Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ce se poate lua ca alternativa la Logan?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
d-9
Va salut,
vreau sa-i cumpar mamei mele o Dacia Logan. Am vreo alternativa la aceeasi bani (ma rog, si un pic mai mult merge, dar nu foarte!).

Astept sugestii.

multumesc
Dixie
Zetics40545
Loganu merge de pe la 6000 la 9000 iepuroi. Care din ele sa il luam ca si comparatie?

La 9000 nu ai foarte multe variante, un Clio mai chel, un Fiat Panda chel rau, Cielo, Matiz.

Daca te bagi la leasing pe un an, ca sa reduci taxe vamale, te poti uita la Koreene: un Chevy Kalos, Kia Picanto, Chevy Spark (Matiz reloaded), Hyundai Getz sau Accent. Poate un citroen C2.
Marius43590
Daca te gandesti la economii, Cielo GPL e alternativa buna de luat in seama.

In Romania, Daewoo e singura firma care vinde masini cu GPL, si varianta cea mai ieftina e in jur de 8000. Si bineinteles ai si garantie de masina noua. Din cate stiu eu, GPL creste consumul, scade aproape insesizabil puterea masinii, dar cu aceiasi bani faci aproape dublu Km.
Edi45845
QUOTE
Daca te bagi la leasing pe un an, ca sa reduci taxe vamale, te poti uita la Koreene: un Chevy Kalos, Kia Picanto, Chevy Spark (Matiz reloaded), Hyundai Getz sau Accent.

hyunday accent-grozav. Nu cumva a castigat titlul de cea mai proasta masina a anului 2004? blink.gif

QUOTE
Din cate stiu eu, GPL creste consumul

Nu prea stii.O masina care consuma 10 L de benzina consuma 7 L de gaz.
HalbaSus
QUOTE
Nu prea stii.O masina care consuma 10 L de benzina consuma 7 L de gaz.


Ba stie, e tot asa dar invers... O masina care consuma 10L de benzina consuma cam 13 de gaz.
G e o r g e
ba creste consumul . si de ce ? pentru ca puterea gazului este mai mica smile.gif deci motorul va dezvolta mai putina forta deci consumul va creste .

poate vrei sa spui ca va consuma echivalentul in lei a 7 L de benzina ...
Edi45845
Ca fapt divers ieri am mers cu un cielo cu gpl cam 300 de km asa ca stiu ce vorbesc. blush.gif
eddie
[quote="Edi45845"]
[quote]Nu prea stii.O masina care consuma 10 L de benzina consuma 7 L de gaz.[/quote]
Mai poti sa mai spui odata ce ai spus mai sus ?nu de alta,dar nu vreau sa ne batem joc unii de altii.Tu stii cum se face consumul?
G e o r g e
eu tot zic ca nu stii ce vorbesti smile.gif ti-am dat explicatia de ce consuma mai mult pe gaz. tu ce explicatie ai ?
CRG
ca regula generala, trecerea la GPL duce la cresterea cu 20% a consumului si scaderea cu 20% a puterii.

bineinteles, astea pot sa varieze in fct de reglaje
eddie
George vezi sa nu ne incurci...Tizule,greseala e la impartire...Daca imparti numarul de km la litri,iti ies 7 l/100 km,iar daca imparti litri la km parcursi,mai tragi virgula peste 2 cifre la dreapta si iti ies 13,care este rezultatul corect.
Edi45845
I give up.E imposibil sa va fac sa va razganditi.
Dar pot sa va bat. biggrin.gif
eddie
Si daca nu reusesti nici acolo,ne lasi in pace ? :ban:
G e o r g e
mda ... o atitudine tipic ... tampita ? blink.gif ahhh nu ... infantila , cred ca e mai corect asa . edi , tot in perioada de proba esti !
alex46383
Pana la urma eu zic sa alegi kia picanto 7300 euro cip benzina

Avantaje fara de kalos : consum 6-7% , kalos 10% acelasi dotari, pret la fel
Avantaj fata de hyundai getz : dotari : inchidere centralizata , intretinere la ierftina ., si inca niste dotari radio parca, cu 500 euro mai ieftina decat getz
Avantaj fata de logan : consum +dotari , pret la fel
Avantaj fata de matiz:dotari , stabilitate , spatiu , pret mai mare sau egal
Parerea mea ca masina ofera cel mai bun raport pret /calitate la clasa ei urmata de kalos, logan si apoi de getz.
G e o r g e
consumurile de unde le-ai luat ?
alex46383
LA KIA DE PE LEASING.RO
La cealalte de pe site dealerilor.
G e o r g e
KALOS:
CODE
Kalos - Caracteristici tehnice

