Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ce ne facem cu service-urile Renault?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
Radu56364
Sunt posesorul unui Renault Clio Symbol 1.5 dci
Am fost la revizia de 10.000 km (trebuia la 15.000) la ipso-Otopeni (ipso cu "i" mic) si am semnalat o "bataia" la roata dr fata. Am primit un raspuns de genul "nu bate domle nimic, de unde stiti dvs?" Masina astepta in parcare cuminte-nu o vazusera inca. in final receptionerul a spus ca intr-adevar era un surub slabit. Nu am vazut masina si nici nu stiu ce se intampla in interiorul service-ului
Am fost la revizia de 20.000km. Aceeasi aroganta romaneasca si sictir general.
Am fost si la 30.000km tot la ipso (si tot cu "i" mic) si atunci a fost atins apogeul. Pe langa pretul (l-am numit eu european) de 8mil. lei, o sa va relatez ce se intampla acolo. Am cerut completarea antigelului (aveam 1 deget lipsa sub linia minima) dar am solicitat partea ramasa sa-mi fie lasata in masina "pentru nevoi ulterioare". Schimbare placute de frana daca e nevoie si filtre. Toate bune si frumoase. Cand am platit, factura, care mi-am spus ca are poate un pret corect, mai ales ca imi permit luxul de a folosi o masina straina, am constat cu stupoare ca am aveam trecut acolo si lichid spalare parbriz (CU O SEARA INAINTE, UMPLUSEM BIDONUL). am semnalat acest fapt si bineinteles ca nu i-a interesat pre mult. ce pot sa fuck? sa ma tiganesc ca un tampit sau sa platesc. am intrebat daca am macar antigelul ramas si am fost asigurat ca da. SA NU UIT: litrul de antigel e vreo 300 mii, iar lichidul de parbriz, de asemenea. Am platit promitand ca nu mai calc la acest SERVICE ROAMANESC, cu preturi europene si am plecat. Nu inainte de a verifica daca antigelul este in porbagaj. NU, nu era. Asa ca am inghitit o alta pacaleala si am plecat acasa. Cum pot eu sa-i sanctionez? Numai intr-un singur fel: postand acest mesaj si spunand ca, acum, la 45.000 km trebuie sa aleg alt service. Cu riscurile de rigoare...
ncristi
Sunt de acord cu tine...TOATE servisurile autorizate (adica gen ipso) sunt niste dezastre...ei de fapt nici nu repara--schimba direct la niste preturi de-ti sar ochii...
Daca le spui simpti o vibratie mica la motor, de la o bujie spre exemplu, risti sa-ti spuna ca trebuie schimbat motorul cu totu...

Eu deja mi-am gasit un alt servis, neautorizat de renault dar serios...

PS
Daca vrei un servis autorizat renault si cat de cat uman iti recomand IPSO Ploiesti---sunt altfel si te lasa sa te uiti la masina in timp ce umbla la ea blush.gif -- asta daca ai bafta si nu-i gasesti amenintati de vrun control...
Sper sa nu le fac rau scriind chestiile aste pe aici...poate se mai uita vrun "binevoitor" de "sus"...smile.gif
sofer
Ok.si care e service-ul ala serios?
ncristi
CAR 1--Campina
CRG
mda, asa am patzit si eu la betzashii de la ipso, niste incompetenti care asteapta de la tine numa shpaga "fara numar fara numar".

asta e, eu am luat 1 kil de antigel ELF de la Carrefour cu 16 RON, n-am mai apelat la "dragii" de ei.
Laur007
Am ajuns si eu "acolo" suspectand un amortizor spate. Mi-au spus ca ei vor constata daca e amortizor sau altceva, adica ei pun diagnosticul nu eu. Aveam si o problema la una din usi pe care ei au remediat-o ( un troncanit, care provenea din reglajul balamalelor ). Referitor la amortizor mi-au spus ca aveam coarba din portbagaj sarita de la locul ei, din cate stim coarba e prinsa in 3 puncte si sunt sanse aproape de zero ca ea sa sara de pe pozitie. Mai mult de atat eu nu avusesem niciodata probleme cu rotile pentru a folosi coarba.

Concluzia o puteti trage si voi ...

