Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Conducerea economica
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Adrian56554
Am achizitionat de curand o Fabia 1.4 TDI.
Imi place masina din toate punctele de vedere!
Este primul diesel pe care-l conduc.
As dori,daca ma poate ajuta cineva,cateva informatii cu privire la condusul economic,turatii,viteze optime,bineinteles cu privire la masina mea,eventual la TDI-uri in general!
Multumesc!
Watcher
Un post intersant pe tema asta este acesta.
De asemenea, cred ca tot threadul ti se va parea interesant.
Adrian56554
Multumesc!
Interesant!
Totusi,vad ca parerile sunt impartite.
Banuiesc ca fabricantul nu a specificat degeaba ca Fabia 1.4 TDI are cuplul motor la 2200 ture.
Asta sa fie turatia recomandata pt.schimbat vitezele?
Habar n-am cand intra in functiune turbina!
Cei de la dealer au si ei parerile lor personale,asa cum intalnesti si pe forum,in nici un caz o teorie solida bazata "matematic" pe recomandarile constructorului.
Acum,cat sunt in rodaj,am parcurs cam 800 km,facand fel de fel de incercari,pt.a ma lamuri cam cum sta treaba cu dieselul meu.Din ce am citit imi dau seama ca am mers cu el frecvent subturat.O fi daunat motorului acest lucru,avand in vedere ca sunt in rodaj?
Shkoda
Mersul subturat, dauneaza in general motorului diesel, indiferent ca e sau nu in rodaj.
Producatorul recomanda, pt. un mers economic, schimbarea intre 2000-2500. E bine insa sa se treaca in fiecare zi, de cateva ori si pe la 3000-3500, pt. evacuarea depunerilor de funingine.
Andrei55037
Incearca sa pui computerul de bord pe consunsum instantaneu si vezi atunci cand mergi constant la diferite turatii in diferite trepte de viteza la viteze diferite unde ai consumul mai mic. Parerea mea tine motorul intre 1600-2500 rpm si o sa ai parte de un consum f redus.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.