Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Exista masina la 5800DDP noua?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Mihai 36955
Vroiam un Matiz cu AC, dar nu se mai fabrica, sau se fabrica dar sunt vandute toate. Exista alta alternativa?
Marius30562
5800 DDP, masina noua - in afara de Matiz (nu stiu ce mai este cu el - se mai fabrica sau nu) singura varianta este (cred) Logan-ul de 1.4 chel - nu stiu exact pretul si nici numele modelulului.

La 5800 CIP, s-ar mai gasi cate ceva - coreene din clasa mica.
Edi45845
Matiz se cheama acum Chevrolet Sparq.E mai scump si nu te incadrezi chiar deloc in banii astia.
La 5800 ddp nou gasesti modelel Lada.Poate o niva 4x4 te-er tenta sau altceva-depinde de ce vrei tu.
Mihai34891
Am intrebat si eu la dealerul Daewoo si mi-au zis ca se fac Matizuri, dar dureaza o luna livrarea.
Marius30562
Matiz NU se cheama acum Chevrolet Spark.
Acesta din urma este o alta masina (aduce cumva, la exterior cu Matizul si este fabricat de GM DAT in Coreea ca si un urmas al acestuia).
Spark-ul se incadreaza la banii astia numai daca vorbim de preturi CIP (~ 5200 Euro varianta cheala, motor 800 cmc - nu stiu ce dotari are in afara de dublu airbag, in orice caz, n-are CD player, clima, geamuri electrice, ABS ...).

Lada idem, poate gasesti ceva in banii astia DAR pret CIP. Si Lada vine cu taxe vamale 30 % ... :evil:
Edi45845
QUOTE
Matiz NU se cheama acum Chevrolet Spark.
Acesta din urma este o alta masina (aduce cumva, la exterior cu Matizul si este fabricat de GM DAT in Coreea ca si un urmas al acestuia).
Auzi noul model de passat nu e tot passat? blink.gif Ca doar e o masina complet noua.Sa fim seriosi sparq e ultima versiune a lui matz.Iau facut un face-lift,iau imbunatatit un pic partea tefnica(motoru ala de 800 cmc de care vorbesti tu e luat de pe matz si imbunatatit un pic) si iau adus un motor nou de 1000.Era normal sa-i schimbe numele e acum il fabrica alta firma insa e matiz!
Mihai 36955
Jale daca nu gasesc un Matiz. Spark-ul ar fi mers, dar cash nu merita, 30% taxe/ :-(
Sa vad, poate am bulan si mai prind un Matiz nou.
Marius43590
Orice masina noua astepti ceva timp. Daca ai noroc putin peste 1 saptamana, daca vrei opel chiar si 4-5 luni.
madalina
QUOTE(Edi45845)
QUOTE
Matiz NU se cheama acum Chevrolet Spark.
Acesta din urma este o alta masina (aduce cumva, la exterior cu Matizul si este fabricat de GM DAT in Coreea ca si un urmas al acestuia).
Auzi noul model de passat nu e tot passat? blink.gif Ca doar e o masina complet noua.!


Spark este ultima versiune a matizului fabricat de GM! Matizul despre care vorbea el era cel fabricat la Craoiva sub licenta Daewoo. Intre Matizul nostru si Spark mai exista cel putin o generatie!

Asa ca vorbim de doi producatori, unul cu taxe 0%, altul cu taxe 30%+ diferentele tehnice!
eddie
Chevrolet Spark este un model mai nou de Matiz.....
http://www.reeds.co.za/chevrolet/spark.php
Marius30562
Ala din link-ul de mai sus nu este Chevrolet -ul Spark comercializat in acest moment.
Este versiunea Daewoo Matiz II comercializata ani buni in vest (la noi nu a ajuns). Este foarte posibil si probabil sa fi fost comercializat sub acest nume pe anumite piete - asta e tactica GM; vinde acelasi model sub diferite marci/denumiri pe diferite piete. De ex. Kalos in Europa <-> Aveo in US, NZ Africa de Sud, in Australiua are alta denumire iar in China este vandut sub sigla Buick !!!

