Help - Search - Members - Calendar
Full Version: motor
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Hyundai
alexandru-222
am o elantra din 94, motor 1,6 ,cu 16V ,injectie (normal)
masina este dupa parerea mea super pentru pretentiile ei insa nu am reusit sa gasesc o explicatie logica pentru 3 probleme
1. motorul are la ralanti, momente de cadere a turatiei ,scurte si aleatoare, citeodata nu face asa deloc ceea ce ma duce cu gindul ca ar putea fi de la benzina sau pompa de benzina.
Nu este prea suparatoare dar.....
2.turatia de ralanti creste considerabil (spre 1100r/m) daca roata se invirte, chiar scoasa din viteze, sau pusa pe rampa deci cu roata in aer.
Problema este ca uneori ,turatia de ralanti are o oscilatie intre turatia normala (cam 8-900)si asta marita cu o perioada de 3-4 secunde.
paree a avea legatura cu reglajul turatiei de ralanti, pentru ca daca se creste un pic ralatiul, oscilatia dispare.
Asta ar fi suparatoare doar pt ca nu-i gasesc explicatie!
3. Consumul extraurban, este foarte bun, 6% cu bagaje , pina pe la 110 la ora, dar in urban ,oricit de frumos o duci (si este destul de nervoasa)
nu scazi sub 10 ,chestie care nu stiu daca poate fi optimizata!? [/img]
Zetics40545
QUOTE(alexandru-222)
am o elantra din 94, motor 1,6 ,cu 16V ,injectie (normal)
masina este dupa parerea mea super pentru pretentiile ei insa nu am reusit sa gasesc o explicatie logica pentru 3 probleme
...
3. Consumul extraurban, este foarte bun, 6% cu bagaje , pina pe la 110 la ora, dar in urban ,oricit de frumos o duci (si este destul de nervoasa)
nu scazi sub 10 ,chestie care nu stiu daca poate fi optimizata!? [/img]


Parerea mea ca acest consum este absolut normal. La Accent cu motor similar, dar masina mai usoara, nici eu nu am reusit in Buc sa scad sub 10, dar oricum chiar si in manual este dat consum urban 9.4%.

Ideea e ca nu prea poti scoate la benzina un consum mai mic, cind ai de strunit cam 110CP, la o masina de cca 1200kg.
BandiT
eu am o elantra exact ca a ta...tot din 94...si eu am aceleasi probleme cu relantiul si cu consumul...
dar consumul e normal
treaba cu relantiul se poate rezolva sigur in bucuresti la serviceul de pe b-dul expozitiei...eu sunt din brasov...aici nu au testerul ptr. acest motor...si m-au trimis acolo in bucuresti la reprezentanta...
daca ajungi acolo sunt curios cat te costa si daca se rezolva
mai scrie cand apar noutati
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.