Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Va cer parerea despre............
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
*Laurentiu*
Salutare la toata lumea. Va cer parerea Intre un Renault Megane clasic (diesel)1,9 105 cp si o Skoda Octavia tot diesel 1,9 90cp.Astept parerile voastre in legatura cu tot despre aceste masini. Va multumesc.
Dragos4
Renault este firma serioasa. Dintotodeauna. Insa Dupa cate stiu eu, Megane e asamblat in Turcia, bleax. Skoda inseamna VolksWagen, Iar Octavia inseamna Passat, cel putin platforma e de Passat.
Ramane ca si altii sa mai posteze vreun Reply aici si sa isi mai dea cu parerea.
G e o r g e
nenea... skoda numai vw nu inseamna !!! pot spune pe acelasi principiu ca dacia inseamna renault ... hmmmm, ce zici?

uite care este pb : octavia nu este construita pe platforma passat .
stii ce inseamna o platforma ?
inca o chestie , skoda este mai apropiata de dacia ca solutii tehnice folosite , decat de vw .
o mica idee aici : punte fixa spate pe o limuzina ce ar vrea sa fie Skoda SUPERB , si din nou aceeasi solutie pe octavia limuzina. intrebarea mea este de ce nu este prezenta si pe octavia break . stii de ce ?

dc nu stii iata: la octavia break puntea spate este semi independenta datorita folosirii si a tractiunii 4x4 .

dc comparam iata cum ar trebui sa comparam :

megane II cu octavia : castigator megane II. de ce ? din nou raspunsul este evident:
masina conceptie '02, 5 stele n cap ...
restul il gasesti pe net.
noul megane II berlina nu stiu unde se fabrica dar o sa ma interesez. despre vechiul megane , tot ce am reusit sa aflu a fost ca lumea a fost multumita de el. eu insumi am avut un model, hatch back , de care am fost foarte multumit. cei drept cutia mi s-a parut un pic ciudata, dar nimic anormal in functionare . motorul 1.6 16v super multumitor.
OMEGA
In primul rand Laurentiu spunea de megane classic adica prima variant;) care daca nu ma insel pe 1.9 dci are 100 CP parca....
Iar megane 2 tot in turcia se fabrica, chiar daca este mai scump ca hatch-ul construit in franta

A si am prieten cu octavia care nu e chiar asa de nemultumit de suspensii
Iulian8
in turcia se fabrica numai sedanul de la megane, restul in franta. Octavia e o masina destul de buna , are elemente VW bineinteles nu se ridica la nivelul lui passat insa ca motorizare e la fel si consumul e f mic ceva mai redus decat la megane. modelul nou de megane e superior octaviei care e conceptie 97.
Dan27
voi nu sunteti normali?uitativa cum arata o skoda octavia,care vreti nu vreti e vw si un megane 1.De 2 nu zic nimic..dar pun pariu ca noua skoda va fi peste megane2!
2.intradevar ocatavia e pe platforma de golf4
Mihada
cine sa mai poata crede ceva?.... in iasi la dealerul renault mi s-a spus ca megane II e facut in spania....
M i h a i
Ocatavia domne..n-ati vazut la reclama cum trage ala de ea si nu se rupe, dupa care primeste o minge in capota si nu se indoaie? clar Octavia
madalina
Mihai, nu vreau sa te supar din nou, dar crezi ca daca s-ar fi rupt ceva sau s-ar fi indoit tabla ra fi aratat in reclama?!?
G e o r g e
mihai sper ca glumesti
Anubis
Un mic comentariu...cam rautacios recunosc dar uneori nu ma pot abtine..

# define SKODA_OCTAVIA
# define platforma (VW_PASSAT)
# define VW
# define DACIA_SNOVA
# define BMW

/ le consideram definite anterior ca sa nu complicam programul /

main ()
{
if
(
SKODA_OCTAVIA == platforma (VW_PASSAT) &&
SKODA_OCTAVIA == VW)

return DACIA_SNOVA == BMW

}

Numai bine
OMEGA
Anubius daca aia e programare "eu ma bat singur"

M i h a i
madalina era o gluma faza cu reclama

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-02-06 12:16 ]
Anubis
Domnule profesor Omega....

acel comentariu este facut pe o PLATFORMA rezultata din C... nu IN C....