:disgust:
Dan55893
Si eu sunt in faza in care incerc sa gasesc un service Renault de incredere ! Pana acum am taiat de pe lista Meridian Vest !
Am avut nesansa sa lovesc cu RM2 un caine pe autostrada. La 150 km/h mi-am stricat toata partea fata, inclusiv suportul motor. Pentru ca Meridian Vest era cel mai aproape de autostrada, am luat o platforma si le-am lasat masina in curte. Pentru 9 saptamani !!! Si cred ca daca nu sunam la Meridian si la Renault Asistance aproape zilnic si daca nu mergeam la service saptamanal mai asteptam inca 9. Sunt niste incompetenti ! Incepand cu sefii de service care ar trebui sa-i organizeze pe ceilalti.
Apoi am fost la revizia de 15,000 km. Cum intre timp incepuse sa se stranga apa in masina (nu stiu ce canal infundat) i-am rugat sa verifice problema. Dupa doua ore mi-au adus masina desigur fara sa verifice. Uitasera ! I-am rugat sa o duca inapoi si sa verifice dar mi-au zis sa vin intr-o alta zi ! M-am dus, au verificat, au zis ca au remediat insa problema a persistat ! Nici macar nu miscasera mocheta in masina. Au urcat-o pe elevator, a tras de conducte si au spus ca e gata ! Asa ca a fost ultima oara cand m-au vazut pe acolo!
Problema cu apa am rezolvat-o la Mach 1 insa cu ceva peripetii. Mici insa.

Dupa cate vad au mai ramas pe lista Cobalcescu, SERUS si Mach 1 (WTC).
Ce stiti despre ei ?
Watcher
Am doua prietene cu Megane1, ambele sunt foarte incantate de interactia cu Mach1, se duc singure la service si se intorc fericite, cu povesti frumoase smile.gif
MAch1 mai are un service si la Foisor (cred ca asta a fost primul smile.gif )

Am fost odata cu una din ele si la Serrus si mi-a placut ca au fost draguti - i-au schimbat bobina in curte, fara programare, printre celelalte masini, cum a prins unul timp liber. Am stat o ora acolo dar tinand cont ca fusesesm fara prgramare si ca erau o aglomeratie de nedescris in service (de genul 6 rampe si 10 masini) mi s-a parut o experienta reusita...
Florin58305
Unul din motivele pentru cum se comporta cei din service este ca Renault este cea mai vanduta masina de import in Romania si nu am nici un interes sa se poarte frumos ca sa atraga clientii.
Ce se intampla in Bucuresti cred ca e diferit de service-urile din provincie.
Asa ca mai bine faci cateva sute de kilometri intr-o sambata si te duci in provincie unde te poti programa doar cu 2 zile inainte si se poarta mai frumos cu tine ca vor sa te mentina de client.
Radu56364
Tocmai am venit de la Meridian Vest (dupa ce cu ranjetul pe bot, am inlocuit ipso - nu le pasa, stiu). Revizie 45k
Toate bune si frumoase la inceput, au venit sa receptioneze (sa primeasca) masina, au pus huse pe volan, pe scaun.
Problema a fost la achitarea facturii cand am constatat ca s-a schimbat si filtrul de motorina; il schimbasem la 30k, iar la mine in carte scrie ca schimbarea se va face din 30k in 30k. plus ca la inceput am spus ca nu vreau decat filtrul de habitaclu, ce trebuie schimbat la 15k.
Interesant a fost ca a venit si mecanicul care a spus ca este o operatie care se face mai nou (adica schimbarea la 15k a filtrului) si ca ii pare rau de aceasta neintelegere. In final am tratat-o ca o neintelegere chiar daca pretul unui filtru este 250roni, iar revizia toate 500roni (jumate...).
nu mi-a placut ca receptionerul acuza mecanicul si invers. i-am sters si pe meridian vest de pe lista. revin la titlul topicului si spun atat: e trist.
CRG
Radule, eu am dat 40 RON pe un filtru de benzina clio symbol acum vreo doi ani. mi se pare f mult 250 ron, chiar si pe motorina. vezi ca filtrul este sub masina, intre rotile din spate (este la vederem intr-un locas, e un cilindru cu 4-5 cm grosime si vreo 15 cm lungime). daca n-ai facut multi km de la revizie, se poate verifica usor (pe rampa) daca ti l-a inlocuit sau apare doar pe factura....
CCI
Un filtru de motorina pentru M2 este pe la 50 EUR, si se schimba la fiecare revizie.
ncristi
50E la servisurtile renaul gen IPSO, Match 1...

Incercati la magazine "neoficiale" gen augsburg (chear daca astia sunt mai scumpi), meteor etc...

O sa aveti surprize f placute si o sa realizati cat de mult umfla servisurile renault preturil smile.gif
adi59685
Oameni buni,


Si eu sint poesorul unui Renault. Nu va sfatuiesc sa folositi service-uri neautorizate sau piese cumparate de la diverse magazine.

Cunosc pe cineva care a facut greseala asta si pe urma a ajuns fortat tot la un service autorizat si l-a costat cam mult prea mult.

Sintem prea saraci ca sa ne permitem probleme de gesnul asta.
ncristi
adi59685 lucrezi cumva la renault smile.gif ?

