Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cine se pricepe la injectie monopunct?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
liviu8
Am un seat toledo din 1992,motor 1.8,benzina,injectie monopunct..Problema ei este urmatoarea:uneori, si la viteze mai mari si la viteze mai mici, cand apas acceleratia,simt ca mai mult se franeaza si de abia la a 2,a 3 apasare zvacneste deodata.Mi s-a intamplat prima data acum vreo 7 luni.Am schimbat bujii(care se afumau destul de repede),fise,filtru aer,capac delcou,am curatat carburator,am verificat bobina de la delcou sa nu se faca atingere intre fire si nimic.A mai mers asa un timp dupa care 6 luni a mers bine.Acum problema a reaparut si nu stiu ce sa-i fac.Calculatorul nu poate fi citit pt ca e de tip vechi,fara mufa.Toti mecanicii(f multi) la care am fost n-au nici un raspuns.
Mai este problema si cu turometru care penduleaza intre 900,1000 si 1100 turatii.Nu stiu daca aceste probleme sunt legate, insa ma deranjeaza ca nu le dau de cap.Poate gasesc aici o solutie
James Kilowatt
Bagi mana in foc ca e injectie monopunct?! Eu am Ibiza din 92 (e drept, motorul de 1.2L) si e injectie multipunct.
Verifica avansul, si verifica si vacuumaticul sa nu fie sparta conducta aia...
malin34426
Ce cod motor ai ? Sau spune-mi codul Bosch de pe calculator.
Alex57756
Cel mai probabil cauza sunt mizeriile din benzina/rezervor ...

Am avut aceiasi problema cu un Astra din 94 1.6 monopunct ... dupa revizie (schimbat filtre, curatat injector) a mers ok cca o luna ... dupa care a reaparut ... la o verificare am constat ca injectorul e din nou plin de mizerie ... si fiind monopunct se simte imediat la mers ... din cauza asta si turometrul variaza ... motorul nu primeste constant benzina si turatia sare aiurea ...

Din pacate singurul lucru pe care poti sa il faci este sa incerci sa schimbi firma de la care alimentezi ... eu m-am lecuit de alimentat de la Petrom (cel putin de la unele statii - am avut momente cand masina mergea ca un diesel pana am trecut pe OMV) ... OMV-ul se pare ca a inceput sa scada si el la calitate - nu mai simt nici o diferenta intre ei si Petrom de cand sunt in cardasie ... acum testez Rompetrol ... pana la proba contrarie sunt ok ...

inca ceva (cred ca tot pe aici am citit daca nu ma insel si am constatat ca e adevarat) ... incearca sa nu mergi cu sub 10l in rezervor ... fortzezi pompa de benzina inutil (mai ales ca are ceva vechime daca e cea originala) si pot sa itzi apara simptome de genul celor descrise de tine ...

PS: nu am cine shtie ce cunoshtinte de mecanica auto, ce am zis am experimentat pe propria piele (masina biggrin.gif ) daca rezolvi ceva pune shi aici ca shi pe mine ma exaspereaza problema ...
Alex57756
post dublu, sorry.
liviu8
Crezi ca pot citi calculatorul daca aflu codul.Am incercat la un service si dadea eroare tot timpul.Cu benzina nu stiu ce sa zic.Indiferent de unde alimentez,la fel face.Ce-i drept,are momente cand merge bine,momente cand simt ca se opreste motorul daca nu accelerez.
Am fost la un service care se lauda ca repara orice tip de injectie si mi-a spus ca mi-o repara in 2 zile,insa nu vrea sa-mi spuna ce are;cica ar fi secret .Sa nu aflu si apoi sa merg la altul.Cred ca o voi duce acolo,desi cere cam mult (5 milioane). Mai vorbim
malin34426
Trebuie sa ai linga bobina de inductie un papuc mama liber (culoare neagra sau albastra . testarea se face cu un bec pus intre plus si papuc si un fir dinspre papuc catre masa. codurile de erare funczie de generatia calculatorului sun di doi sau patu biti. Imi voi gasi timp sa-ti trimit documentatie daca spui codul motor.
liviu8
Da-mi,te rog, mai multe date despre cum se poate citi.Sau indica-mi in Bucuresti unde sa merg cu ea,daca stii.Stiu ca este un fel de mufa albastra insa n-a stiut nimeni sa-mi spuna la ce foloseste.
Multumesc mult!Ma voi uita la codul calculatorului si ti-l voi spune.
liviu8
Am gasit doua coduri pe calculator.Unul era in partea de sus unde scria Bosch:0 280 000 739.Celalalt era mai jos:443 907 403 G.Sigur iti vei da seama care este cel pe care-l voiai.Da-mi o veste buna si spune-mi ca-l pot citi asa incat sa gasesc sursa de belele.Daca se poate,lasa-mi si un nr de telefon.Numai bine!
malin34426
0280000739 este codul bosch. monojetr/motronic a2.2 .
Ori imi trimiti um mail care sa accepte 1Mb min ori mai astepti o saptamana pana ajung eu in bucuresti.
liviu8
Salut! liviunita@yahoo.com e adresa de mail.Daca ajungi in Bucuresti,ar fi bine sa ne intalnim.Multumesc!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.