Adica de ca altii sa foloseasca PLATFORME de anumite lucruri (destul de modificate) si sa le faca reclama ca fiind aproape la fel si eu NU???

Numai bine
madalina
cred ca ma parasise complet simtul umorului atunci! Fara legatura cu posturile de pe forum! Am observat mai tarziu, dar ar fi fost urat sa sterg pt ca george deja scrisese ceva in legatura cu tampenia spusa de mine!
Radu33501
Oameni..de 3 luni tot iau oferte de masini(mentionez ca vreau sa imi iau in leasing una diesel).
Am avut de ales prima oara intre Toyota(fiabilitate), VW(Traditie si calitate germana), Renault (Preturi mai mici), Skoda (calitate).
Am eliminat Toyota (TAXE mari)
Aici este problema cum sa alegi.
Renault -Service prost, calitate slaba(Turcia), garantie nula(directia este considerata ca o consumabila!@!@)
VW - preturi destul de bune dar flota invechita(reduceri mari dar putine optiuni)
Am ramas la Octavia 2 din toate privintele (calitate, consum, service, nu Porsche, fiabilitate modele).
Recomand Octavia 2 Elegance ~22000 TTI full options 1,9Tdi 105CP. Luna asta sper sa dau comanda.
Acum trebuie sa te gandesti si ce anume vrei sa faci cu masina. Eu vreau sa o tin cel putin 6 ani.
Gociu75
22000 TTI??. Cu banii aia cred ca puteai sa iei o alta masina si iti mai ramaneau si bani. 22k pt o octavie, sincer mi se pare enorm. Luai un megan 2 1.9 diesel varianta de top si cu toate optionalele posibile tot ramaneai sub 20k euro
Gociu75
Revin cu detalii. Megan 2 1.9 dci 120Cp Privilege+ESP+vopsea metalizata+xenon+piele+clima cu reglare automata=20.633 euro TTI. Cred ca e o oferta mai avantajoasa decat octavia. Decat 22k pe o octavia, la 23k cumperi un 407 cu motor 2.0 hdi
ionut32111
Gociu nu compara calitatea nemteasca cu cea turceasca,20600E un megane 1.9dci :rock: ..sa fim seriosi la 21700E ai un frate de al Renaultului Nissan Primera 1.9dci(facuta in Anglia),...hmmm dar si 22000E pe Octavia 1.9TDI 105cp :banghead: la 24000 ai VW Passat 1.9TDI 130cp full (fratele mai mare al skodei)
Gociu75
QUOTE(ionut32111)
Gociu nu compara calitatea nemteasca cu cea turceasca,20600E un megane 1.9dci :rock: ..sa fim seriosi la 21700E ai u

Skoda din cate stiu eu e facuta in Cehia, asa ca mai e un pic pana la calitatea aia nemteasca. Asa si la VW sunt multe facute in Spania, Toyota are fabrica in Turcia, iar unele modele de Audi se fabrica in Ungaria, X5 se fabrica si in State. Totusi cred ca se pastreaza calitatea marcii chiar daca e facuta in alta parte.
Andrei Suzuki
Am si eu o intrebare referitoare la masinile facute in alta tara decat cea de origine:Sunt fabricate in alte tari sau sunt asamblate in alte tari?Ca daca sunt doar asamblate,nu vad care ar fi problema.
V l a d
masinile sunt doar asamblate in alte tari, piesele vin de unde trebuie... si asta e o informatie sigura de la un oficial renault.. nu zic cine smile.gif smile.gif
Andrei Suzuki
Pai si atunci care e problema?Calitatea materialelor e aceeasi.Ce,francezu strange surubu mai bine ca turcu? smile.gif
madalina
Copnteaza daca imbina piesele cum trbuie, sau le dau un milimetru mai incolo, ca merge si asa. Conteaza daca strang complet un surub, sau il lasa mai slab, oricum nu conteaza. Depinde de tehnologia fabricii. Totii producatorii auto fac piesele in toata lumea. Conteaza cei care le verifica din punct de vedere calitativ.

