Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Noul Leon
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > SEAT
catalin51707
Salutare la toata lumea pt ca noul seat leon a venit m am gandit ca e bine sa l "despicam" in patru atat vizual cat si ca pret si motorizare. Eu cel putin ma gandesc f serios sa mi dau Ibiza actuala pe noul Leon...designul mi se pare super (mai ales pe negru e incantator). Motorizarile atat pe benzina cat si pe motorina sunt f bune (consumul nu stiu daca este exact cel cel anuntat de ei dar...) iar pretul pt o astfel de masina mi se pare acceptabil.....
http://www.seatleon.ro/

Cel mai ieftin Leon Reference
Benzina / 1.6 litri / 75 kW / 102 CP / cutie manuala-5 viteze / 5 usi
Pret CIP:
EUR 13.027,-

(3 suporturi pahare in consola centrala
(1 fata, 2 spate)
3 tetiere spate
ABS, TCS (TCS poate fi deconectat)
Aer conditionat semiautomat (Climatic)
Airbag frontal pentru sofer si pasager
Airbag lateral cu airbag cortina pentru
sofer si pasager
Anvelope 205/55 R16
Bare protectie in culoarea caroseriei
Centuri de siguranta in 3 puncte pentru
toate locurile
Filtru praf si polen
Frane pe disc fata/spate
Geamuri electrice fata
Imobilizator electronic
Inchidere centralizata cu telecomanda
Jante otel 6 1/2Jx16
Lampa ceata spate
Oglinzi exterioare electrice si
incalzite
Oglinzi exterioare in culoarea
caroseriei
Oglinzi parasolar
Prindere Isofix pentru scaune copil, pe
bancheta din spate
Priza 12 V in consola centrala,
fata/spate
Radio CD, 6 difuzoare
Reglaj electric faruri
Reglaj manual pe inaltime scaun sofer
Scrumiera fata
Sertar sub scaunul soferului
Servodirectie electromecanica, reglata
automat in functie de viteza
(Servotronic)
Set pentru pana (compresor si lichid
vulcanizare)
Sistem spalare luneta
Spatar bancheta spate rabatabil
asimetric
Stergator parbriz cu temporizare
Tetiere fata, articulate si ajustabile
pe inaltime
Volan reglabil axial si pe inaltime

Ce parere aveti? :wave:
Mihai 36955
Sunt si eu de 2 luni posesor de SEAT ( TOLEDO ), asa ca oarecum acum sunt fan. Masina din fata seamana cu ALTEA/TOLEDO, doar ca e un pic mai joasa, la spate..........din poze nu arata asa grozav dar sa o vedem. Fiind mai joasa cred ca are stabilitate mai buna ca TOLEDO, si TOLEDO mi se pare foarte stabila, am testat-o pe serpentine, pe drum ud si nu mi-a dat semne ca pierde aderenta. Interiorul, cel putin poza cu volan multifunctional mi se pare identic ca la TOLEDO; nota: volanul este de nota 20, are o priza execelenta ( ala de piele cu comenzi audio pe volan ), practic nu am simtit nevoia sa tin mana dreapta pe cotiera, si am facut cateva drumuri lungi, iar inainte numai pe cotiera ma sprijineam. In rest ce pot sa-ti spun, este ca daca te hotarasti sa-ti iei bafta. Banuiesc ca te vei duce la TEST DRIVE, sa ne dai INFO. :-)
catalin51707
Da Mihai am vorbit pentru un test drive - e o lista cam marisoara de asteptare....din pacate...in ce priveste aderenta in curbe eu unul cu ibiza nu am avut probleme de stabilitate pana acum....chiar daca uneori recunosc....am cam "uitat" viteza legala.... blush.gif
Singura chestie care ma cam sperie ramane garda care mi se pare pt drumurile din tara asta si buc cam mult prea joasa....
Mihai 36955
Mergi atent si totul va fi OK. A mea are jante de 17" ( standard sunt 16" ) si crede-ma ca....mi se rupe inima cand merg prin buc, dar cand merg pe afara...........se schimba situatia, este stabila ca un tren. :-)
catalin51707
da categoric nu se pune problema - nu fac imprudente la volan...oricum nu imi mai spune ca am luat vreo 3-4 gropi ieri prin oras de mi a stat inima.... blush.gif
Si in plus toata nebunia de ieri....am facut 2 ore de la Romexpo pana pe Mihai Bravu..am crezut ca ma lasa nervii....
Francesca56357
Salut catalin,