Cum adica...daca-mi iau elemente de suspensie facute de koni nu sunt bune blush.gif ?

Tre sa sti si ce sa cumperi...bineinteles ca daca iei nonameuri fara garanatie, fara nimic ai surprize neplacute...
adi59685
stai linistit ca nu lucrez la Renault.

eu am mers pe ideea ca este mai bine sa merg cu piese Renault. asha am pe cine sa trag de minecutza daca apare vreo problema.... ai vocea clientului, ai citiva directori, te mai duci la renault romania, pe cind cu piese cumparate cine stie unde... du-te si reclama daca ai pe cine: service-ul a lucrat bine=> piesele sint de vina; magazinul de piese are piesele OK=> service-ul este de vina... deci? cine este de vina? .. timp in care cu masina in curte te uiti ce frumoasa este.

am MII 1.5 dci si sint super incintat. cel putin dpdv al meu de vedere, asha vreau sa ramin fara sa risc pe banii mei.

scuze daca am alta opinie dar sintem prea saraci ca sa luam numai ce este mai ieftin. in plus, cele 5 stele nu sint foarte sigur ca se mentin cu piese din after-market. siguranta este un alt punct unde nu pot face rabat dintr-un singur motiv: este vorbva de viata mea si a copilului meu, nu?

fara alte comentarii.....
ncristi
Sunt de acord cu tine in anumite privinte si daca iti poti permite (cu toate ca uneori nu-i vorba de asta) este bine sa-ti cumperi anumite componente de la renault (kitul de distributie spre exemplu).

Eu in viitor vreau sa-mi schimb suspensiile cu unele putin mai moi (chear daca in ultima perioada suspensiile originale au inceput sa-mi placa--parca nu mai sunt asa de rigide ca in primii km) si o sa-mi aleg altele de cat cele originale. Inca cercetez piata ...smile.gif
cioaba
pe mine m-au sunat de la renault sa ma intrebe ce parere am de service-ul lor. si atunci am desartat sacul. nu ma incalzeste cu nimic, da macar sa-i arda la primele de porc. aia nu stiu decat sa schimbe uleiul in 2h (plate e cu ora ,desigur),in rest sunt cu pluta. (a, sorry, vorbeam de general autocom, dar nici altii nu sunt departe)
Bogdan65672
Va recomand service Renault Filaret, in spate la BMW Filaret. Lucreaza repede, nu te taxeaza daca masina ta asteapta in service fara sa lucreze nimeni la ea, ai sala de asteptare si vezi tot ce se intampla in service. Preturi Foarte Bune si la manopera si la piese (fiind in colaborare cu bmw si daewoo).

Nu ezitati, sunt seriosi. Mergeti cu programare si nu veti fi dezamagiti.

Am un Renault Safrane din 1998 si l-am verificat la injectie, articulatie, evacuare si altele si sunt foarte pregatiti cei de acolo si cinstiti, nu carnati aroganti cum gasesti mai peste tot. Oricum nu mai mergeti la service-uri unde nu vedeti ce se intampla cu masina voastra pentru ca traim in Romania si daca nu sta nimeni cu ochii pe ei ii doare fix in pix.

Deasemenea Augsburg Militari (de pe centura) au oameni pregatiti in articulatii, mecanica, electrica, dar sunt un pic mai "nervosi" la preturile de manopera - comparativ cu Filaret.

Facturile fostului proprietar aratau numai "service ipso" si niste preturi pe ele de te lua capu, probabil omu isi permitea s-o lase si poate nu-l durea buzunaru la cate zeci de milioane a bagat.

Succes !
cristian58721
QUOTE(CRG)
Radule, eu am dat 40 RON pe un filtru de benzina clio symbol acum vreo doi ani. mi se pare f mult 250 ron, chiar si pe motorina. vezi ca filtrul este sub masina, intre rotile din spate (este la vederem intr-un locas, e un cilindru cu 4-5 cm grosime si vreo 15 cm lungime). daca n-ai facut multi km de la revizie, se poate verifica usor (pe rampa) daca ti l-a inlocuit sau apare doar pe factura....


asta este pretul uni filtru de motorina. el nu se afla unde spui, ci in compartimentul motor. nu se poate face comparatia intre benzina si motorina.

cerintele renault sunt sa se schimbe la fiecare revizie filtrele de aer, habitaclu, combustibil si uleiul+filtru ulei. Romania este o tara in care poluarea si praful sunt la un nivel ridicat, iar calitatea combustibilor (mai ales motorina) f.f. slaba.
Radu66149
Am auzit ca s-a fondat un Club ***** in Romania smile.gif il stiti?***** ?? Mi se pare dragutz, inca nu au f multi membri dar....

Voi ce ziceti?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.