Help - Search - Members - Calendar
Full Version: problema cu vanzare auto
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
d-9
Sunt in urmatoarea incurcatura - am dat o masina, am luat banii, dar nu s-au facut actele. Banii sunt la mine, actele la mine, masina la ei. Ei sunt o firma, intre timp directorii s-au schimbat, iar cei noi nu vor pur si simplu sa mearga sa facem actele, nu spun asta, dar ma tot amina.
Nu are rost sa detaliez.

Problema este ca de mai bine de 1 an de zile masina e inca pe numele meu, eu merg si platesc impozit la CEC pt. ea si tot am incercat sa trag de ei pana acum si nu vor.

Nu vreau sa mai continui, asa ca cineva m-a sfatuit - de ce nu le iau masina inapoi, poate asa rezolvam cumva situatia?

Asadar - eu am actele de vanzare cumparare in original (ei nu au nici o copie) + cartea de identitate a masinii. Ei au doar cheia + talonul.

Ce pot sa fac in aceasta situatie, daca merg la Politie si zic ca e masina mea, ii pot soma cumva?

Eu vreau sa rezolv situatia, sa nu-m faceti acum lectii de morala pt. ca nu doresc sa fac o magarie, numai ca nici nu pot continua in acelasi stil si trebuie sa actionez cumva.

Multumesc
Dixie
guerilla
du-te si radiaza masina. cea mai simpla modalitate de a scapa de belele.
krysty
gresit.
ca sa radiezi masina iti trebuiesc placutele de inmatriculare... care placute sunt pe masina... care masina e la ei... iar istetii care vor veni cu ideea sa le fure noaptea sa se abtina
guerilla
pai atunci le poti lua ziua? :angel:
eddie
Talonul are pe spate o rubrica,unde trebuia trecut ...instrainat la data de catre....sa fii acoperit,daca se intampla vreun accident...cine raspunde?Scoate cum poti o hartie ca ti s-au furat numerele,ia numere noi si radiaz-o.Inseamna ca noi proprietari ai firmei nu au semnat contractul.Esti prieten cu ei?Trebuie sa-i strangi cu usa putin...te descurci tu,dar se mai pot face multe cu politia.....daca i se ia talonul,cine crezi ca merge sa-l ridice de la politie?Eu nu inteleg de ce nu au ei o foaie din actul de v/c ?
tyty
daca vrei sa radiezi masina si ai cartea de identitate si talonul ,o poti radia fara probleme.
faci un contract de vanzare-cumparare cu un prieten si o radiezi,ca sa rezolvi cu numerele te duci la caserie si spui ca vrei sa le pastrezi si costa 100 mii,asta inainte de radiere
daca nu ai talon te duci la monitorul oficial si il dai pierdut,cu hartia de la monitor te przinti la radiere pt ca tine loc de talon
este foarte simplu
eddie
Corect cu pastratul numerelor,dar trebuie sa raspunzi pentru ele....platesti 100.000 de lei si le mai ai 1 an.Dupa nu mai conteaza,daca nu le mai prelungesti,le da la altul si nu te mai cheama cu ele.Ce te faci cand iti cere politaiul numerele chiar daca le pastrezi,dupa vanzare?Eu de-abia l-am convins pe ala,ca nu le-am adus ca erau pe masina pana isi punea cumparatorul numerele rosii si oricum le opresc eu,de ce sa i le aduc sa le vada,daca le pastrez,logic,nu?A trebuit sa-i desenez nu alta....
tyty
la bucuresti nu trebuie sa arati numerele,in alt judet nu stiu sigur
mai este varianta"raman pe masina", si cumparatorul trebuie sa o inscrie cu numarul ala
eddie
Pai daca le opresc eu numerele,nu exista varianta ,,raman pe masina''.Si eu desi stau in Bucuresti,mi le-a cerut politistul sa le vada...
cata52820
Am patit asa ceva. Calea legala este: actionezi in instanta pe cel caruia i-ai vandut masina pe baza actului de vanzare cumparare pe care il ai si soliciti dupa aceea radierea masinii pe baza hotararii judecatoresti. In instanta castigi fara probleme(te costa putin-cca. 1 mil taxe+ avocat), chiar daca se prezinta sau nu. Dureaza ceva timp cu termenele, dar este calea legala (nu furi numere, nu faci diferite combinatii cum ti s-a sugerat mai sus...) Succes!
Marius28866
Nu ai mentionat nimic de factura+chitanta. Sper ca le ai pentru ca altfel ai dat de belea. Radierea se face si pe baza facturii.
Cipicanu`
Ha ha....

Ce factura? Ce chitanta? Daca aia au cumparat masina de la d-9 ce chitanta si factura sa le dea el ca persoana fizica?

:bash:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.