa o schimbe. Se poate repara? Banuiesc ca este vorba de niste bucse de teflon uzate. Nu stiu inca pt. ca nu am studiat problema. Sa inteleg ca tu ai rezolvat problema cu niste bucse de Dacie. Da-mi te rog amanunte.
Sebastian39516
Salut,
Da, eu am rezolvat problema cu o banala bucsa de dacie si chiar nu se merita sa te duci sa cumperi o caseta noua...Era vreo 20 si ceva de milioane cand am intrebat eu!!! Procedura e relativ simpla, adica te duci la un service sau meserias recomandat si acolo trebuie sa-ti urce masina pe un elevator, sa-ti dea jos caseta, sa-ti demonteze complet caseta si apoi sa-ti schimbe bucsa cu una de dacie(50000 lei), peugeot(vreo 500 si ceva de mii) sau teflon facuta la un strung dupa cea originala. Am scris ca procedura e relativ simpla pt ca nu o poti face in parcarea din fata blocului(iti trebuie elevator), caseta de directie trebuie demontata complet pt ca bucsa originala are un astfel de sistem de prindere incat sa nu te lase sa o dai afara prin simpla demontare a bieletei de directie din dreapta iar meseriasul care-ti face lucrarea trebuie sa se priceapa putin pt ca exista riscul sa nu mai am raze de bracaj egale. Acest risc e eliminat daca nenea care-ti face operatia are grija sa-si faca niste semne inainte de scoaterea cremalierei din cutie. Bucsa de dacie pare de 3 lei dar eu am mers multi km cu ea si nu da semne de slabiciune. Mi s-a uzat o bieleta de directie(deh, gropile patriei!) dar bucsa asta nu...Atentie, bucsa de dacie este mai scurta si e necesar sa fie montate si niste saibe + o siguranta ca sa fie treaba ok. In felul asta, ingineria iti asigura o inlocuire a bucsei fara sa mai fie cazul sa dai jos caseta de directie. Demontezi doar bieleta, scoti siguranta, scoti bucsa paradita etc...Deci, daca vrei sa tii cont de ce am scris e treaba ta, daca vrei sa dai o caruta de bani pe o caseta noua e iarasi treaba ta. Pentru alte nelamuriri astept mesaj. Salut!
madalina
De asemenea, tine cont ca faci reparatie pe raspunderea ta. daca directia o ia razna si omori pe cineva e vina ta!
Florin59719
Multumesc pt. instructiunile date cu repararea casetei de directie. Asa banuiesc si eu ca este vorba de bucsa de teflon din caseta. Eu am gasit la un magazin de piese auto ,care aduce la comanda din catalog, o caseta de Opel Corsa din 2001 pt. servodirectie asistata electric (cu motoras electric sau fara) la pretul de 475 lei noi. Pretul este bun dar nu stiu exact daca este ceea ce imi trebuie mie . Sa nu ma trezesc ca imi aduce altceva. Servo directie am pt. ca se simte la volan. E clar ca la Corsa servodirectia este electro-mecanica si nu hidraulica. Nu stiu care este cu motoras electric sau fara. Oricum in catalog se dadea acelasi pret si acelasi cod. Cred ca este o afacere buna daca caseta este corecta. Daca nu , nu este de neglijat nici repararea ei. Multumesc mult pt. sfaturi.
Sebastian39516
Bafta la ce intentionezi sa faci! Pretul gasit de tine este intr-adevar excelent dar ai grija ce cumperi...De la 20 milioane pana la aproape 5 e o diferenta uriasa si inexplicabila. Eu am intrebat la mai multe magazine si nicaieri nu am gasit un pret asa bun, erau cel mult diferente de cateva sute de mii de lei. Cumparam si eu una noua daca as fi gasit-o asa ieftina...
Florin59719
Da , intradevar pretul e mic si de aceea vreau sa ma documentez mai bine ianinte de a face miscarea. Bine ar fi sa fie caseta care imi trebuie. Tinem legatura.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.