Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Nu se mai poate... asta e nesimtire... !!!
Masini.ro Forum > Administrare > Admin www.masini.ro
G a B r I e L
am si eu o problema... probabil cineva imi stie parola la cont si de fiecare data cand postez un mesaj nou il modifica dupa cum vrea el... cu toate ca am schimbat de nu stiu cate ori parola la cont.. si parola la email nu o mai are nimeni...
se poate rezolva aceasta problema sau trebuie sa imi fac un cont nou pentru a avea doar eu acces la modificarea datelor postate de mine..??!!!
ps: astept raspuns cat mai urgent... :evil:
krysty
si noi ce vrei sa facem acu? ne este practic imposibil sa aflam cine iti acceseaza contul. pune si tu o parola mai lunga si complicata care sa contina litere, cifre, semne de punctuatie.

bafta
G a B r I e L
pai am o parola din vreo 10 cuvinte cu semne de punctuatie, tot felul de semnulete.. si am schimbat`o de vreo 10 ori.. si de fiecare data a fost complicata... blink.gif
G a B r I e L
deci asta e .. nu se poate face nimic... nu se poate... dar sa stiti ca eu nu am ce face impotriva "ravagiilor" care vor fi facute de acea persoana cu contul meu pe acest forum... si sper sa nu se ajunga la banned blush.gif :ban:
admin
Intri de la o sala?Cum de mai intra 4 useri de pe ip-ul ala?
krysty
pentru ca sunt clonele lui. smile.gif
G a B r I e L
nu, nu intru de la sala... contul a fost facut acasa... dar l`am mai accesat din cand in cand de la sala .. dar asta nu cred ca are nici o legatura...
.. si userii aia de care vb. tu e adevarat .. au fost clonele mele mai demult.. acum au ban biggrin.gif .... si le`am facut pentru ca ba mergeau userele... ba nu mergeau.. adica imi spunea ceva de genu user sau parola incorecta... va rugam reincercati sau pagina de start a forumului... oricum alea sunt vechi... si am suportat destule consecinte pe seama lor... vreo 2 sapt. suspendat contul asta... blush.gif ... dar in legatura cu problema mea cu care a inceput si acest topic exista vreo rezolvare

ps: o problema cu ip`ul ar putea fi si din cauza ca firma de unde am eu net mai face imbunatatiri si nu mai aloca dupa schimbari acelasi ip pe care l`a avut fiecarui utilizator... :evil: blush.gif
madalina
Mai are acces cineva la computerul tau?
G a B r I e L
se pare ca a doua parte din acel mesaj iar a fost modificata... e culmea... chiar nu mai suport...

si nu.. la computerul meu nu mai are nimeni acces... si nici nu ar avea cine sa umble ... cu atat mai putin cu userele mele...

e nasoala treaba rau de tot... eu ma gandesc sa imi fac alt user... :bash:
madalina
Alt user=ban! Nu ai voie sa ai clone!

Asa ca ramai cu userul asta, fa-ti o parola kilometrica, nu o nota niceieri, nu bifa logheaza-ma automat ....
G e o r g e
parolele folosind cuvinte sunt cele mai usor de dibuit. parolele mele sunt de genul :

@#DF#$4f3y$^%CAA2394525#$F#$

incearca asa ceva si tu smile.gif
HalbaSus
Doar nu crezi ca cineva face brute-force pe parolele tale (adica sa incerce toate combinatiile care ii vin in minte) daca tu iti schimbi parolele si el le afla atunci problema e mai grava de atat....

Posibilitatea 1:
Ai un backdoor pe calculator... deci indiferent de cate ori ti-o schimbi se poate afla.
Posibilitatea 2:
La sala de la care intrii exista un keyloger (sau ceva asemanator) care retine parola ta... daca ti-ai schimbat parola si nu ai mai accesat forumul de la sala atunci poti elimina aceasta posibilitate
Posibilitatea 3:
Cineva are parola ta de e-mail (a aflat-o printr-una din variantele de mai sus)
Posibilitatea 4:
Vulnerabilitatea forumului... am lucrat in domeniu o vreme si pot spune ca forumurile is aplicatiile PHP in general sunt extrem de vulnerabile mai ales la chestii de genul asta (furt de identitate)...