Deci, sunt de acord (sau mai bine zis, pe aceeasi lungime de unda) cu Madalina.
Vezi aici:
http://www.masini.ro/stiri-detalii,1913,2,...icul-gigant.htm

Cat despre logica lui EDI, passat-ul e tot passat, indiferent de model, este pe jumatate adevarat - au acelasi nume dar nu este vorba de aceeasi masina .... in caz contrar am putea afirma (in logica celor spuse de tine) ca Skoda Octavia este tot Skoda Octavia adica si modelul 1939 si modelul O II blink.gif
Edi45845
Marius nu trebuie sa duci comparatia chiar asa de departe.Eu vorbeam de doua generatii apropiate.
eddie
Marius,daca nu vezi semnul de pe capota de Chevrolet nu e vina mea,nu stiu ce ce te contrazici cand eu ti-am aratat o poza originala ?!
Si in plus am vazut la Opel Di-Bas cand am fost la revizie,un Chevrolet Spark (acela din poza,identic cu Matizul).poate ca vreti sa spuneti ca nici Chevroletul Nubira nu e Nubira....nu m-ar mira.
Marius30562
Eddie, citeste cu atentie postul meu.
Afirmatia mea a fost ca modelul din lunk-ul dat de tine nu este acelasi cu Spark-ul comercializat in prezent.
Este o versiune Daewoo Matiz II comercializata sub acest nume (Daewoo Matiz) in Europa de Vest o buna perioada de timp. Ca sa te convingi, intra pe mobile.de si cauta Daewoo Matiz si o sa gasesti o multime identice cu modelul prezentat de tine.
Am fost in schimb de acord ca este posibil (si probabil) sa fi fost comercializat ca si Chevrolet Spark pe alte piete.

Chevrolet -ul Spark comercializat in prezent arata ca si cel din link-ul precizat de mine. Stiu ce spun pentru ca, acum doua zile am fost la reprezentanta si am vazut unul, l-am "pipait" si m-am urcat in el !

Din pacate, in sansele ca in acest moment sa gasesti un Chevy Spark la dealer-i sunt practic nule - stocul initial a fost deja epuizat iar altele nu se stie cand vor fi aduse deoarece inca acest model nu a fost lansat oficial in Romania.
Mihai34891
QUOTE(Marius30562)
Matiz NU se cheama acum Chevrolet Spark.
Acesta din urma este o alta masina :


Zi-ne si noua care sunt diferentele, daca esti asa de hotarat ca nu-i (aproape) aceeasi ? Ma refer la Spark-ul de 800 cmc.
Marius30562
Vad ca acest topic s-a transformat intr-unul Matiz Vs. Spark.

Mea cupla, Spark <=> Matiz
In sensul ca este comercializat sub ambele denumiri.

Diferentele, dintre Spark si vechiul Matiz sunt (in mare):
- Caroseria restilizata (nu semnificativ, dar totusi vizibil)
- Interiorul complet schimbat (si mult mai confortabil)
- Motorizari diferite (chiar motorul de 800 cmc este diferit de predecesorul in sensul cresterii performantelor - putere, cuplu si reducerii consumului)
- echipamente de siguranta ce la vechiul Matiz nu erau nici macar optionale (ABS, airbag-uri)

Pentru cei ce vor sa se convinga, pot face o comparatie pe date tehnice vizitand, in paralel, www.daewoo.ro si www.chevrolet.fr (daca franceza nu este o problema, dar, oricum, cifrele sunt cifre).

Din pacate pe site-ul www.chevrolet.ro nu o sa gasiti acest model nefiind lansat oficial in Romania.
Mihai34891
Marius30562, ce zici de asta :
Matiz SE POWER PLUS, SE POWER PLUS ABS. Cu air-bag si ABS. De pe site-ul Daewoo.ro. Deci exista.
Pare a fi cam aceeasi masina, totusi. Bineinteles, o generatie mai noua.
Edi45845
Marius da eu ce-am spus mai sus? blink.gif Nu ca sparq-ul este defapt un face-lift la matiz?
L-am lamurit de om de numa-numa cu problema lui.
Marius30562
Detalii Spark comercializat in Romania (preturi & stuff)
http://www.chevrolet.ro/models/spark/t0_price_index_0.htm
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.