Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Probleme franare Mondeo 94
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
George29437
Noroc!
Daca a mai avut cineva problema mea poate imi raspunde si ma ajuta.
Masina mea la franare trage dreapta usor , dar peste 140 km/h e mai mult decat periculos "usorul" asta.
Am schimbat discurile , garniturile si la etriere si la pompa de frana etc..dar degeaba.
Am facut si test de franare la un ITP si mi-au spus ca am un dezechilibru de frane intre roti dar nu e mare diferenta si nu are nimic.Le-am spus ca sunt cu capul in nori.Ei , nu eu.Si asta pentru ca ei mi-ar fi dat ITP-ul desi eu stiu ca sunt pericol public in depasiri si mai ales la viteze mari.
Am sunat si la BDT dar mi-au spus ca nu au testere pentru ABS ca masina e veche.Normal ca e veche , de unde bani de una noua? Si asta e si ideea la service.Repari masina mai veche nu aia noua.Cica sa ma duc sa demonteze tot ca sa vad ce are.Pai mersi,asta stiam si eu.Imi demonteaza masina , nici nu pot sa vad ce fac ei acolo si o sa-mi spuna asa:schimba fuzete,etriere , conducte , ABS , servo , etc...
Dati-mi si mie , va implor , o idee de un mecanic care chiar sa stie meserie nu doar sa inlocuiasca pentru ca expresia cunoscuta e "reparatii la service" si nu "inlocuiuri la service".
Multumesc! :wave:
V56465
Nu stiu ce sa-ti zic; eu nu sint asa de priceput ca altii de pe aici...

Eu am patit asa ceva, cu dacia break; veneam de la ploiesti nevoie mare, pt o urgenta in buc si mergeam cu 140; am observat ca la frine imi tragea intr-o parte dar nu am dat importanta.... Cert este ca la intrarea in Buc am ramas fara frine! Noroc ca nu era nimeni in fata!
Si m-am tirit eu ce m-am tirit, pina cind a iesit fum de la roata! Se topisera si capacelele de la suruburi! Am gasit un service in apropiere unde m-am tiriti cu chiu cu vai si au reparat-o.... Asa ca ai grija

Citind insa tot aici pe forum pareri si pareri, am auzit ca cei de la Opel Erebus (undeva pe linga gara de nord - au si site) si cei de la GNV Omega (prin Voluntari) ar fi buni.

Sau cei de la Colina Motors sau service-ul de la Toyota.

Sau daca vrei iti pot da adresa celor unde am fost eu. Am fost f multumit... Si ieftin si bine si repede (ca trebuia sa ma intorc seara in Ploiesti). E pe stradutele de pe minga Piata Cringasi.


Oricum multa bafta!
George29437
Merci mult pentru sfat dar nu e asa simplu.
Un mecanic , mai nou , mi-a spus ca ar fi de vina servodirectia dar nu are cum pentru ca mie imi face probleme doar la franare.
Altul ca ar fi de vina ABs-ul.Merci de raspuns.ABS-ul functioneaza bine si oricum el intra doar la o anumita forta de franare.Chiar daca ar fi ar trebui intai testat , verificati senzorii , resetat si abia dup-aia schimbat.
Ultima varianta , chiar culmea,ar fi sa am vreo bucsa naspa si la franare sa se miste volanul.
O sa vad...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.