      1,2i     1,4i     1,4i 16V

Tipul motorului     SOHC     SOHC     DOHC

Cilindree (cmc)     1150     1399     1399

Alezaj (mm)     68.5     77.9     77.9

Cursa (mm)     78     73.4     73.4

Putere max. (kW (CP) / rpm)     53(72) / 5400     61(83) / 6200     69(94) / 6200

Cuplu maxim (Nm/ rpm)     104 / 4400     123 / 3000     130 / 3400

Viteza max. (km/h)     157     170     176

Acceleratie 0-100 km/h (sec)     13.7     12.1     11.1

Consum (urban /ext./ mixt)     8.4 / 5.5 / 6.6     10.2 / 6 / 7.5     8.6 / 6.1 / 7

Sistem de alimentare     inj. multipunct     inj. multipunct     inj. multipunct

Norma de poluare     EURO 3     EURO 3     EURO 3

Actionare ambreiaj     cablu     hidraulic     hidraulic

Suspensie fata     McPherson     McPherson     McPherson

Suspensie spate     Bara de torsiune     Bara de torsiune     Bara de torsiune

Consum combustibil     1,2i 8V     1,4i 8V     1,4i 16V     1,4i 16V AT

                        

Consum urban     8,4     10,2     8,6     10,5

Consum extra-urban     5,5     6,0     6,1     6,0

Consum combinat (MVEG)     6,6     7,5     7,0     7,6

Emisie CO2 (g/km)     159     175     171     178

Clasa de poluare     Euro III     Euro III     Euro III     Euro III


GETZ 1.3:

CODE
Performante

Getz 1.3

Cutie de viteza/Nr.rap.

    

    

M/5

Viteza

    

Km/h

    

163

Acceleratie 0-100

    

Km/h (s)

    

11.5

Consum

    

litri/100Km

    

- extraurban 5.2

- urban 8

- mediu 6.2

Norma de poluare

    

    

EURO III


GETZ 1.1:

CODE
Performante

Getz 1.1

Cutie de viteza/Nr.rap.

    

    

M/5

Viteza

    

Km/h

    

148

Acceleratie 0-100

    

Km/h (s)

    

16.1

Consum

    

litri/100Km

    

- extraurban 5

- urban 7

- mediu 5.8

Norma de poluare

    

    

EURO III


kia:
CODE
Transmission Type      Manual      Automatic

Europe     Urban (L/100km)     6.1     7.4

Extra Urban (L/100km)     4.3     4.8

Combined (L/100km)     4.9     5.8

CO2 Emission (g/km)     119     138

General     Constant 60kph (km/L)     -     -

Constant 100kph (km/L)     -     -



Max speed (kph)      154      144

Acceleration (sec)     0 ® 100kph     15.1     17.9

60 ® 100kph     14.5     11.0


daca nu vrei pic de performanta alege KIA smile.gif
Mikidutzaa
Se incadreaza si o Fabia Avantaj cu motor de 1.2 daca vrei fiabilitate si nu prea te intereseaza cine stie ce dotari sau performanta.
madalina
Uite-te la Fiat Albea, Clio symbol!

Domnilor, ati cam deviat de la subiect! Pentru GPL exista alt topic! :angel:

Edi, incearca sa demonstrezi ca atunci cand ai folosit scuza cu varul ai spus adevarul, nu era doar io scuza inventata pentru a scapa basma curata!
Zetics40545
QUOTE(Edi45845)
...
hyunday accent-grozav. Nu cumva a castigat titlul de cea mai proasta masina a anului 2004? blink.gif

...


Hai ca asta e tare! Am auzit ( si asa si este la unele aspecte ) ca are preturi mari in service, stai mult, consum mare (!), ca e mica, ca e urata, dar ca e proasta lu' 2004 n-am mai auzit! Un link ceva? Sau pe la Vaslui ploua prea tare ca sa te duci la gradinita si mai dai si tu cu cîrnaciorii in taste sa treaca vremea?
stefan_ieu
Si eu am stat dupa Logan o vara intreaga si dupa ce am facut un drivetest cu el am ajuns la masina din semantura. Si nu-mi pare rau.
gabi4
dar de noua kia rio ce ziceti?
din cate imi aduc aminte preturile erau intre 7000 si 11000E

un plus pt motorul 1.5 crdi de 110 CP care spulbera orice concurenta la capitolul performante
Edi45845
QUOTE
Si eu am stat dupa Logan o vara intreaga si dupa ce am facut un drivetest cu el am ajuns la masina din semantura. Si nu-mi pare rau.

