Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ROTI STRAMBE !!!
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Florin Ristei
Am si eu o problema... am .. :boxing:

Am rotile schimbate la masina mea (sunt de 205) ... si cand ma uit din spate .... se observa un pic cum ca rotile din spate ar fi inclinate spre exterior.... putin de tot blink.gif ...dar sa zicem sesizabil. La drum nu am nici o problema, nimic. Doar vizual am observat asta... si acest lucru mi l-a confirmat (partial) tocirea cauciucului, mai mult spre interior. Ce fac? biggrin.gif
G e o r g e
mergi in service si fa unghiurile de fuga . sa-ti verifice aliniera rotilor , si unghiurile lor de inclinatie.
Edi45845
QUOTE
Ce fac?

Te duci la service sa-ti regleze unghiurile. biggrin.gif Ca daor n-ai vrea sa mai desfaci un surub ici, sa mai strangi unu colo. biggrin.gif
James Kilowatt
Problema e la rotile din spate?! blink.gif Pai atunci n-are nici o legatura cu geometria rotilor din fata....
Eu n-am priceput altceva. Inainte de a schimba jantele, avea vre-o problema?
Edi45845
QUOTE
Problema e la rotile din spate?! Pai atunci n-are nici o legatura cu geometria rotilor din fata....

Da de unghiu de cadere e zici?Nu e si pe rotile din spate? blush.gif
Ia uita-te la unele masini mai nervoase sa vezi ca au rotile din spate in forma de v intors.Si la unele chiar pronuntat.
Sau poate daca nu stiai rabele le au in in forma de v normal si cand se incarca rotile devin perpendiculare pe sol.Pun pariu ca pe asta n-ai stiuto. blush.gif
James Kilowatt
Pierzi pariul biggrin.gif
In plus, nu are nici o legatura cu ce am spus eu. Am spus ca nu are legatura cu geometria rotilor din FATA...
Unghiul de cadere nu se modifica cu schimbarea jantelor, nici pe fata nici pe spate biggrin.gif Mai mari sanse ai sa il modifici luand niste canalizari fara capac...
Sau sa ai alinierea rotilor "modificata" cumparand o masina care a fost accidentata. Sper ca nu e cazul aici...
Florin Ristei
Ok. Am inteles. Trebuie sa ma duc la service. Puteti sa-mi spuneti si mie va rog cam cat m-ar costa...(unghiurile de fuga, si toate prostiile alea) .. de facut... in service la Gold&Platin Galati (dealer OPEL) .. ca doar in astia am incredere. Cam cat m-ar costa?
James Kilowatt
Daca e vorba de alinierea rotilor din SPATE e putin probabil sa iti spuna cineva cat costa... E un defect destul de exotic si nu cred ca l-au avut multi de aici. La service s-ar putea sa ti se dea raspunsul standard "nu se poate regla" ceea ce e cam exagerat. Se poate, insa la masinile care nu au o modalitate prevazuta pentru reglaj, presupune demontarea bratelor de suspensie si adaugarea sau scoaterea de distantiere (daca exista), adica mult de munca si s-ar putea sa nu aiba chef s-o faca...

In materie de geometrie "clasica" eu am facut-o la Seatul din semnatura anul trecut la serviceul Daewoo pe cosbuc, langa cimitir, si tipul a lucrat bine, insa era ceva mai scump decat la alte garaje. Oricum, sunt multumit de rezultat si nu-mi pare rau.
Florin Ristei
ok... am inteles blush.gif ...si totusi, daca sa zicem ca cei de la OPEL nu se baga sau pretul pe care mi-l cer este exagerat :argue: , exista vreun pericol in a lasa rotile asa? V-am spus....daca te uiti din spate... se observa foarte foarte putin ... 1 persoana din 4 ar observa ... deci nu sunt FOARTE strambe ... dar grija mea le-a observat blink.gif .... Deci? Pot fi lasate asa fara sa apara vreo problema ulterioara? biggrin.gif
James Kilowatt
Daca nu se baga cei de la OPEL, incearca in alta parte. Aia de la Daewoo si aia de la Deltacar de exemplu au in calculator datele de la aproape toate masinile din anii '80 incoace. Daca le-au avut pentru seatul meu din '92 care nu s-a vandut vreodata in Ro, sigur au si pentru opelul tau. La Daewoo poti asista la reparatie si sa urmaresti pe calculator daca intr-adevar iti aduce unghiurile in tolerantele admise. Fara sa le aduca, nu iti poate imprima hartia aia cu masuratorile inainte si dupa reparatie. Programul nu prea lasa mecanicul sa lucreze cum ii tuna, asa cum am patit in Franta si din 3 unghiuri doua erau gresite pentru ca "masina era stramba si nu se puteau regla". In Galati, masina nu mai era stramba si s-au putut regla.

Mai degraba platesti o reparatie, decat sa schimbi cauciucurile la fiecare 10.000 km. In plus, s-ar putea sa ai probleme si in viraje.

Apropo, dupa cati km ai observat uzura aiurita cu ochiul liber?
Ai vre-o vibratie, la vre-o viteza?