O intrebare pentru Radu: daca iei masina in leasing, de ce te intereseaza taxele sau pretul tti?
Gociu75
Asta inseamna ca Toyota fabricata in Turcia nu o sa fie de aceeasi calitate cu cea de Japonia? Nu cred ca un producator isi poate permite sa scoata un produs mai slab, doar pt ca e facut in alta tara. Indiferent de tara, cred ca se lupta sa pastreze standardul si calitatea produsului
madalina
Depinde de producator.

Uite eu am doua dacii papuc, luate la 6 luni diferenta, una este 4X4, cealalta nu, ambele au in jur de 5000 de km, cutii de viteza model ranualt (fabricate in Romania) si ambele cutii trebuie schimbate complet. Sunt prost facute.
James Kilowatt
Uzina Renault din Turcia este mai moderna decat cele din Franta... care unele sunt pe punctul de a fi inchise. Eu am dubii ca sunt mai de calitate cele facute in franta decat cele facute in turcia. Si discutia e valabila si pentru cele nemtesti... au facut si nemtii rable, de gen Opel pana acum cativa ani, unde nu prea se vedea calitatea germana....
In duelul fatricid Skoda - VW nu ma bag ca n-am date. Insa personal am un Seat care se tine mult mai bine decat sora-sa WV Polo de aceeasi varsta...
ionut32111
eu dau un exemplu un clio 1.4L 75cp 1012kg vs supernova 1.4L 75cp care are in jur de 950kg cred
clio vit max. 170km/h-supernova 162,demaraj clio 12.5s,supernova 14.5s
de ce?ambele au acelasi motor,aceeasi cutie,ba mia mult Clio este mai greu
doar si supernova era facuta sub supraveghiera renault,dar in ro
Andrei Suzuki
Pai nu prea merge exemplu.Tu compari DSn cu Clio? Ce daca au acelasi motor si aceeasi cutie? La ce te astepti de la o Dacie?
Eu zic ca daca vrei sa faci o comparatie,compara un Clio facut in Turcia si unu facut in Franta.La astea 2 compara performantele,calitatea materialelor,calitatea asamblarii etc.
Rai
Deci cu constructia masinilor se vede ca nu aveti de unde sa stiti si e normal dar nu e cum credeti exista diferente destul de mari de asamblare a unei masini si suruburile nu se stang dupa plac au momente si sunt supravegheate de un calculator dar nu toate uzinele din lume isi permit sa aiva atat technologie ar ridica enorm costul unei masini si depinde si de calificarea personalului.Pe scurt exista diferente f f mari intre producatori si intre fabrici interne.E f f simplu fiecare tara sau continent are legile ei.Sa iau un Subaru masina cumparata in Ro nu are acceasi stadarde ca in Germania si poate nici nu ai voie sa circuli cu ea aici iti trebuie o autorizatie de import sa nu vorbes de America cu BMW meu nou nu pot sa circul acolo sunt alte standarde si tot asa.Cat despre piese exista liferanti A;B;C etc.depinde unde se trimite o masina credeti ca Subaru e facuta numai in Japonia sau piesele eu fac pariu pe ce vreti ca nu una e caroseria si asamblarea si alta e masina daca ai putea sa o desfaci si stii codurile caci orice piesa are asa ceva vezi pe unde sunt facute Malayezia,India si tot asa o masina e ieftina numai daca o faci ieftina nu sunt numai sistemele de impozitate sau salariile.As pute sa scriu pana maine si daca vreti facem un topic pe asa o tema, dar din dezamagire multe masini ce se vand acolo sunt facute pentru ost si nu pentru ca oamenii acolo sunt mai prosti ci ca legislatia e alta se va schimba incet odata cu aderarea Ro la UE.
madalina
Din pacate, calitatea produselor este reglementata in UE de Guvernele nationale. In Ro, se va ajunge iar ca daca facem ceva pt export sa fie de calitate superioara si ce producem pentru piata interna va fi de calitate mai slaba. Exista anumite standarde impuse de UE si pentru piata interna, dar sunt la nivelul european cel mai scazut.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.