Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Revizii anuale
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Hyundai
Emil47193
Salut!

Daca nu stiati, aflati acum: la Accent revizia anuala (sau la 15.000 km) la reprezentanta Hyundai din Bucuresti sau la service-ul de pe str. Fabrica de Chibrituri costa 11 milioane!!!

In schimb, aceeasi revizie la service-ul autorizat Hyundai din Pitesti costa 3-4 milioane! Aviz amatorilor!

Stie cineva ceva despre cei din Pitesti?

Numai bine tuturor!
Zetics40545
Eu stiam ca revizia in Bucuresti costa 200E fara TVA, deci vreo 8.300.000 ROL la 35k euroiul. De unde ai scos preturile alea?
Emil47193
Pretul l-am "scos" de la reprezentanta. Chiar astazi am vorbit cu cei de acolo si mi-au spus foarte clar: pentru Hyundai Accent, benzina, costa 10-11 milioane! Numai manopera este 125 euro fara TVA!

Chiar si 8 milioane dac-ar fi fost, mi se pare enorm!

Categoric ma voi duce la Pitesti, unde cu drum cu tot ies la maximum 5 milioane!
Andrei56210
Dar pentru un Hyundai lantra cam cat costa o revizie?

Si daca se poate mai multe amanunte despre servisul din Pitesti?

Daca se poate si o adresa de internet?

Multumesc!
Emil47193
Service-ul din Pitesti este filiala a service-ului Sebastian din Bucuresti si este autorizat de Hyundai Romania. Nu stiu cat de buni sunt pt ca nu am mai avut de a face cu ei, dar nu cred ca pot fi probleme sa schimbe uleiul si 3 filtre.
Zetics40545
Si Sebastian asta din Bucuresti, nu o fi si el autorizat? Ai idee?

Ca vorba ta, trag un drum pina la Pitesti. Oricum, din Drumul Taberei pina in Romexpo sau pina la Pitesti tot o ora fac (desi nu stiu daca nu fac mai mult pina la Romexpo de fapt blush.gif )
adi45619
QUOTE(Emil47193)
la Accent revizia anuala (sau la 15.000 km)


Voi faceti revizii din 15 in 15 000 km?
Zetics40545
Da, cu exceptia (care de fapt este regula) cazului cind se merge in conditii grele ( stiti voi, drumuri in oras, scurte, in trepte inferioare, praf etc), cind in carte zice sa reduci la jumate...
Emil47193
M-am uitat pe site-ul lor, www.sebastian.ro si rezulta ca numai cel din Pitesti este autorizat de Hyundai.

In Bucuresti in afara de reprezentanta, unde service-ul este scump, mecanicii sunt neglijenti (mi-au inlocuit radiatorul de AC fara sa-i mai puna si freon!!!) si pierzi o groaza de timp (am stat 6 ore ca sa-mi schimbe un cheder!!!) mai exista un service pe str. Fabrica de Chibrituri, dar si acolo revizia este tot 10 milioane, ceea ce mi se pare hotie la drumul mare!

Am vorbit cu cineva din Pitesti si mi-a spus ca cei de la Sebastian sunt seriosi. Ramane de vazut. In orice caz, prefer sa merg acolo si sa ma coste maximum 5 milioane, decat la Hyundai Romania si sa le dau 10 milioane pentru aceeasi treaba, pe care oricum o fac de mantuiala! Eu personal nu mai vreau sa am de-a face cu ei!
Zetics40545
Well, m-ai facut extrem de curios, asa ca am sunat la Sebastian la Pitesti, si am intrebat concret in cazul meu, Accent/benzina cit ma costa prima revizie, la 15.000km. Surpriza: daca totul e in regula, cca 3milioane! In banii astia intra manopera, ulei si si o mai trebui. Daca apar ceva probleme, se mai adauga, ca de ex un curatat de injectoare.

Fara sa mai apuc sa il intreb, nenea mi-a spus si care e mare diferenta fata de Bucuresti: ei nu schimba acum si filtrul de polen, ci la 30.000km.
Care filtru costa numa vreo 3 milioane!

Acum vine intrebarea majora: la ce foloseste acest filtru, este chiar necesar sa il schimb, sau chiar sa il am?
adi45619
In cartea tehnica scrie ceva de filtrul de polen? La mine, la Kia, nu scrie nimic despre el in planul de revizii, asa ca l-am 'ignorat'.
Cat priveste intervalul dintre revizii, sunt 2 variante: pt Europa la 15 000 km si 'restul lumii' la 10 000 km. Inca nu ma hotarasc pe care sa il folosesc.
Andrei Suzuki
Eu fac si la Kia si la Suzuki la 15k.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.