Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ajutor cu o firma de leasing mai "permisiva"
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
simpson
Am banii de masina pe o firma ,dar ratele vreau sa le pun pe o alta care are impozit pe profit (prima are pe CA). Iar o firma de leasing mi-a refuzat conditiile pt ca au fost interesati de o balanta de acu 3 ani.
Cunoasteti voi vreo firma care ar fi de acord ?

PS. E vorba de un Opel Astra H.
HalbaSus
Ce fel de leasing te intereseaza ? Leasing financiar sau operational ?

La leasingul financiar se deduce din profit doar dobanda (nu si ratele, care se amortizeaza intre 4-6 ani).
La leasingul operational se deduc si ratele dar perioada de leasing nu poate fi mai mica de 3 ani... deci foarte mult nu ai castigat (se amortizeaza investitia in 3 nu in 4 ani).
Daca ai toti banii (sau o mare parte din ei) poti sa propui firmei de leasing sa dai un avans mare (50-60%) si atunci deobicei trec peste "bilantul pe 3 ani". Pe de alta parte daca ai toti banii atunci nu prea se mai justifica leasingul... TVA-ul oricum il deduci... masina e fabricata in UE deci nu are taxe vamale...
CRG
simpson, eu am la Finop Leasing, pe pf. Dar Cosmin, un forumist, are la ei pe firma, si stiu ca firma lui e noua. Ia vezi si tucare-i treaba. da-mi un pm si vb.
simpson
da,dar vroiam sa scot cheltuieli mai mari pt firma cu impozit pe profit
catalin48786
BCR LEASING are incepand din 20.09 niste conditii f. avantajoase pt. leasing
Comision de administrare 1.5% si dobanda 8.5%
Se poate discuta cu ei orice. Eu de ex. am o firma cu imp. 16% ( IMM ) care e infiintata de curand, si nu are profit. Dar mai am o firma mai veche ( microintreprindere ) care are profit. Pot de ex sa iau masina pe firma fara profit si sa garantez cu firma cu profit ( la ambele sunt administrator si am minim 50% ).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.