Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Opel cu motor de 1,2 pe benzina
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel > Corsa / Meriva / Tigra
V56662
Am gasit un anunt cu un Opel cu motor de 1,2 (pe benzina) din 2001.
Unde as putea gasi mai multe informatii despre acest tip de motor (1,2 pe benzina)?
Are cineva o astfel de masina ? E multumit de ea ?
Masina arata bine, are 70000 Km la bord, dar nu prea are imbunatatiri (n-are aer conditionat). Merita sa dau pe ea 7500 Euro ?

Mersi anticipat.
Mircea49004
In primul rand ce model este? Banuiesc ca Opel Corsa.
Eu personal nu as da 7500 de euro pe o masina care:
-este din clasa mica
-are un motor totusi slab performant (motorul e foarte important in costul masinii) si nici macar diesel
-este slab dotata
-are totusi 70000 km de care nici nu poti fi sigur
Din cate am vazut, poti sa-ti iei la 9000 un Golf IV 1.9 tdi cu dotari gramada, esp, 10 airbag, 10 difuzoare etc si banuiesc ca un Astra G second hand gasesti si mai ieftin, mai ales daca nu e Diesel. Si asta prin firme de leasing ce aduc masini second hand, nu sa mergi tu in Germania.
V56662
Sorry, am uitat sa precizez ca masina e Opel Astra.
Mircea49004
Pentru Astra 7500 de euro nu suna atat de rau, dar un motor de 1.2 pe o compacta, cred ca se taraste efectiv+lipsa dotari, dar dc altceva nu se poate, este o masina buna totusi.
florin55503
eu nu stiu ca astra sa iaba motoe de 1.2 din fabrica . totusi cred ca e corsa. daca totusi e astra vei avea un consum mare iar berlinele mai noi o sa iti faca cu mana
G e o r g e
da , pe astra s-au pus si motoare 1.2 16v 75cp / 5600rpm, 110nm / 4000 rpm
0-100km/h :15.0
vit max : 170
consum mediu: 6.2

mie mi se pare prea mic motorul pentrui caroseria asta smile.gif
Andrei55037
O colega a avut o astfel de Astra cu motor de 1.2 si tin sa-ti spun ca si pt ea care era o fata f linistita la volan i se parea masina mai mult decat sub motorizata, iar viteza maxima pe care a spus-o George cred ca era mai mult teoretica pt ca, cu 3 persoane( 210kg max) in masina am tras enorm de masina si mai mult de 140 nu a aratat kilometrajul si masina era noua 5000-6000 km.
G e o r g e
datele sunt cele date de producator, cred ca pentru modelul in 3 usi . pentru cel in 4/5 usi nu cunosc sad.gif doar ca e ceva mai greu deci mai pune vreo 1-2 secunde la demaraj si scade 10km/h la top speed .
daniel40451
eram foarte hotarat la un opel corsa de 1.ol din 2001 dar dupa ce am citit pe forum cred ca m-am razgandit .ptr o masina din 01 sa ai probleme la caseta de directie si timonerie ptr mine este fabulos oricum o sa fiu atent la ce iau ptr ca nu vreau sa iau o caroserie frumoasa .daca imi puteti spune care sunt simptomele ??atunci cand sunt probleme la timonerie sau caseta .
madalina
O duci in service pentru verificare, platesti 100 euro si cumperi linistit masina sau te feresti de o mare teapa!

Caseta se poate repara de mantuiala: mergi cateva sute de km apoi se strica (cand e stricata se aude un bocanit metalic din fata volanului), iar la timonerie nu mai intra in viteza cum trebuie sau intra foarte greu.

Insa eu te sfatuiesc sincer sa mergi in service sa o verifici!
daniel40451
Sunt destul de nelamurit in ceea ce priveste opel corsa dar m-am hotarat sa imi pastrez banii (6000atat ma costa corsa ) si m-am hotarat sa imi iau un vw passat diesel din 2003 din germania la rugamintea unui prieten de acolo .Asta este mai strang ce strang ce mai imi da si ai mei si imi iau vw passat ptr ca logan nu iau decat daca imi dai moka.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.