Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Care sa fie prima mea masina? (max 6000E )
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Cristi56619
Am luat permisu de vreo 3 luni si, normal, tre sa iau si o masina!
Cerintele sunt:
- aer conditionat
- sub 100.000 km
- motor decent si economic
- an >= 2000
Variantele suna cam asa (in ordinea preferintei):
1. Astra
2. 206
3. Corsa cu motor de 1.2 sau mai mare (cel de 1.0 nu mi se pare decent)
4. Fiesta
5. Colt
6. Megane
7. Clio Bicorp
8. Punto
9. Logan ( SH ca sa aiba si un AC macar )
10. Solenza
11. SuperNova
10. Golf 3
.......

Se poate sa fi uitat cateva modele.
Nu ma incanta deloc Kalos-ul, nici un model de Citroen sau acele masini ce au forma unei cutii de chibrit.
O sa-mi fac credit cam peste 3 saptamani sau daca apare vreo oferta convenabila de leasing SH sau altceva asemanator e ok.
Astept si oferte de la cei ce vand una din cele de mai sus.
Nu vreau certuri off-topic.
Daca imi recomandati un model as dori sa stiu si motivul.
Ordinea in care le-am enumerat nu e fixa, depinde de mai multi factori, dar in mare asta e!
In principiu e binevenita orice oferta de masina care sa indeplineasca conditiile de mai sus.
Stiu ca s-a mai discutat despre asa ceva dar as vrea sa moderez eu discutia astfel incat sa aflu cat mai multe lucruri si sa nu devieze discutia catre alte zari!
Sper sa nu fi uitat vreo ceva smile.gif !
Astept pareri si oferte!
Edi45845
Vezi ca e oferta la cio bicorp.Cam 7000 daca nu ma insel.E noua si n-ai probleme cu ea.
eddie
Probabil ca Edi vrea sa spuna de Clio Prima,era la pretul de 7700 euro cip si nu stiu daca oferta mai e valabila.Oricum in topic era vorba de maxim 6000 de euro ! Deci nu se incadreaza...
Alin56362
sal!
daca gasesti opel astra la 6000 de euro si sub 100000 de km iti recomand sa il achizitionezi. in primul rand e f fiabila, am mai multi prieteni posesorim de astra si nici unul nu s-a plans de ea pana acum, plus ca daca o gasesti pe motor diesel, e destul de economica. numai de bine, si astept sa replay sa ne spui ce ai luat pana la urma. bafta!
Cristi56619
Edi45845 am scris clar ca o sa am 6000E, nu cred ca mai avea rost sa-mi zici de Clio la 7000E.
Masina noua nu cred ca am cum sa-mi iau la banii astia asa ca ma orientez catre SH. Logan chel nu vreau.
Masina o sa o iau dupa 20 octombrie!
florin55503
cu banii pe care ii iau o sa iti iei un SH nu cred ca o sa gesesti masini in romania la banii astia sub 100000 de km incearca astra probabil e cea mai ieftina dintre toate. te-as sfatui sa nu incerci golf 3 care desi a fost o masina extrem de buna si fiabila e destul de veche.
Paul56526
Pai acum tu stii...Daca te descurci bine la volan si daca ai si noroc sa gasesti una, ia-ti o Astra G...Daca mai uiti sa mai semnalizezi, sa te asiguri inainte sa depasesti sau intri in trafic fara sa-ti pese de cei din jur ia-ti Dacie.Indiferent de care ca tot Dacie ramane!Alegerea ta!
robert constantin31470
sub 6000 E
aer conditionat
- sub 100.000 km
- motor decent si economic
- an >= 2000



Sa ma anunti si pe mine unde ai gasit asa ceva ca iau si eu 10 smile.gif)
Cristi56619
Ai bani sa iei 10 Fiat Punto ?
octavian44495
Mi-ai luat vorbele...marius constantin.Nu gasesti clar ceea ce cauti tu.Mai veche putin poate,dat cu km mai multi.Satul meu e sa cauti un Opel Vectra sau Astra 97-98 full option.Sunt fiabile si ieftine ca intrtinere
Marius30562
Masina:
- a.f. > 2000,
- sub 100 kkm,
- AC
- pana in 6000 Euro
Iti trebuie putina (MULTA) bafta sa gasesti in Germania un SH care sa indeplineasca conditiile 1,3,4 - cu cea de-a doua conditie (100 kkm) e mai greu - numai sa ai norocul porcesc sa gasesti una la o babuta care nu a scos-o din garaj sau o masina de expozitie, care are ani dar nu are km.

