Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Variante pe benzina la 16000 E DDP
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Tiberiu56833
La 16000 E DDP motoare pe benzina 1.6 ar fi urmatoarele variante:
1. Nissan Primera 1.6 visia: Design &accesorii :1:
2. Ford focus 2 sedan Trend+optionale Design :wave: finisaje :puke:
3. Skoda octavia 2 Design blush.gif accesorii :evil: (f.scumpe optionalele)

As opta pentru Nissan (masina fiabila "japoneza made in UK", si cu un look aparte). Voi ce ziceti ? Multumesc.
G a B o S
Si eu sunt de acord cu tine. Primera mi se pare o masina geniala. Iar la banii astia nu vad ce alternativa mai buna ar fi. Mai poti sa iei Avensis dar cred ca e de 1.8, tot o masina cu stil. Dar nu are gadgeturile de pe Primera. As vrea totusi sa stiu ce are Primera pe ea la banii astia.
Andrei Suzuki
La Megane Sedan nu te-ai gandit? Fix la 16k DDp,ai Confort Dynamique,1.6,xenon,trapa,ac automat,vopsea metalizata,etc,etc.
G a B o S
La banii astia nu se merita un focus ci mai degraba un mondeo care chiar daca are doar 4 stele la n'cap dar ramane o masina buna. iar la banii astia exista varianta sport care arata mai bine ca focus. Adica nu vad de ce l am introduce pe focus la aceasi categorie cu Primera cand e mare diferenta de dimensiuni confort optiuni etc.
Davidinho
Nu stiu de ce va place Primera.De performante nu discut dar ca design e urata rau de tot.Am impresia ca masina asta e tot in genul Megane II sau Citroen C4 Coupe,adica ori ti se pare superba ori o consideri oribila.Avensis nu se incadreaza niciodata in 16.000E.Cea mai ieftina,model de baza,e vreo 17.800E.
Andrei Suzuki
Nici Mondeo nu se incadreaza in 16k.
Mikidutzaa
Nu va intrebati oare de ce e Primera asa ieftina la cat de mare e?
ncristi
QUOTE
Nu va intrebati oare de ce e Primera asa ieftina la cat de mare e?


Eu nu smile.gif

Ma intreb de ce este asa scump seria1 cand este atat de mic smile.gif
HalbaSus
QUOTE(Mikidutzaa)
Nu va intrebati oare de ce e Primera asa ieftina la cat de mare e?


Pai... avand in vedere ca e singura japoneza care nu urmeaza "trend-ul" (fiabilitate, satisfactie, etc...), e urata si au pus bordul in mijloc :puke: ... cat sa ceara ?
Cornel001
QUOTE(io56836)
aceasi categorie cu Primera cand e mare diferenta de dimensiuni confort optiuni etc.

Da? Tu macar stii ce vorbesti ? Sau doar din auzite ?
Tiberiu56833
Nissan Primera Visia 1.6 benzina 109 CP dotari: AC automat, oglinzi electrice si incalzite, geamuri electrice F+S, radio CD 6 boxe, 6 airbag (2 frontale, 2 laterale, 2perdea, ABS+EBD+AFU (fara ESP), vopsea metalizata, bonus alarma, pret CIP 12990 E (discount-ul e de 1800 E).

Renault :evil: Megane :puke: sedan :minigun:

Reducerea de pret vine din faptul ca la anul schimba modelul. Forma si"fata" de la Primera sunt si chestie de gust: unora place altora ba.

Celelalte variante (Avensis, Mondeo) nu se incadreaza in 16000 E.

Oricum merci de sfaturi.
Davidinho
QUOTE(Cornel001)
QUOTE(io56836)
aceasi categorie cu Primera cand e mare diferenta de dimensiuni confort optiuni etc.

Da? Tu macar stii ce vorbesti ? Sau doar din auzite ?


Nu stiu daca stii tu despre ce vorbesti. blink.gif Daca te uiti mai atent in gama Nissan o sa vezi f clar ca intradevar este mare diferenta intre un Focus si o Primera cel putin in privinta clasei!Primera (care s-a ieftinit mult fata de pretul initial) concureaza pe piata cu Mondeo,de la Ford.Rivalul Focusului de la Nissan este Almera nicidecum Primera! :bash:
Cornel001
Hai sa te lamuresc , ca vad ca compari merele cu perele intr-un mod f superficial.
S-a plecat de la "marea" diferenta intre Focus2 si Primera.
-la confort: nu ma pronunt, fiindca n-am mers cu ambele. Totusi, pe langa faptul ca nu cred sa fie mare diferenta dace este vreuna, de remarcat tinuta de drum laudata a Focusului, care cred ca contribuie si la confort cat de cat ? sau ma insel ?
- la dimensiuni: pe langa faptul ca are un ampatament superior Octaviei II (care este "impinsa" spre clasa medie), are o latime de clasa medie (chiar un pic mai mare decat a Mondeo!). De unde diferenta aia mare de care vorbiti? Am cautat dimensiuni ale Primerei dar nu am gasit sa le compar direct.. probabil ca celor de la Nissan.ro si Badsi le e rusine cu ele biggrin.gif
- la optionale(dotari sa zicem): ecranu video pt marsarier e intr-adevar interesant, dar cei de la Ford se laudau ca au bagat optiuni care se gaseau de obicei doar la clasele superioare. Comenzi vocale pt sistemul DVD/navigatie iti spune ceva , de ex ? Oricum nu vad unde e diferenta aia asa de mare, daca exista.
Sper ca ai invatat ceva din asta :wave: Sau ai alte argumente ? In afara de "diferenta de clasa". Teoretic ea exista, practic nu prea...
Davidinho
Da am inteles, tu te refereai la detaliile masinilor.Eu ma refeream la un mod de comparare brut si privit in ansamblu. Asemanarile intre cele 2 masini de clase diferite exista in principiu pt ca Primera este deja o masina vechiutza spre deosebire de Focus2 care a aparut de curand.Iar dotarile de pe clase inferioare deja concureaza cu dotarile ce se regaseau pe clase superioare mai vechi. Asa ca avem dreptate amandoi... biggrin.gif :wave:
BandiT
intre nissan si ford focus, eu as alege nissanul primera(superdotat) la un pret decent...cred ca e mai mic pretul decat la ford
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.