Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Opel astra caravan 2.0 DTI vs. Ford Focus 1.8 TDDI
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
cristian53226
As dori sa achizitionez o masina in jur de 8200-8300 euro si oscilez intre Opel Astra Caravan 2.0 DTI si Ford Focus 1.8 TDDI.Ce sa aleg? As dori ca optiunile sa fie argumentate(costuri intretinere, fiabilitate, usurinta in exploatare).
Va multumesc.
doru-marian54666
la focus e cam sensibila partea de directie si suspensie si mult mai scumpa decat la opel,in special spatele.la opel costul de intretinere mai mic si e destul de fiabil si piesele se gasesc ceva mai usor.motorul 2.0dti de la opel e foarte reusit.totusi ti-as recomanda sa-ti cauti un Vectra 2.0dti,e mai fiabil decat Astra,piesele sunt la acelasi pret,foarte mici diferente si e mai comod,mai confortabil.daca cauti bine gasesti pe la opt mii si ceva.Focusul necesita si un ulei mai special 5w30 vreo 6 litri care e mai scump cu 50% decat un 10w40 care necesita opelul si ia maxim 5 litri.
florin55503
focusul e mai avansat tehnologic decat astra G atat in ceea ce priveste motorul cat si suspensia. dar suspensia de exemplu mai aes in partea din spate are foarte multe piese in miscare ceea ce se traduce in defectiuni mai numeroase si pe drumurile noaste o sa se strice. motorul de 1.8 e slabut. daca ne gandim si la costurile de intretinere si a pieselor de schimb te-as sfatui tot un opel. 2.0 dti 16 v e un motor reusit chiar daca nu straluceste print-o putere mare este foarte fiabil si de incredere. daca te decizi sa il achizitionezi sa fii atent la ulei. motorul de pe ford e foarte pretentios
cristian53226
Cam asa ma gandeam si eu, sa optez pentru o astra 2.0 DTI.Totusi as dori sa cunosc punctele slabe ale modelului mai sus mentionat.Am de gand sa caut o varianta intre 80-100k km.La ce sa ma astept mai rau?Cam care piese, exceptand fireste consumabilele(filtre, bucse, pivoti, curele,etc), se strica relativ repede?
florin55503
sa fii atent la ulei si in mare parte nu ai la ce sa te astepti daca o folosesti corect, ulei te sfatuiesc sa iei (nu stiu exact cum se scrie) iti spune cum se pronunta luqi mole cu particule de grafit. e mai negru si putin mai scump dar merita. l-am folosit pe golf si nu am avut probleme i acum pe astra
cristian53226
Am auzit pareri si recomandari ca decit opel astra 2.0 DTI mai bine as opta pentru un Ford Mondeo 2.0 TD.La aceasta capacitate cilindrica am gasit doua puteri :90 CP si 116 CP.La ce consum te poti astepta la cele doua variante de putere, precum si la ce costuri de intretinere?Se spune ca motorul de 2.0 td de la ford are deasemeni distributie pe lant ca la opel.Sunt diferente in ceea ce priveste intretinerea si performantele?Pret total masina 8500 EURO.
Va mulutmesc anticipat pentru raspunsuri!
pretorian
fordul pe langa ca e mai pretentios vei avea probleme si cu reprezentantele, sunt acri rau de tot, ca recomandare optez pentru opel muuuult mai usor si ieftin de intretinut decat ford.
florin55503
QUOTE(cristian53226)
Am auzit pareri si recomandari ca decit opel astra 2.0 DTI mai bine as opta pentru un Ford Mondeo 2.0 TD.La aceasta capacitate cilindrica am gasit doua puteri :90 CP si 116 CP.La ce consum te poti astepta la cele doua variante de putere, precum si la ce costuri de intretinere?Se spune ca motorul de 2.0 td de la ford are deasemeni distributie pe lant ca la opel.Sunt diferente in ceea ce priveste intretinerea si performantele?Pret total masina 8500 EURO.
Va mulutmesc anticipat pentru raspunsuri!


motorul de 90 de cai pe o masina ca mondeo este destul de mic. cel de 116 da. costurile de intretinere sunt mai mari evident la ford. e mai spatios decat astra dar totpretentis este. consumul e unul decent. daca te-ai hotarat pe mondeo uita-te dupa motorul de 116. 90 de cai mi se par prea putini pt masa masinii
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.