Poti gasi in suma data de tine, o masina dupa 2000 cu AC unul dintre modelele:
- Ford Fiesta (model 2000)
- Fiat Punto (chiar 2001 >)
- Ford Ka
- Opel Corsa
- Renault Clio sau Megane I
- Peugeot 106 / 306
- VW Polo (model 2000)

Astra sau 206 nu gasesti in banii astia decat lovite sau cu muti multi km la bord.

Ca sa-ti faci o idee, arunca un ochi pe mobile.de .
La preturile de acolo, mai pune 1000 - 1500 Euro si ai o idee despre pretul la care poti sa o ai in Ro.

Bafta !
Cristi56619
Ce ziceti de un Fiat Punto 2001 , 1,4 I 80CP , 50.000 KM , AC. Pret: 6000 putin negociabil.
Din cate vad eu sunt mai ieftine Punto decat celalalte la acelasi nivel de dotari. Care e cauza, e o masina cu probleme?
Cristi56619
Posesorii de Fiat Punto, spuneti-va parerea obiectiva despre masina plss.
James Kilowatt
La 6000 euroi, cu putin noroc si rabdare poate incapea si un punto 2 JTD de 85 CP. Motorul cel putin e destul de reusit.
robert constantin31470
PT Cristi56619.



BAIATUL A ZIS:


Am luat permisu de vreo 3 luni si, normal, tre sa iau si o masina!



INTELEGI ACUM MASINA. DECI FIAT SE EXCLUDE smile.gif
cosmin45741
fiat punto, 1.2 16v, 80 de cai, 2001, 70000km REALI- masina maica-mii...

CIOCAN:
-a cazut motorul (s-a rupt un tampon)
-nu-i merge sonda de benzina
-schimbat senzor vacuum
-schimbat CALCULATOR (1000 de euro numai)...

asa ca- feriti-va
e frumusel si atat

Mai stiu unul cu cutie automata care nu intra in viteza si nimeni nu i-a dat de cap pana acum...probabil tot calculatorul blush.gif
ncristi
Logan.
BandiT
poti sa incerci si pe variantele coreene cielo,nubira, hyundai , kia..
sunt dotate si fiabile si se incadreaza in bani
bafta oricum
Cristi56619
Dupa accidentul prietenului meu cu Golf V in urma caruia se poate sa ii dea alta masina, m-am hotarat sa-mi iau una noua.
M-am interesat si ma oprisem la un Ford Fiesta. Dupa ce am analizat mai bine leasing-ul si variantele de credit am ajuns la concluzia ca nu pot face fata cheltuielilor.
Asa ca, m-am oprit Logan Laureate 1,5 dCI.
Rata e mai mica, ma pot intinde pe o perioada mai mare de timp cu avans mai mic.
Ma interesa si consumul si de asta am ales 1,5 dCi.
M-ar interesa avantajele si dezavantajele acestei motorizari in comparatie cu 1,6 MPI ( am o idee asa, dar as vrea si parerea voastra pentru ca sunteti mai informati )
Nu as dori sa inceapa si aici discutile care se intalnesc pe tot forumul vis-a-vis de Logan si celalalte masini.
Va multumesc!
Mihai34891
Diesel=> masina mai scumpa cu circa 1000 EUR, motor mai pretentios, costuri de intretinere mai mari, motorul de 1,5 Diesel cam mic, echivaleaza cu 1,4 benzina si nu cu cel de 1,6.
Consum mai mic cu (sa zicem) 1,5% fata de motorul pe benzina inseamna ca cei 1000 EUR ii recuperezi dupa cca. 60.000 Km (in conditiile in care nu vor fi diferente mari de pret intre benzina si motorina si netinand seama de intretinerea mai scumpa)

...Care-i avantajul Diesel-ului ?!
Davidinho
QUOTE(Mihai34891)
Diesel=> masina mai scumpa cu circa 1000 EUR, motor mai pretentios, costuri de intretinere mai mari, motorul de 1,5 Diesel cam mic, echivaleaza cu 1,4 benzina si nu cu cel de 1,6.
Consum mai mic cu (sa zicem) 1,5% fata de motorul pe benzina inseamna ca cei 1000 EUR ii recuperezi dupa cca. 60.000 Km (in conditiile in care nu vor fi diferente mari de pret intre benzina si motorina si netinand seama de intretinerea mai scumpa)

...Care-i avantajul Diesel-ului ?!