Ah btw... cu ce ti le modifica ? eu nu am vazut nimic "nasol" in posturile tale... sau le-ai modificat tu ulterior ? Eu recunosc cu rusine ca la birou am facut o faza din asta unui coleg (am postat un mesaj in numele lui, dar era pe alt forum... si era simplu de aflat parola ca doar calculatoarele erau legate in retea... si eu administram reteaua smile.gif).
G a B r I e L
mesajele le modifica cu tot felul de chestii stupide... total fara legatura cu ce postez eu...dar pe care le mai observ le mai modific eu ulterior...

parola e foarte lunga si cu foarte multe semnulete... si o schimb aproape zilnic... e`mailul nu are de unde sa il stie nimeni... cu atat mai putin parola... e un email facut doar pt. usere.. cu o parola foarte lunga si complicata.. (si nici una din parole nu e notata pe computer.. nici cea de la userul asta si nici cea de la e`mail... sunt notate pe foi-deci exclus furarea parolei din fisier din comp.)

pana acum aveam bifat log automat.. dar de cand am schimbat ultimele de ultimele 3 ori parola nu am mai bifat... o completez de fiecare data...

exista vreo solutie... sau va trebui sa suport toate modificarile acestea fara legatura la subiect... blush.gif bicycle.gif :bash:
HalbaSus
QUOTE
parola e foarte lunga si cu foarte multe semnulete... si o schimb aproape zilnic... e`mailul nu are de unde sa il stie nimeni... cu atat mai putin parola... e un email facut doar pt. usere.. cu o parola foarte lunga si complicata.. (si nici una din parole nu e notata pe computer.. nici cea de la userul asta si nici cea de la e`mail... sunt notate pe foi-deci exclus furarea parolei din fisier din comp.)


Daca cineva are acces la calculatorul tau printr-un backdoor sau alta varianta (nu neaparat fizic sa fie in fata calculatorului) atunci stie si adresa de e-mail de care vorbesti si parola ei...

Instaleaza un antivirus bun (in caz ca nu ai) - recomand cu caldura Kaspersky, Bitdefender si Norton Antivirus. (eu folosesc kaspersky dar si celelalte sunt bune)
Instaleaza un firewall (ZoneAlarm e destul de ok, pt uz personal)
Dupa ce ai facut toate astea si ti s-a confirmat faptul ca nu ai nici un backdoor schimba parola de la e-mail apoi schimba parola de pe forum (in ordinea asta)...

Daca dupa toate aceste masuri (facute in ordinea in care ti-am zis) nu inceteaza "modificarile" inseamna ca cel care modifica mesajele tale nu ataca calculatorul tau personal pt a afla parola ci forumul masini.ro, in cazul asta administratorii ar trebuie sa verifice daca sunt pusi la punct cu toate vulnerabilitatile phpBB-ului sau alte scripturi php ce mai ruleaza pe server... eventual o verificare a log-urilor (desi imi dau seama ca e o munca titanica)... Pe moment eu zic sa faci ce ti-am spus si ar trebui sa fie OK.
G a B r I e L
firewall am... coincidenta chiar Zone Alaram cu licenta... antivirus am NAV2005 cu update zilnic... si parola a fost schimbata de vreo 10 ori in prezenta acestor programe... deci etapa asta exista in timp ce mie mi se aflau noile parole si mi se modificau posturile.. blush.gif
HalbaSus
In cazul asta (daca tot ce zici e adevarat) se pare ca exista o vulnerabilitate ne-patchuita in forumul masini.ro... ceea ce nu e de mirare pt ca phpBB-ul (programul folosit pt forum) are suficiente...

desigur mai exista si alte posbilitati, ce fel de conexiune ai ? (cablu, dial-up) esti singurul care are acces la conexiunea de internet sau esti intr-o "retea" (adica imparti o conexiune internet cu alti vecini, etc...) ? Daca da, acestia ar putea afla parola ta relativ usor....

Ar trebui sa schimbi totusi si parola de la e-mail... just in case... si apoi parola de la forum...

Conexiunea la forum nu este criptata, deci teoretic orice calculator care sta intre tine si forumul masini.ro poate afla parola... pe de alta parte aceste "calculatoare" sunt servere, majoritatea ale unor ISP-uri... esti sigur ca cineva de la ISP-ul tau nu are boala pe tine ? blush.gif el ar putea sa-ti afle usor parola...