Uite am vazit ca au deschis un nou showroom SEAT in Com. Pantelimon,in drumul (vechi spre mare) spre Branesti cum vii dinspre Cora. Sunt super cool oamenii,am fost si eu akolo.Nu e aglomerat iar consilierii aia de vanzari sunt tineri si de gasca.Au stat si mi-au explicat cu rabdare tot ce i-am intrebat si m-au dus si la un drive test.Ma gandesc foarte serios sa-mi iau un SEAT Leon de 1,9 TDI de 105. Am mers cu motoru de 2 litri TDI DSG care e si pe Leon si ma proiectat prin scaun cuplu. Am ramas fara suflu. Sunt o impatimita SEAT, am o Ibizza de 3 ani si vreau sa trec si eu pe un Leon.Ahh si mi-am fakut service-u la ei si sunt mai ieftini ca altii pe la care am fost.
Succes :wave: [color=darkred][/color]
catalin51707
Buna Francesca am o intrebare de cine tine show room-ul seat - ce firma e? Porsche Romania cumva?
Francesca56357
Salut cata,

Mah, io stiu ca ii chema Alto Syncro, nu stiu daca sunt Porche sau altceva. De la ei iam luat eo lu fimea masina si mi-au plakut.
catalin51707
Nu de altceva dar service-ul la Porsche Romania (fara suparare pt nimeni) este destul de slab si scump....
Mihai 36955
Eu am luat de la metrotehnica, si de asemenea mi se par de treaba, in special cei de la service ( ca vanzatorii, le este scris in fisa de post sa fie dragutzi ), acum sa vedem cand ajung la prima revizie cum se comporta.
catalin51707
cam la fel sunt si eu.....am o intrebare pt cultura mea generala...sunt obligat daca am luat masina de la porsche romania sa fac revizia tot la ei? sau pot sa ma duc la oricare alt dealer seat?
Francesca56357
Cum am spus si mai devreme Ibizza mea am luat-o de la Porsche si am fakut revizia si la metrotehnica si la porsche si la dealer-ul din com. Pantelimon de la care mai nou am mai cumparat o Ibizza .
G e o r g e
te rog nu mai scrie cu "k" inutil ... retina mea moare incet incet ...


multumesc.
Florin54967
Ce motor are noul Leon pe ea?
Cel de VW ?
Ceva probleme cu ea? (ii intreb pe cei care si-au luat)
catalin51707
Pai pana o sa si ia careva...iti spun eu

1. Noul motor de 2.0 TDI - foloseste o tehnologie pompa injector cu 4 supape pe cilindru si intercooler ce dezv. o putere maxima de 140 cp si un cuplu de pana la 320 Nm atins pe o plaja f mare de turatii. Alaturi de acesta este si cel de 1,9 TDI care se spune ca ar fi f economic.
2. FSI de 2.0 pe injectie directa dezvolta o putere de 150 cp si un cuplu maxim de 200 Nm si motorul de 1,6 FSI.
3. Atinge 0-100 de km/h oficial in 7,8 secunde
Cristian57205
Salut

tocmai am facut un drive test cu un leon nou 2.0 tdi 140 CP. M-am simtit cel mai bine in el (m-am mai urcat in C4, Focus si Astra) Vreau sa imi iau o masina pana in 17.000 CIP.
Oferta de la Leon mi s-a parut cea mai completa pana acum.
Mihai 36955
Bafta
Nu vei face o alegere rea.
catalin51707
Este o alegere f buna din toate punctele de vedere...si eu intentionez la iarna sa mi schimb ibiza cu noul leon blush.gif
Cristian57205
SAlut

Am ales.......si am si semnat.