Nu toti isi iau diesel pt ca are f multe avantaje,ci pt simplul fapt ca le place.Cand o turezi si auzi turbina aia "suierand", mie mi se face pielea de gaina biggrin.gif Ador "muzica" unui diesel.Asa ca unii pt asta dau in plus 1000-1500E :cool:
Davidinho
Iar la intrebarea topicului eu as alege un Megane I sau un Vectra B de prin '97-'98.Ambele sunt masini f bune
Mihai34891
QUOTE(Davidinho)
QUOTE(Mihai34891)
Diesel=> masina mai scumpa cu circa 1000 EUR, motor mai pretentios, costuri de intretinere mai mari, motorul de 1,5 Diesel cam mic, echivaleaza cu 1,4 benzina si nu cu cel de 1,6.
Consum mai mic cu (sa zicem) 1,5% fata de motorul pe benzina inseamna ca cei 1000 EUR ii recuperezi dupa cca. 60.000 Km (in conditiile in care nu vor fi diferente mari de pret intre benzina si motorina si netinand seama de intretinerea mai scumpa)

...Care-i avantajul Diesel-ului ?!


Nu toti isi iau diesel pt ca are f multe avantaje,ci pt simplul fapt ca le place.Cand o turezi si auzi turbina aia "suierand", mie mi se face pielea de gaina biggrin.gif Ador "muzica" unui diesel.Asa ca unii pt asta dau in plus 1000-1500E :cool:



Te inteleg perfect si sunt de acord.
Dar ai turat vreodata un turbo pe benzina ?
Davidinho
Nu nu am avut ocazia din pacate. Probabil as fi la fel de impresionat. Numai ca exista 2 probleme:
1.Motoarele turbo pe benzina nu sunt atat de accesibile precum un diesel 2.Cred ca depasesc cei 1000-1500 cat pui in plus pt un diesel. Plus ca si consumul va fi putin cam..."covarsitor", ca doar deh, e turbo
T u d o r
Cristi, eu am Logan, 1.6 mpi. Deci nu o sa incep sa-ti spun ca e nu stiu cum, ca e mai putin masina sau alte aberatii. Eu sunt multumit de masina, din raportul pret/calitate as spune fooooaaaaarte multumit. blush.gif
Am condus dci-ul in varianta preference de la portile deschise, am fost de doua ori, eram curios ce au scos. Eram chiar pregatit sa ma oftic ca am benzina...
Impresiile mele sunt urmatoarele:
- 1.6 mpi mai performant.
- Daca ne raportam la Symbol cu motorul cu pricina, consum la diesel cu circa 2l medie mai mic.
-Diesel destul de zgomotos, la relanti este chiar deranjant, se cam zguduie masina.

Pretul fiind sensibil egal (Laureate dci vs Ambition 1.6mpi), ramane ca avantaj net al benzinarului ABS-ul in serie. Care la Logan este extrem de util, franarea facandu-se destul de brutal intr-o cursa scurta a pedalei de frana...
Acum ramane sa vezi prin prisma numarului de km pe care-i parcurgi ce varianta e mai avantajoasa pentru tine.
Cristi56619
Cred ca o sa fac ceva kilometri dar in primul rand nu ma pot obisnui cu gandul ca masina mea o sa consume 9l/100km.
Am facut si eu test-drive cu un Preference(parca) 1.5 dci la SIAB si mi s-a parut ok, pana la 100km/h am ajuns fara sa-mi dau seama si nici zgomotul nu era deranjant. Cu un 1.6 MPI am mers acum vreo 2 luni si nici atunci destul. Asa ca nu pot face o comparatie intre cele 2 motorizari.
Dar problema e alta.
Tot la SIAB m-am urcat si intr-un Opel Corsa, intr-adevar era si destul de dotat, si iarasi am devenit nehotarat sad.gif.
Intr-un top mai restrans, astea sunt preferintele actuale:
1.206
2.Corsa
3.Fiesta
4. Megane 1
5.Clio bicorp
Suma e in jur de 7000E.
Se poate afla daca kilometrajul a fost "manarit" ?
Am gasit un 206 la o firma din arad, a fost adus de afara, cu ceva tunning, destul de frumos, negru, nu mai stiu ce motor avea - 7000E
Nu am banii acum, dar mi s-a parut f. interesant.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.