Este posibil ca abaterea sa fie mare... daca o vezi cu ochiul liber. La seat de exemplu toleranta este de mai putin de 30 minute, ceea ce nu ai cum s-o vezi cu ochiometrul... Mai bine incerci s-o faci chiar daca cei de la OPEL o fac pe tampitii. Sau risti sa pierzi garantia?
Fa macar masuratoarea si vezi cat e abaterea (sau daca intr-adevar e o abatere constranta, poate rotile sunt strambe....).
Florin Ristei
Nu stiu exact dupa cati km. Eu am cumaparat masina de aproape un an. De observat... am observat acum vreo 2 luni. Nu se comporta diferit pe sosea, nici o vibratie, nici la viraje nimic suspect. O sa incerc sa vad ce zic cei de la OPEL.
James Kilowatt
Mult succes!
daniel47253
daca te uiti din spate, la multe masini ti se pare ca au rotile pe spate mai iesite din partea de jos. asa mi s-a parut si mie. e doar iluzie optica. tu te uiti de pe mijlocul masinii, si mult mai sus fata de roata.
incearca sa te uiti din dreptul rotii, si eventual de la nivelul rotii. o sa vezi altceva.
Florin Ristei
Cineva mi-a zis ca e din cauza cauciucului, care e tocit destul de serios pe interior (pe spate) ... masina are 55.000 km. Voi ce ziceti? Va pun 2 poze...asa ca orientare sa vedeti ce si cum.
Florin Ristei
2
James Kilowatt
Arata foarte nasol. De cat timp e asa?
cosmin45741
cred ca s-ar putea sa fie puntea stramba dupa cum arata...si e nasol...ar trebui schimbata. dar mai bine mergi la service blush.gif
daniel47253
cauciucul ala asa a fost tocit cand l-ai pus pe masina...? sau era buna.
ca daca era bun si a ajuns in starea asta, sigur ai ceva stramb pe la puntea spate.
Florin Ristei
Pai...in primul rand eu maisna am luat-o la mana a 2a... nu am observat chestia cu tocitul rotilor si un pic strambe...doar de vreo 1 luna sa zicem. O sa ma duc cat de curand la service. Dar cred ca o sa-mi zica un pret de o sa ma omoare. Au mult de muncit daca e stramba? Sau? oricum...trebuie sa-mi cumpar cauciucuri noi pe spate.
la_coste
Ai spus ca ai cauciucuri de 205. Am si eu un Astra ca al tau si as vrea sa ii pun cauciucuri de 205/60/15 si nu stiu daca merge. Ale tale ce marime au? Ai vreo problema cu ele (daca masina e incarcata, la viraje - te deranjeaza cu ceva)?

Multumesc anticipat si scuze ca am dat buzna fara nici o legatura cu problema ta.
Florin Ristei
nici o problema
exact cauciuce de 205 / 60 / R15 am si eu... eu am dunlop sp sport 200e ... asta daca te ajuta cu ceva. sunt f misto smile.gif

la_coste
Multumesc. O sa le montez. Arata bine de tot!!
Florin Ristei
Am fost la service la OPEL. A diagnosticat. Punte spate stramba... + amortizoare ... = 25 milioane. OK.... nu e asta problema...o facem, dam bani. Dar vroiam sa va intreb. E vrao problema dupa ? Adica daca mi-o schimba mi-o face ca noua sa nu am probleme cu ea?

Cineva imi spunea sa vand repede masina, ca daca am ceva schimbat nu mai e nici o treaba. Eu nu as vrea, chiar DELOC. Asta vroiam sa aflu acum de la voi. Daca schimb, o fac calumea? Ca noua? Fara probleme? Multumesc anticipat
James Kilowatt
Puntea stramba s-ar putea datora unui fost accident, si de fapt nici sasiul sa nu mai fie in stare buna. Poate nu e o idee rea sa o mariti, daca poti face o afacere.... din ce obtii + 25 milioane poate prinzi una mai buna. Daca a fost accidentata, ar putea avea in curand si probleme cu rugina chiar daca puntea se repara...
Florin Ristei
NU. masina nu a avut accident. Cand am luat-o am facut revizie tot... nu era asa. Am avut un eveniment... mi-a intrat unu cu bara exact in roata...de acolo s-a strambat...si de la o groapa imensa luata in bucuresti :evil: .. Asa ca schimbam datele problemei: SASIU nu e stramb, rugina nu, DOAR PUNTE SCHIMBATA !!! Verdict?
HalbaSus
Daca stii de la ce s-a strambat (si vad ca stii) si in rest esti multumit de masina nu are rost sa o vinzi... daca schimbi puntea (si asta era singura problema) atunci va fi ca noua :help:
Florin Ristei
Fost la asigurator, redeschis dosar de la accident (unde a facut doar retus tabla) ... si imi platesc ei cei 18.360.000 lei biggrin.gif ... atat cat costa puntea spate. Mie imi ramane sa mai platesc 2 amortizoare + 2 cauciucuri. Asa ca am scapat relativ ieftin. Cam 10 milioane. blink.gif Joi sau vineri iau masina, sambata fac un drum la Bacau (sper sa imi dea carnetu vineri ca sa conduc EU blush.gif) .. asa ca va spun sapt viitoare cum a fost cu inlocuirea smile.gif
Damian53219
-Unghiul de cadere!
-Geometrie!

de vazut la un service bun!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.