Eventual ai putea intreba administratorii forumului de pe ce IP-uri se posteaza/modifica cu numele tau... daca stii si la ce ora a modificat "hackerul" mesajele tale ar fi chiar folositor...
G a B r I e L
bieninteles ca e adevarat ce spun...ce interes as avea sa mint?
conectiune cablu.. singur
sigur ca intai schimb pass la email si dupa aia la user... asa am facut de fiecare data
nu cred ca m`am pus rau cu nimeni astfel incat sa imi schi8mbe mesajele de pe un forum... eventual ar putea face altceva daca ar fi..
ora cand imi modifica mesajele nu am de unde sa o stiu pt. ca sub mesaj nu mai apare modificat . bal bla bla..... iar eu deabia la ora 17 an timp pentru net.. deci nu am cum sa verific cand este modificat mesajul.. blush.gif
admin
Forumul are toate update-urile la zi, cat despre modificarile de mesaje nustiu ce sa zic..am vazut niste versuri marfa intr-o seara:)
G e o r g e
gabriel tu ai facut poezia aia ?
G a B r I e L
deci e clar... e de toata "lauda" daca si adminii si moderatorii ma iau la misto... blush.gif :bash:
G a B r I e L
mai bine v`ati ocupa de rezolvarea probemei decat de a ma lua la misto.. si de a face "complimente.." unde chiar nu isi au locul...
e clar ca nu eu am scris acea poezie.. cum o numiti voi.. si daca voua vi se pare ok.. poate gasiti autorul sa`i dati eventual un premiu biggrin.gif .. ceea ce e mai greu de crezut... (partea cu gasitul) blush.gif

premiul pentru cea mai buna poezie i se acorda lui... band.gif ...MIE!!! :1:
Mariustom
Și totuși, cum a rămas cu situația lui Gabriel ? Că văd că nu a mai postat de muuuuult. Nu s-a găsit o soluție, până la urmă ?
eddie
Pai cred ca are vreo 16 luni,se amnistiaza ! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Mariustom
Știu că era veche întâmplarea, dar prin amploarea ei doream să știu cum s-a finalizat. A fost descoperit cel ce se folosea de nick-ul lui Gabriel, sau el a lăsat-o baltă, și adminii la fel ?

Totuși, unde a fost greșeala ? Nu de alta, dar să nu se mai repete ?!
Au mai fost cazuri de membrii ce nu s-au mai putut loga, sau alte probleme, din cauza asta pun întrebarea.

Șiiii, cică admin-ul ar fi promis, aici pe forum, că vine un alt soft. Cam pe când ?
eddie
He knows....
Mariustom
Păi tocmai, lasă-l pe el/ei să răspundă tongue.gif biggrin.gif

De la el/ei aștept răspuns whistling.gif :yawn:
guerilla
ca sa citez un amic, "He knows..." blush.gif
Mariustom
Pfuai, ce de fente/eschive pe aici blush.gif
mike.omega
Uaaa, Gabriel, ce amintiri! @Mariustom: "noi stim totul" mai putin cand se va schimba softul biggrin.gif
Virgil47474
ca tot s-a redeschis topicul, de ce nu vreti sa ne spuneti si noua, astora care nu stim, cum e treaba?

gabriel facea misto de noi (voi) si poza in victima, sau chiar ii modifica cineva mesajele?
admin
QUOTE(Mariustom)
Știu că era veche întâmplarea, dar prin amploarea ei doream să știu cum s-a finalizat. A fost descoperit cel ce se folosea de nick-ul lui Gabriel, sau el a lăsat-o baltă, și adminii la fel ?

Totuși, unde a fost greșeala ? Nu de alta, dar să nu se mai repete ?!
Au mai fost cazuri de membrii ce nu s-au mai putut loga, sau alte probleme, din cauza asta pun întrebarea.

Șiiii, cică admin-ul ar fi promis, aici pe forum, că vine un alt soft. Cam pe când ?


In curand apare si softul, rabdare:)
Mariustom
Răspuns incomplet, adminule blush.gif

Despre pățania lui Gabriel, nu zice nimeni nimic, doar "ocolișuri" ???
carmine galante
Eu nu inteleg ce dracu' e coada asta din nick gigi136890, vasile 68900, suntem cumva la jilava ? Dubios, Scandalos.
eddie
E un nick dat de calculator,nu-ti convine,nimic mai simplu,treci la cristelnita ! biggrin.gif


http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...4&start=200
carmine galante
Inca o intrebare, ca m-am ametit cate sectiuni sunt si nu mai am rabdare sa caut :bash: , ma intereseaza topicul despre mrcedes w123 si tot ce tine de mercedes, plus land rover freelander. Multumesc lui Eddie anticipat, vad ca e pe faza.
eddie
Mercedes
http://www.masini.ro/forum/viewforum.php?f=38

Land Rover
http://www.masini.ro/forum/viewforum.php?f=34

P.S. Crred ca schimbam titlul topicului cu asta... biggrin.gif
carmine galante
F.A.Q. cred ca ar fi o idee. Mersi pt. linkuri.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.