Help - Search - Members - Calendar
Full Version: FOCUS 2 sedan - merita peste 16,000E ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Tiberiu56833
Un Focus 2 Trend (1.6 benzina) cu ceva optionale pe el (AC, jenti aliaj,geamuri electrice, etc.) costa la oferta promotionala 16000 E.
O fi o masina f.f. fiabila dar finisajele lasa mult de dorit.
Versiunea Ghia sare frumusel de 17000 E. Si unde mai pui ca pe spate n-are decat tamburi.
La banii astia nu s-ar merita un NISSAN PRIMERA Visia tot 1.6 benzina?
Sunt in mare dilema ce sa fac. Skoda Octavia 2 ar mai fi o optiune dar nu prea e pe gustul meu.
Voi ce parere aveti? Multumesc.
Baruba53405
Despre Ford Focus iti pot spune numai de bine. Masina e foarte fiabila, parca are componente de otel. Eu am modelul de Focus 1 Ghia 2002 luat de nou si am mers numai pe drumuri foarte proaste. Spre surprinderea mea nu am schimbat nimic la ea (bielete, bucse, pivoti nimicaaaaa) masina merge impecabil, stabila si motorul focusului este excelent fiind corect conceput la greutatea masinii conferindui acesteia nervozitate chiar si cu motorul de 1.6. Daca iti si place cum arata (mai misto decat Skoda dupa cum ai zis si tu) mergi pe Focus insa ca utilizator iti spun si minusurile : pretentios la benzina eu ii pun numai super 99 si reviziile obligatorii unde schiba ulei, filtre ,bujii, placute sunt cam scumpe . Acum in concluzie iti raspund punctual la intrebare : da se merita Focusul modelul Ghia (chiar daca are tamburi pe spate). :1: Focus
Mikidutzaa
Daca ii pui IVD (=ESP) ceea ce ar fi FOARTE recomandabil vine cu discuri si pe spate.
Otto73
am un prieten ce este mecanic la un dealer ford si l-am intrebat ce parere are despre ford focus. Raspunsul lui a fost urmatorul: daca iti cumperi ford focus nu mai vorbesc cu tine. Cred ca concluziile le puteti trage si voi din raspunsul prietenului meu.
Mikidutzaa
Ford USA diferit de Ford EU.
Tiberiu56833
Deja am cam sters FORD-ul de pe lista (am facut si un test drive).
Cornel001
Si ce pareri asa negative ti-a facut test-drive-ul ?
Baruba53405
Cu argumente de genu' "numai vorbesc cu tine" si Ford USA diferit de Ford EU nici un alt navigator al forumului nu poate intelege ceea ce este neinregula cu Focus-ul. Ar fi interesant de stiut si motivele concrete care te-au determinat sa iti schimbi parerea altfel parerea ta pe forum este total nefolositoare :thumbdown: .
Tiberiu56833
Test-drive-ul a fost OK.
Punand insa mana pe masina remarci calitatea slaba a materialelor, finisajele de :puke: plus ca nu se duce asa cum m-as fi asteptat (Ford 1.6 benz. 112 CP pare mai lenesa decat vechea mea VECTRA B 1.6 benz 100CP). De confortabila e destul de confortabila. Totusi scaunele sunt mai confortabile la Nissan sau Renault. Tapiteria e destul de naspa' var. trend. In plus N.B. la Ford se plateste si scrumiera ca "optionala". RUSINICA !!!

Mai vrei?
Marian41045
Stiti cum este. Fiecare cu norocul lui. Eu zic ca mai toate masinile din ziua de azi sunt cam echilibrate. Unele cu minusuri dar si cu plusuri. Din experienta mea decizia de a-ti lua o masina anumita este numai a ta. Daca iti place si te impresioneaza o anumita masina go for it.

PS: mototul de 1.6 de la ford nu are 112 hp ci 115 sau 100. Cat despre finisaje ..... eu zic ca sunt ok. Eu am fost si in opel si in seat-uri si citroen si zic ca sunt ok finisajele de pe focus.
Cornel001
Nici pe mine nu m-au deranjat finisajele. calitatea materialelor... hmm plasticul ala anti-alergic nu e cel mai bun la pipait, dar, exceptand manerele de la portiere, nu o sa stau cu labele pe el. Ai optiune sau standard in fctie de dotare volan imbracat in piele, manerul schimbatorului e ok, butoanele sunt ok la pipait. Cu motorul nu comentez, m-as mira sa fie ala de Vectra mai tare, dar poate o fi fost si tunat un pic, poate si vectra o fi ceva mai usoara, nu stiu. Iar cu pachetul fumatori optional, mie de ex imi convine ca e asa biggrin.gif si asa nu prea sunt de acord sa se fumeze in masina, nici nu imi placea cum arata bricheta asezata acolo, si chiar daca il vroiam, 10-20 euro nu sunt chiar asa mult. Eventual cumpar scrumiera separat ulterior, daca ma razgandesc, iar bricheta si-o aduce pretendentul la fumat, ca si asa probabil ca are mereu una cu el.
Ce ma deranjeaza sunt CASCO si reviziile cam scumpe :evil:
CRG
de primera, proprietarii nu sunt prea multumiti.. suspensia e zgomotoasa, greierasi, etc.

ai grija, documenteaza-te bine !
Tiberiu56833
Ce, de Ford sunt toti multumiti? La Primera afara de greierasi (pe care-i auzi oriunde, chiar si la Mercedes), si de suspensiile un pic prea tari (ai putea zice sport), n-ai sa gasesti problemele pe care le gasesti pe forumul Ford, sau Skoda, ce sa mai vorbim de Renault.
Oricum am facut comanda la Nissan, dar oricum multumesc de sfaturi!
Am sa initiez eventual un subiect nou pivitor la cat sunt de multumit sau nu de masina.
P.S. Lumea se plange de vizibilitatea in spate... Pai fata de Logan la Primera e poezie...
Andrei Suzuki
Care-i faza cu Loganu?Acum am ajuns sa-l comparam cu Primera? blink.gif
ncristi
QUOTE
forumul Ford


Care-i forumul ford?
Vlad6
Felicitari pentru Nissan, mie unul imi place dar parerile sun impartite.
Cat despre Focus...pe mine m-a impresionat placut: destul de nervoasa, confortabila, suspensii foarte bune, frane si mai bune.
Marian41045
Ieri am fost la Opel pt ca un prieten si-a cumparat un Astra clasic 2 si am folosit aceasta oportunitate sa ma uit mai in detaliu la Astra H, in principal la finisaje. Sincer eu nu vad diferenta fata de focus. Plastice sunt peste tot si tot la fel ca la ford nu sunt placute la pipait. Consola e mai naspa. Masina e mai mica.... mai putin loc in spate. Iar portbagajul se inchide foarte greu. Trebe sa-l trantesti ca sa se inchida.

Masina e draguta pe dinafara dar imi place mai mult focusul...

Cat despre service am auzit lucruri naspa si despre opel asa ca ....

Dupa cum am zis. Fiecare isi alege masina. Depinde de tine cum te simti in ea...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.