Help - Search - Members - Calendar
Full Version: mazda 6 (facelift?)
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mazda
Dragos50449
Salut,

vreau sa-mi iau o masina din clasa medie si m-am oprit aspura acestui model. Am citit ceva review-uri si pare o alegere buna. Sunt insa putin nedumerit de acest facelift si anume ca... nu prea vad cu ce difera de modelul anterior. In afara de cativa cai in plus.... in rest pare aceeasi masina ca si cea anterioara. Poate este cineva prin zona care sa ma lamureasca si pe mine; nu de alta dar poate imi dau baietii modelul anterior si nici nu ma prind blush.gif
In plus, am vazut ca mazda 6 a fost lansata prin 2002 si as vrea sa stiu daca are cineva idee cand va fi inlocuita de un model complet nou. Avand in vedere ca o iau pe leasing de 3-4 ani ar fi foarte neplacut pentru mine sa platesc o masina care intre timp va fi devenit "modelul vechi".

Mult'am.
CRG
Avand in vedere ca abia i-au facut un facelift, personal ma astept s-o inlocuiasca peste cel putin trei anisori.

modificari (mai mult sau mai putin vizibile) fata de versiunea anterioara:

- cutia de viteze in sase trepte, disponibila pentru anumite versiuni. Cutia in 6 are acum cursa mai scurta decat cea in 5;
- stopurile spate uni pic redesenate (niste cercuri de transparenta);
- consola centrala, de alta culoare (si speram cu totii, mai rezistenta la atingerile noastre). este in doua culori de fapt, gri si negru (inainte era numai gri);
- MP3 player disponibil de la TE in sus (asa stiu eu, mai bine verifica lista lor de dotari);
- scaunele fata ceva mai confortabile;
- buton dezactivare airbag pasager pozitionat langa cel de dezactivare DSC;
- ceva pe la oglinda retrovizoare, cred ca e senzorul de ploaie;
- ceasurile de bord au niste cerculete metalice mai proeminente;
- tapiteria versiunii TE (dotarea medie) este acum neagra (mai suferitoare), fata de gri inainte.

daca tii neaparat, pot sa ma interesez exact cand va fi inlocuit acest model in viitor. bafta !
Dragos50449
Lista de modificari pare destul de superficiala, dar oricum masina mi-a placut si inainte asa ca conteaza mai putin.
Daca poti sa afli de undeva cand se asteapta un model nou... iti rama dator.
CRG
am trimis un mail dealerului de la automaz, o sa iti forwardez mesajul lui. oricum, parerea mea e ca mazda 6 e o "clasica", daca intelegi ce vreau sa zic.

si anume ca va ramane frumoasa si iubita muuuult timp de-acum inainte..
CRG
revin cu raspunsul primit: un model nou Mazda 6 va aparea peste o perioada cuprinsa intre 2 si 3 maxim ani de acum inainte.
ezeQuel
Doar pentru cutie cu 6 trepte si dieselul de 143 de cai as schimba-o pe a mea ptr face-lift..In rest e cam aceeasi chestie..Am vazut-o ieri la dealer...are alt aer..cel putin la interior pare mai luxoasa...E altceva, un pas inainte
cosmin45741
da, e cam aceeasi chestie, numai ca mult mai scumpa...
au luat-o razna astia: o echipare gt costa 23270, a mea a fost 20700 si are in plus numai: xenon, piele, bose, incalzire in scaune si jante pe 17"...
s-au tampit... :bash: :bash: :bash:
si sunt convins ca e manuta romcar iarasi
CRG
am vazut si la a mea: eu am dat 16,500 CIP pe ea, si acum costa (fara "negocieri") 18,890 CIP... OMFG!
ezeQuel
QUOTE(CRG)
am vazut si la a mea: eu am dat 16,500 CIP pe ea, si acum costa (fara "negocieri") 18,890 CIP... OMFG!

Tu ai negociat..Eu am dat pe a mea, hatch echipare TE 18300 CIP cadou cd playerul
CRG
uite detalii despre cum a decurs "negocierea": smile.gif

http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...sc&start=40
cosmin45741
am mai aflat azi o chestie care m-a dat pe spate apropos de noile mazda 6...
ieri n-aveam ce face si am completat un formular de pe site-ul lor ca sa fac un drive-test, ma gandeam la un mps...
azi m-au sunat cei de la reprezentanta iasi, eu f. placut surprins de promptitudinea lor si m-au intrebat cu ce fel de model as fi interesat sa fac drive-testul...
cand le-am zis de mps, surprise!!! :bash: :bash: :bash: ROMCAR nu importa in romania...au incercat sa ma abureasca ca e doar pt. sua si japonia, dar le-am zis ca am vazut deja oferte la austrieci si nemti si le-am inchis gura...
mi-au zis ca romcar a hotarat ca e mai bine sa nu importe mps...asa ca daca o sa vrea vreunul un mps (eu chiar ma gandeam- in ideea in care isi vindea taica'miu masina i-o pasam pe a mea) o sa trebuiasca sa o aduca de afara...dar nu stiu cum o sa faca cu leasing-ul...
marketing, ce naiba, fordul sa traiasca :bash: :bash: :bash:
CRG
te referi la actualul Mazda 5. Mai exista MPS? Sau le confund? Oricum cred ca problema e aceeasi cu Mazda 6 diesel: cererea e prea mare in Occident ca sa se faca stoc sau sa se aduca la cei din lumea a treia.. :bandit: . Ce-i drept, macar Mazda 6 diesel aduc daca astepti ceva timp. Si cand te gandesti ca Mazda 5 e masina anului la categoria ei..
cosmin45741
mazda 6 mps, varianta turbo de 265 de cai awd
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.