Bravo.Am mers azi cu o skoda fabia.Super masina.
adrian55722
daca vrei o parere eu am logan ambition am 8500 km cu el si nu am avut nici o problema de nici un fel si cunosc prieteni care au ajuns si la 20000 km si nu au schimbat decat ce se schimba la revizii,iar referitor ca de banii de pe logan iti iei un renault chel sau fiat nui adevarat la banii astia au ceva dotari,nu uita ca loganu sa scumpit si cu tot cu vopsea,garantie ajungi undeva pe la 9.500 euro,eu zic ca merita
Edi45845
Una e sa ai un Logan si alta e sa folosesti unul.Abia al doilea este subiectiv.
Nu are probleme serioase insa consumul te omoare, la acceleratie te face o dacie berlina, in curbe iti fuge spatele de ti-e frica sa iei curbe iar finisajele lasa de dorit.
Zetics40545
QUOTE(Edi45845)
Una e sa ai un Logan si alta e sa folosesti unul.Abia al doilea este subiectiv.
Nu are probleme serioase insa consumul te omoare, la acceleratie te face o dacie berlina, in curbe iti fuge spatele de ti-e frica sa iei curbe iar finisajele lasa de dorit.


Vad ca tu ai Clio (sau taticu?) asa ca de unde parerile asa de avizate despre Logan? :ban:
ncristi
QUOTE
hyunday accent-grozav. Nu cumva a castigat titlul de cea mai proasta masina a anului 2004
?

Ce-a mai mare prostie :evil:
Edi45845
QUOTE
Vad ca tu ai Clio (sau taticu?) asa ca de unde parerile asa de avizate despre Logan?

De la persoane care il folossesc in fiecare zi.
Andrei Suzuki
Cand o sa-l folosesti tu zi de zi,atunci sa vorbesti.Nu din auzite! :evil:
adrian55722
QUOTE(Edi45845)
Una e sa ai un Logan si alta e sa folosesti unul.Abia al doilea este subiectiv.
Nu are probleme serioase insa consumul te omoare, la acceleratie te face o dacie berlina, in curbe iti fuge spatele de ti-e frica sa iei curbe iar finisajele lasa de dorit.


eu am zis ca am logan deci il si conduc ca nu lam luat sal tin bibelou,mie in oras imi ia 7.4-7.5 maxim deci parerea mea ca nui mult depinde cum mergi eu merg cu 60-80 km/h asa ca consumul cade,la acceleratie ca te ia o berlina depinde si de sofer,daca la semafor langa mine am o berlina sau alta masina si aceasta pleaca cu viteza si eu sunt calm asta nu inseamna ca ma luat,am luat destule curbe si cu viteze mai mari eu zic cai stabila pentru inaltimea ei depinde si de sofer si felul cum negociezi curba,la finisaje e loc de mai bine(usa torpedoului pe mine ma deranjeaza in rest e bine)
Edi45845
QUOTE
Vad ca tu ai Clio (sau taticu?) asa ca de unde parerile asa de avizate despre Logan?

Am inteles sa traiti.Auzi am condus Loganu, am mers cu el, stiu multi posesori ce altceva mai vrei?Daca am clio am voie sa vorbesc doar despre el?
Nu toti romanii au dacie insa toti sunt avizati s vorbeasca despre ele. biggrin.gif
Edi45845
QUOTE
la acceleratie ca te ia o berlina depinde si de sofer,daca la semafor langa mine am o berlina sau alta masina si aceasta pleaca cu viteza si eu sunt calm asta nu inseamna ca ma luat,am luat destule curbe si cu viteze mai mari eu zic cai stabila pentru inaltimea ei depinde si de sofer si felul cum negociezi curba