Stylance 1,9 tdi + bi-xenon + ESP + senzor plaoie + roata rezerva + parbriz incalzit (pachet iarna 3) + duze incalzite si spalare faruri + MP3.

Vine in maxim 2 luni.

Abia astept..........smile.gif)

Exista vreu fan club Seat???
Mihai 36955
In RO nu stiu daca exista, dar in afara sunt.
Putem infinta noi unul. :-)
catalin51707
Si eu m am intrebat de faza cu Seat Clubul - si sunt de acord 100% - Hai sa o facem - fixam o data si ne vedem toti care sunt dispusi sa faca parte si au seat si vedem cum ii dam drumul - cu ceva sponsorizari se poate face chiar o chestie misto... Deci?
catalin51707
Felicitai pt Cristian - buna alegere si sa l stapanesti sanatos!!!!
Florin54967
De unde l-ai luat ?
Am si eu unul cam la fel luat de la Metrotehnica.
Tot 2 luni mi-au zis si mie sad.gif
Cristian57205
SAlut.............tot Metrotehnica............
Au fost cei care mi-au dat ce la mai bun discount.

Sa inteleg ca e de rau? Dureaza mai mult?
CT-13-RVR58346
Am luat si eu o masina de la ei si cam intarzie cu livrarile....in rest sunt cei mai buni ca pret/discount pe piata...Oricum 2 luni eu zic ca este de ajuns ca sa-ti livreze masina..smile.gif...
catalin51707
depinde mi e mi au adus ibiza in 5 zile......asta vara...pe culoarea aleasa de mie adica argintie....pt negru asteptam o luna insa.... blush.gif
Cristian57205
culoarea aleasa de mine e negru........
au zic ca pana de craciun o am....smile.gif
catalin51707
si eu am vrut negru........arata super bine.....dar nu am avut rabdarea necesara sa astept..... blush.gif
Francesca56357
Mah, io am fost la Alto-Syncro in Pantelimon initial pentru ca erau mai aproape de mine ;-) si vroiam neaparat sa fac un test drive cu cea de 2.0 TDI. Deci, m-am indragostit pe loc de forta lui si trebuie sa fac pe drq-n-patru sa fac rost de un avans. Ma gandesc sa-mi vand Ibiza mea de 1,2, mai ales ca ei mi-au propus sa mi-o cumpere...hmm nu stiu daca sa ma bag iar in datorii...Oricum si ei mi-au oferit un discount frumusel, mai ales ca mai luasem o masina de la ei.
catalin51707
A ta este luata cu banii jos (ibiza)? sau in leasing?
catalin51707
Seat Leon, un look din ce in ce mai agresiv

18 Oct 2005, 06:03
Repozitionarea marcii Seat continua si cu noul Leon, dorinta de a transforma brandul spaniol intr-o Alfa Romeo a grupului VW fiind evidenta.


