Help - Search - Members - Calendar
Full Version: honda jazz
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Honda
begu54188
Rog mult de tot ceva informatii despre honda jazz: costuri de intretinere, revizii, piese de schimb, fiabilitate, manevrabilitate, si la urma urmei se merita sa aleg honda jazz in detrimentul seat ibiza sau cordoba?
Mojito
Scuze pentru intirzierea in a raspunde.
Sa le luam pe rind.
Sunt utilizator de Honda Jazz 1.4 CVT.Mai bine zis sotia.
La intrebarile tale referitoare la costuri de intretinere,revizii si piese de schimb din pacate nu-ti pot da raspunsuri concrete,masinaa fiind noua sub 45 zile de utilizare.
Despre fiabilitate nu pot decit si eu sa sper ca va fi cum o recomanda studiile independente pentru Honda adica f.ridicata.
Acum cite ceva despre masina:
Are un motor de 1339 cmc cu doua bujii per cilindru ce ajuta la arderi complete a combustibiluli si un cuplu la turatii reduse. cuplata la o cutie de viteze cu transmisie variabila CVT. Cuplul maxim de 119 Nm se atinge la 2900 rpm. Puterea maxima 83 CP.
Cosumul inca nu l-am putut testa pentru ca se spune ca dupa cca 2000 km rulati motorul si calculatorul incep sa se inteleaga si sa-ti transmita informatii corecte.
Dupa cum ti-ai dat seama de mai sus este in special proiectata sa fie utilizata in principal in mediul urban.Asta nu inseamna ca la un drum lung nu ar face fata.Dimpotriva.
Manevrabilitate excelenta poate chiar exagerata.In curbele prea strinse sau in parcari risti sa fii inselat de raza mica de bracare. Eu am fost si am atins un pic portiera spate dreapta
Vizibilitate fatasi laterale perfecte/spate nu prea.Acceleratie lineara fara nici o problema la stopuri .
F comoda si placuta la condus in trafic aglomerat.Instalatie de sunet. excelenta.
Nu am testat-o in conditii sportive pentru ca ma indoiesc ca ar avea asa ceva in plus as lua si scatoalce biggrin.gif
In ceea ce priveste comparatia cu grupul Seat nu te pot ajuta:
fiecare cioara isi lauda puiul stii cum se zice dar eu zic ca daca poti trece de bariera psihologica a pretului CIP /DDP se merita cu virf si indesat.
Per ansamblu sunt extrem de multumit de achizitia facuta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.