Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pretul DDP
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
gica56558
Probabil ca s-a mai pus aceasta intrebare pe forum,dar n-am gasit-o, si va rog sa ma lamuriti si pe mine.
Pretul DDP al unei masini dupa ce mi-am ales toate optionalele este pretul cu care iau masina cu banii jos? Sau se mai adauga TVA-ul? Multumesc.
eddie
DDP-ul este pretul final,care include toate taxele.
gica56558
Scuza-ma,dar mie trebuie sa imi explici ca la prosti ca sa inteleg smile.gif

DDP-ul este pretul final cu toate taxele incluse, inclusiv TVA-ul? Multumesc inca o data si scuzati-ma ca va stresez atata smile.gif .
Edi45845
Nu intotdeauna pretul ddp are toate taxele.Depinde de firma de la care cumperi masina.
eddie
Daca o iei cu banii jos,platesti pretul DDP.Atat si nimic mai mult ! Nu mai platesti nimic si are TVA-ul inclus.Nu vorbim de alte variante,leasing sau rate.Cheltuieli mici mai exista,taxa de inmatriculare provizorie,numere de inmatriculare,asigurare obligatorie....astea cred ca nu pot fi adaugate la pretul masinii,nu are nici o legatura cu ea.
Cred ca am fost destul de explicit,acum ai inteles ?
madalina
Edi, te gandesti mult pana dai sfaturi tampite?

DDP = TTi (toate taxele incluse). Pretul DDP include toate taxele impuse de bugetul de stat(TVA, taxe vamale, comision vamal, accize). Unii delaeri mai cer niste bani pentru inmatricularea masinii, daca se ocupa ei de acest lucru. Insa acestia sunt alti bani, merg la bugetul local.
eddie
Tizule,chiar te pricepi la toate?Nu mai induce oamenii in eroare!Lasa-i pe cei ce stiu sa de ajutor celor ce au nevoie.Daca esti in stare fa-o si tu,dar incearca sa fii la subiect.
guerilla
DDP este termen Incoterm si inseamna Duty Delivery Paid.
in traducere - Toate Taxele Platite.
gica56558
Acum am inteles. Multumesc frumos smile.gif .
adi45619
Dar daca iei o masina in leasing care pret il platesti?
gica56558
Daca iei o masina in leasing platesti pretul DDP plus dobanda (care in general e de 10% din pretul masinii pe an). In plus firma cu care inchei contractul de leasing te poate obliga sa iti iei asigurare full.
G e o r g e
daca iei o masina in leasing se calculeaza altfel pretul .

astfel , la pretul cip ti se calculeaza accizele. mai platesti taxa de management dosar, taxa de nu stiu mai ce , la firma de leasing. apoi ai o dobanda de x.xx sau xx.xx in procente la suma finantata . tu vei da un avans de la xx% la xx% din valoarea masinii cumparate la pretul CIP . la avans ti se adauga accizele , tva ul ...

suma finantata este calculata la avans - taxele aferente . deci CIP - avans .

la suma finantata se percepe TVA si dobanda .

la sfarsit poti avea sau nu rata reziduala . la aceasta se calculeaza taxele de import. rata reziduala poate sau nu poate fi inclusa in ratele lunare/ trimestriale / semestriale.

destul de mult de spus biggrin.gif
CPI
Si mai merita mentionat ca asigurarea CASCO se calculeaza la pretul DDP. In cazul masinilor cu taxe vamale 30% inseamna un cost in plus ce trebuie luat in calcul.
madalina
Dar si daca. doamne fereste masina iti este furata sau distrusa, primesti de la CASCO mai multi bani decat ai dat pe ea!
G e o r g e
daca o ai in leasing , firma de leasing primeste suma intreaga si tu primesti de la firma de leasing tot ce ai platit pana atunci mai putin contravaloarea casco smile.gif
Watcher
Cred ca merge sa postez aici o intamplare cu o prietena care mi-a spus (citez):
"Honda Accord iese mult mai scumpa decat Legacy-ul, ca are taxe mari". Eu ii spun ca sunt amandoua japoneze si ca sunt aceleasi taxe si ca e mai avantaops leasingul, ea imi raspunde ca a fost la dealer Honda si ca i-a facut calculul la leasing si i-a iesit 32 000 EURO (la Accord-ul de 2 l benzina).

Mi se pare numai mie sau persoana care i-a calculat leasingul este un bou??
madalina
Exista o "oferta" la honda. Societatea de leaisng iti plateste taxele si accizele, in schimb dobanda, taxa de management s.am.d sunt nesimtit de mari.
Watcher
Nu prea inteleg: si daca vrei sa platesti tu taxele, etc, si sa faci operatiunea de leasing ca la orice alta japoneza, NU SE POATE?
Adica la Subaru platesti de la cip 20 000 total 25000 (dau exemple nu am caculat) si la Honda 32 000??? Asta e 'oferta' ? biggrin.gif
Cipicanu`
DDP e pretul cu toate taxele incluse, deci si TVA-ul e inclus. El se calculeazaastfel: pretul CIP + taxele vamale, acciza, iar la valoarea totala obtinuta se adauga TVA-ul.
De obicei daca iei masina in leasing , la finalul leasingului firma de leasing plateste taxa vamala la valoarea reziduala, urmand sa iti factureze tie ce au platit ei. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.