Am condus si dacii 1400 si solenta si Logan asa ca stiu ce vorbesc.Eu compar masinile nu soferii.
Si scuza cu soferii calmi e penala.Soferii de Logan nu sunt calmi-pur si simplu injura in gand.
Daca la semafor ma face un bmw nu inseamna ca eu sunt calm(dimpotriva) ci ca masina cealalta e mai nervoasa.
Am mai spuso posesorii de Logan o ridica in slavi insa doar cei care o folosesc(nu detin) spun adevaru.
Si nu-mi mie ca e stabila.Daca iei o curba cu 120 te c..i pe tine de frica.Iti fuge spatele de numa-numa.
Andrei Suzuki
Edi tu citesti ce scrii acolo?
Sa presupunem ca eu am Logan.E unu langa mine cu o Dacie din 95.Un "baietas" cu masina "tunarita".Pleaca de la stop cu scart,da in ea..eu stau calm.Eu sunt prost si injur in gand pt ca masina e lenta.Hai sa fim seriosi.Stai 5 min si gandeste-te si vezi ce concluzii tragi.
Edi45845
Pai tocmai am spus ca nu compar soferii ci masinile.Cocluzia e trasa de mine si de altii care am condus ambele masini(fiecare le-a condus pe amandoua-nu ne-am luat la intrecere unu cu loganu si unu cu 1400).Ce-i as de greu de inteles? blink.gif
Condu o 1400 si pe urma un logan si te covingi singur.
G e o r g e
edi calmeaza-te ! :evil:
adrian55722
QUOTE(G e o r g e)
edi calmeaza-te ! :evil:


cum puteti sa comparati loganul cu dacia 1400,hai fiti seriosi :bandit:
Andrei Suzuki
Pai si ce-ai cu George?
Asta i-am zis si eu lui EDI;cum poate sa compare Loganu cu 1400?
Marius43590
Pana la urma masina asta e destul de buna. cred ca toate criticile se invart in jurul faptului ca e o masina MARE cu pret MIC.
Cum spun cei de la televizor "Strica piata SH din tari dezvoltate dom'le"
Zetics40545
Ca sa revenim on-topic si sa-l scutim pe iedi de un ban, vad ca "dinain" nu a mai dat nici un semn de viata...
eddie
Adevarul este ca nu se poate lua nimic ca alternativa la Logan.E o masina ieftina,accesibila,are spatiu in interior,portbagaj supermare,ce mai trebuie romanului?Daca motorul reuseste s-o miste din loc,nu ii mai trebuie o alternativa,asta e masina care merita,nu o mai comparati cu nimic,ca nu ajungeti nicaieri,va enervati degeaba. Cumparati si comparati Logan numai cu vechea masina pe care ati avut-o,asa veti fi multumiti...Veti vedea o gramada de invidiosi ca voi v-ati luat Logan.
Mihai34891
QUOTE(eddie33)
Adevarul este ca nu se poate lua nimic ca alternativa la Logan.E o masina ieftina,accesibila,are spatiu in interior,portbagaj supermare,ce mai trebuie romanului?Daca motorul reuseste s-o miste din loc,nu ii mai trebuie o alternativa,asta e masina care merita,nu o mai comparati cu nimic,ca nu ajungeti nicaieri,va enervati degeaba. Cumparati si comparati Logan numai cu vechea masina pe care ati avut-o,asa veti fi multumiti...Veti vedea o gramada de invidiosi ca voi v-ati luat Logan.


Ha, ha, buna - gluma saptamanii, brav biggrin.gif :1: o.
adrian55722
QUOTE(eddie33)
Adevarul este ca nu se poate lua nimic ca alternativa la Logan.E o masina ieftina,accesibila,are spatiu in interior,portbagaj supermare,ce mai trebuie romanului?Daca motorul reuseste s-o miste din loc,nu ii mai trebuie o alternativa,asta e masina care merita,nu o mai comparati cu nimic,ca nu ajungeti nicaieri,va enervati degeaba. Cumparati si comparati Logan numai cu vechea masina pe care ati avut-o,asa veti fi multumiti...Veti vedea o gramada de invidiosi ca voi v-ati luat Logan.


asai eddie nu avem cu cine o compara ca doar loganu e singur in clasa lui,fiecare va vedeti masinile nu stiu de ce nu recunoasteti ca e o masina buna si va ofticati putin ca incepe sa va ajunga cu tot cu masinile voastre sh
G e o r g e
am zis noi altceva? blink.gif logan rulez ! ZKR ! ! !

bai nene , ne lasi , te rog eu . loganul este o masina ieftina, care cat dai atata face. nu ai ce sa ceri de la ea , si nici nu poti cere , la cati bani dai pe ea.
C Z R
off-topic: ce mai!!! ca si george am tras concluzia: nu exista masina mai buna ca logan :notworthy: , ce idiot am fost ca n-am cumparat logan , imi dau palme deja :bash: wallbash.gif wacko.gif

sa revenim la subiect: s-au spus deja multe aici, sunt destul de multe optiuni, faci test-drivere cu toate masinile mentionate mai-sus, vezi ce-ti place, ce bani ai in buzunar, cat poti sa te intinzi si gusturile nu se discuta, am repetat deja de 1000 de ori asa ca...mult succes si fara incidente rutiere smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.