Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina cu volan reglabil pe inaltime?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
flo1
Cunoaste cineva vreo masina care sa aiba spatiul dintre pedale si volan variabil? Sau cumva masini pentru oameni inalti?
Sa zicem 2,02 m?
Marian3
seat ibiza spre exemplu are volanul reglabil pe inaltime... si pt unul de 1.85 mi s-a parut ok... dar nu stiu cum este pt o inaltime mai mare

in general masinile care trec de 10.000 au in dotare volanul sau scaunul reglabile pe inaltime...
OMEGA
OPEL OMEGA!
Am prieten de 2 m care detine asa ceva
Eu n-am decat 1.88 si in unele masini simt nevoia de asa ceva
Iulian8
pt persoanele de inaltime de peste 2 m, clar e nevoie de masini din clasa mare. BMW seria 5 , Mercedes E Klasse, sau la bani mai putini, Ford Scorpio sau chiar mondeo dispune de scaun reglabil inaltime si volan reglabil.
la masini mai mici, postura de conducere este f inalta si la hopuri sunt mari sanse de a lovi tavanul cu capul...
guerilla
aproape pe orice masina se poate pune scaun ergonomic cu multiple functii de reglare. volan reglabil pe inaltime vine deja standard pe multe masini, uneori vorbim si de reglare pe adancime care este foarte important pentru cei inalti (ma inscriu si eu in club )
problema pe care o ai de la 2 m in sus, este nu scaunul si volanul, ci cupola vei da cu head-ul in multe cupole la masinile de clasa mica.
cel mai uman pentru "creier" e sa mergi sa incerci fiecare masina in parte. e drept ca iti va lua ceva timp sa le vizitezi, dar astfel vei avea si sansa sa observi cu care dintre ele te impaci cel mai bine la condus, la confort, etc
Schipor27285
Fiat regata?! :shock:
G e o r g e
si supernova are volan reglabil. dar intereseaza-te de scaun sofer reglabil pe inaltime mai degraba.

un scaun care sa culiseze cum 15cm+ pe verticala.
M i h a i
Parerea mea este ca volanul reglabil pe inaltine ii ajuta de obicei pe cei scunzi care au nevoie sa-l lase mai jos si nu pe cei inalti. Deci George are dreptate, scaunul reglabil poate indrepta problema.

Pt Iulian: In Punto-ul meu stai bine si daca ai 2 metrii te asigur. Eu am 187, scaulul e ridicat la maxim si tot mai am o gramada pana sa dau cu capul plafon. Asadar nu numai masinile mari sunt spatioase (pt sofer vorbesc)
Andrei Suzuki
Si Suzuki Ignis are scaun care se regleaza pe inaltime.Are si volan reglabil.Dar,spre deosebire de alte masini din clasa ei,este destul de inalta..adica spatiul dintre cap si plafon este considerabil.
f1anatic
Pai eu stiu ca toate masinile au asa ceva...este o mica tija care permite ridicarea sau coborirea volanului. Apoi este scaunul reglabil in 8 directii (fatza, spate, inaltime, etc) si mai nou...masinile Ford au si pedalele reglabile, le aduci mai aproape sau le departezi...pt a acomoda cit mai mare variatzie la soferi.
iuliana34566
Toate modelele Honda au in standard reglaj axial si pe inaltime coloana volan si reglaj pe inaltime scaun sofer,cu suport lombar, si sunt destul de spatioase, cred ca intr-un accord nu ti-ar sta rau smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.