Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Lamurire... Clima sau A/C ?!
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
G a B r I e L
Masina din poza din acest mesaj are Clima sau doar A/C ? Eu stiam ca cele cu clima au un indicator digital pe consola centrala si mai au si acel loc gol din imagine plin cu 2 "butoane" .. lamuriti`ma si pe mine...
ma intereseaza f. mult pt. ca o ruda vrea sa isi cumpere o masina ca cea din poze... si nu stie exact care e clima... dupa parerea mea ar fi aia cu mai multe butoate ( si logic... biggrin.gif ) ... dar nu sunt f. sigur
G a B r I e L
dar asta ce are... e cumva A/C automat?? blink.gif
G a B r I e L
asta cred ca e adevarata clima .... biggrin.gif
HalbaSus
Prima poza e clar AC... la restul nu ma pronunt, nici nu se vede foarte bine... ideea e ca exista aer conditonat automat (climatronic, clima, cum vrei sa-i zici) care nu are display ci doar un potentiometru pe care setezi gradele, am vazut asa ceva la bmw-uri, volvo-uri, etc... (poate ca i se zice clima "semi-automata" dar oricum e mai aproape de clima automata decat de aerul conditionat simplu)
eddie
Prima poza este cu a/c,celelalte doua sunt a/c automat sau clima....asa am zi eu pe Zafira.
G e o r g e
prima este cu manual , urmatoarele 2 cu automat .
G a B r I e L
pai inre prenultima si ultima poza exista o diferenta... acea diferenta nu conteaza? .. este doar pentru decor biggrin.gif ... dar m`am lamurit cat de cat... arigato.gif
Andrei Suzuki
Ce diferenta e?
G a B r I e L
diferenta..
G a B r I e L
nu stiu sigur daca tine de clima....
Andrei Suzuki
Daca nu ma insel,aia e magazie de CD-uri.
G e o r g e
aia este magazia de CD uri .
malin34426
Tot ce are butoane touch si ecran digital i se mai spune climatronic, dar asta nu inseamna ca are mult in plus fata de instalatia de climatizare cu butoane ( si aceasta are in ultima vreme un calculator de gestiune).
Se revine usor la varianta simpla pentru comoditatea ei si pretul de cost redus. A/C insemna instalatie de aer conditionat . cuvintul clima este ceva vag dar atotcuprinzator.
robert constantin31470
HalbaSus

exista A/C, Clima manuala, si automata. + derivate


Se poate sa nu aiba butoane si sa fie clima manuala.
James Kilowatt
Oricum nu baga aer mai rece sau mai uscat sau mai curat.
Iar daca crapa e mai complicat de reparat.
Insa da mai bine la impresia artistica biggrin.gif
ion95129
mai baieti:
prima poza este un opel astra cu aer conditionat.Scurt! aia cu ornament de mahon e clima!!!!!!!! spun asta pt ca una identica am eu si e clima.Adica setezi gradele, apare pe display si masina pastreaza temperatura constanta in toata masina indiferent de ce-i afara.Daca e setat pe 22 grade si afara sunt 35, baga rece pana la 22.Daca afara sunt -15, baga cald pana ajunge la 22.Daca afara sunt 22.......nu baga deloc.Punct!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.