Imaginea sportiva si eleganta in acelasi timp, motorizarile destul de agresive, ca si setarile si echipamentele, toate disponibile la preturi abordabile, fac din Leon o alegere potrivita pentru cei care isi doresc un hatchback „cool“ si performant.
De la bun inceput trebuie sa mentionam ca riscul cel mai mare pe care il traieste noul Leon este acela de a fi confundat cu fratii sai, si vorbim in primul rand de Altea, dar si asemanarile cu Toledo pot crea idei preconcepute in mintea clientilor. Cu toate acestea, putem spune ca proiectul este unul reusit, poate cel mai aproape de ceea ce VW si-a dorit de la marca spaniola.
Modelul primit pentru test a fost echipat cu interesantul TDI de 2 litri, capabil sa furnizeze nu mai putin de 140 CP. Carcotasii ar putea spune ca pentru o „sportiva“ nu e destul. Poate ca asa este, iar comportamentul usor lenes specific unui diesel, fie el si turbo, se manifesta discret, dar evident la capitolul spontaneitate. Cuplul motor insa nu lasa nici o indoiala asupra capacitatilor sale si face ca eforturile sa fie minime la turatii foarte mici, asta in combinatie cu o cutie manuala in 6 trepte prezenta pe modelul testat. Restul ofertei de motoare cuprinde o varianta pe benzina de 1,6 litri, 102 CP, numai buna pentru persoanele cu inima mai slaba, un altul, tot benzina, 2 litri, 150 CP, la fel de sportiv precum dieselul, dar cu acceleratii mai bune in defavoarea cuplului la turatii mici, si un alt TDI de 1,9 litri, 105 CP, mai cuminte. Adevaratul motor ce se va potrivi perfect cu trasatu-rile noului Leon va fi insa un 2,0 litri benzina TFSI, adica 185 CP, disponibil abia peste cateva luni. Apoi va veni, probabil, randul versiunilor Cupra.
Revenind la masina testata, trebuie precizat ca setarile sport de care dispune sunt mult peste ceea ce ar avea nevoie o astfel de masina, comportamentul in viraje fiind impecabil. Singurul sfat pentru cei care se vor bucura de model este legat de gropi si obstacole: ocoliti-le! Confortul interior numara scaune sport, tapiterie bicolora, pedale si cadrane desenate in aceeasi nota sportiva, volan si schimbator imbracate in piele, dar nu se rezuma la atat. Spatiul interior a crescut fata de modelul anterior, atat inaltimea, cat si latimea fiind mai mari cu cativa centimetri, efectul fiind resimtit cu usurinta de pasageri.
O nota mare si pentru siguranta, noul Leon fiind echipat cu discuri de frāna fata si spate, sistemul ABS si controlul tractiunii TCS, alaturi de ESP de ultima generatie si sase airbaguri aflate īn dotarea standard.
Mihai34891
E de vis... :shock:

Intrebare: cu cat e mai joasa garda la sol fata de Ibiza ?
catalin51707
Raspuns. Sa mor daca stiu blush.gif . oricum e mai joasa o idee..sau cel putin asa mi s a parut mie...de fan clubul seat ce zici?
Mihai34891
QUOTE(catalin51707)
Raspuns. Sa mor daca stiu blush.gif . oricum e mai joasa o idee..sau cel putin asa mi s a parut mie...de fan clubul seat ce zici?


Zic da.
catalin51707
Pt Mihai - ai un mesaj pe privat
Mihai63554
Confortul interior numara scaune sport, tapiterie bicolora, pedale si cadrane desenate in aceeasi nota sportiva, volan si schimbator imbracate in piele, dar nu se rezuma la atat. Spatiul interior a crescut fata de modelul anterior, atat inaltimea, cat si latimea fiind mai mari cu cativa centimetri, efectul fiind resimtit cu usurinta de pasageri.

Salut Catalin,

Sunt de acord cu tine in ceea ce priveste punctele in plus ale noului leon fata de leon-ul anterior, dar...nu-mi vine sa cred ce plastic ORDINAR!!!! au folosit pentru bord....aici avem un mare, mare plus pentru modelul anterior...n-am ce sa zic pentru design-ul exterior, desi nu este original, dar la interior, lasa de dorit...da, are tapiterie mai buna decat modelul anterior, dar primul impact si cel mai puternic asupra utilizatorului il are bordul, dupa parerea mea...sunt dezamagit...nici nu vreau sa-mi inchipui cum o sa inceapa sa zdrangane dupa "cateva" ture pe soselele deosebite ale Bucurestiului... :disgust:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.