Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyota Yaris 1.3 VVT-i sau Seat Ibiza 1.4?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Vlad56435
Intre aceste doua masini, care reprezinta o investitie mai buna si de ce?
Pana acum inclin inspre Toyota, deoarece are 87 de cai fata de 75 la Seat, si pentru ca se presupune ca este mai fiabila. La Seat ma atrage design-ul si manevrabilitatea.
florin55503
grea alegere. depinde pt ce vrei sa iti cumperi masina. ibiza e mai frumoasa, o idee mai spatioasa. diferenta de cai putere pana la urma va conta mai ales daca masina e plina. sa nu mai vorbim de fiabilitate unde toyota sta mai bine. eu spun sa le testezi pe amandoua si sa vezi care ti se potriveste. probabil toti de pe aici te vor sfatui sa alegi toyota, dar eu spun sa te urci in masini si vezi care ti se potriveste tie cel mai bine
HalbaSus
QUOTE(florin55503)
grea alegere. depinde pt ce vrei sa iti cumperi masina. ibiza e mai frumoasa, o idee mai spatioasa. diferenta de cai putere pana la urma va conta mai ales daca masina e plina. sa nu mai vorbim de fiabilitate unde toyota sta mai bine. eu spun sa le testezi pe amandoua si sa vezi care ti se potriveste. probabil toti de pe aici te vor sfatui sa alegi toyota, dar eu spun sa te urci in masini si vezi care ti se potriveste tie cel mai bine


Corect, si eu as alege yaris dar cred ca e mai important sa te simti bine in masina, in principiu nici seat-ul nu e o masina care sa se strice din luna in luna si daca ai ghinion mare poti nimeri un yaris care sa se strice... fa drivetest, urca-te in fiecare dintre masini, pipaie butoane, etc... si vezi care te convinge.
madalina
Vlad, mergi la ambii dealerii, fa drive-test cu ambele masini, compara dotarile, preturile, costurile de intretinere, consumul etc si alege masina care ti se potriveste tie!

Daca ai intrebari punctuale despre Yaris 1.3 Sol, intreaba-ma!
Mihai34891
Am avut si eu "dilema" asta. In plus, mai aveam pe lista C4 si 206.
And the winner was: IBIZA 1,4.
G e o r g e
motivele ?
Mihai34891
QUOTE(G e o r g e)
motivele ?


Am ales Seat IBIZA pentru:

- Aspect exterior si interior.
- Dimensiuni.
- Manevrabilitate usoara.
- Comportament excelent in curbe.
- Platforma germana.
- Originalitate (nu-s asa multe pe strazile noastre).
- Diferite minusuri la celelalte masini de pe lista.




P.S. Si ca au cel mai fain site... :coolspeak:
http://www.seat.com/com/generator/su/com/i.../site/main.html
G e o r g e
QUOTE(Mihai34891)
QUOTE(G e o r g e)
motivele ?


Am ales Seat IBIZA pentru:

- Aspect exterior si interior.
- Dimensiuni.
- Manevrabilitate usoara.
- Comportament excelent in curbe.
- Platforma germana.
- Originalitate (nu-s asa multe pe strazile noastre).
- Diferite minusuri la celelalte masini de pe lista.




P.S. Si ca au cel mai fain site... :coolspeak:
http://www.seat.com/com/generator/su/com/i.../site/main.html


- aspectul tine de ochii celui ce priveste masina
- dimensiuni :
DIMENSIUNI IBIZA YARIS
Lungime (mm) 3953 3640
Latime (mm) 1698 1660
Inaltime (mm) 1441 1500
Ampatament (mm) 2460 2370
Ecartament fata (mm) 1435 1440
Ecartament spate (mm) 1424 1420
Raza de bracaj (m) 10.6 10.4
Volum portbagaj (l) 267-960 205/950
Volum rezervor combustibil (l) 45 45

diferenta este la portbagaj . de asemenea este un pic mai mica yarisul la ampatament . este mai inalta acomodand si persoane de genul meu ...
- manevabrilitate usoara fata de concurente ? eu spun ca yarisul este foarte manevrabil smile.gif si chiar ma testat masina aia cateva mii de km
- comportament excelent si la yaris , pe serpentine las in spate masini cu prestanta smile.gif
- platforma japoneza > platforma nemteasca . daca la tine se mentine mitul masinilor nemtesti eu zic ca ai o problema. vezi studiile de fiabilitate chiar din germania !!!
-originalitate , te inseli chiar sunt foarte multe ibiza pe strazile noastre . de altfel sunt si mulet yaris. vrei ceva mai putin regasit : lancia .
Mihai34891
George, eu am scris motivele pentru care am ales masina. Din punctul meu de vedere, deci ceea ce doream eu atunci, DIMENSIUNILE , MANEVRABILITATEA, ASPECTUL sunt cele pe care le doream. Poate Yaris-ul are portbagaj mai mare, sau face si cafea... Nu are sens sa-mi scrii liste. Le-am facut si eu, iar decizia asta a fost...
Iar faptul ca are o baza germana, imi da incredere. Nu zic ca japonezele nu sunt mai bune (dar nici nu sunt sigur de asta).

In ceea ce priveste aspectul, sigur, mi-as fi luat o Alfa Romeo. Sau un Mini. Da' costa ceva mai mult...
G e o r g e
nu ma refeream la tine. dadeam motive de ce nu ibiza pentru cine a initiat topicul smile.gif

motivele tale le-am inteles .
pana30005
Felicitari pt alegere
Un posibil CLIO in minus este un plus pentru intreaga natiune in general si pt linistea mea sufleteasca in particular
G e o r g e
pana esti enervant ! nu mai posta doar de dragul de a posta ! posteaza daca ai ceva util de spus . :evil:
pana30005
smile.gif OK
Felicitari pt alegere
Vlad56435
Multumesc pentru raspunsuri. Pana la urma am ales Yaris-ul. Saptamana viitoare au promis ca vine. biggrin.gif
madalina
Sa-l stapanesti fara probleme si sa fii cel putin la fel de multumit de masina precum sunt eu!
Ede56002
buna alegere ! Sa-l stapanesti sanatos!

trebuia sa incerci si Honda Jazz 1.3
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.