Help - Search - Members - Calendar
Full Version: opel signum
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel > Vectra / Insignia
florin55503
scuzati-mi nepriceprea si necunoasterea, dar dar opelul signum din ce clasa face parte? a fost construit pt a concura cu compactele premium (a3 sau bmw seria 1) sau tinteste la o clasa superioara avand in vedere ca e pe platforma de vectra
G e o r g e
e pe platforma de vectra dar tinteste la o clasa superioara.
Senator
Signum-ul face parte din ceea ce la Opel se numeste Signum Class. :puke:
Se vrea a fi concurent cu Mercedes C-Klasse T , BMW seria 3 Touring si Audi A4 Avant. E indiscutabil mai bine lucrat decat Vectra C in interior si la capitolele confort si izolare fonica insa partea de motor, tren de rulare si transmisie e identic. Ca vanzari poate fi considerat un esec , se vinde de 5 ori mai prost decat Vectra.

@George
Cred ca exprimarea ta cu faptul ca tinteste spre o clasa superioara e foarte potrivita mai ales ca dupa atata vreme doar la stadiul de tintire s-a ramas.
mike.omega
Senator tu ai enumerat break-uri, dar si vectra are varianta de caroserie break, in cazul asta ce ne facem cu signum?! biggrin.gif
Senator
Varianta Caravan a Vectrei C e pozitionata la nivel de Passat Variant sau Ford Mondeo Turnier , adica nu tinteste asa de sus ca Signum. Produsele Mercedes ,BMW si mai nou chiar si Audi sunt premium ceea ce nu se poate spune despre Vectra C.
In cadrul Opel varianta oficiala e ca Vectra C Caravan e , in afara de urmasul Vectrei B Caravan , inlocuitorul Omega B Caravan ceea ce ma face sa zambesc amar...

Daca ar fi sa ne luam dupa forma Signum-ului nu prea are competitori asemanatori exceptand bineinteles experimente ciudate gen Renault VelSatis.
florin55503
daca tot a vnit vorba de omega s-a mai auzit ceva? am vazut parca tot pe acest forum niste poze dar din cate am inteles era ale unui concept
Senator
Opel Omega e istorie. Nu va mai fi lansat un model purtand acest nume si nici macar o masina in 3 volume de aceeasi clasa.

Se studiaza oportunitatea introducerii unui crossover cu care va purta un alt nume si care nu va aparea mai devreme de 2009.
CPI
Asa e cum zice George, tinde...

Daca te iei dupa ampatament si spatiu interior (mai ales in spate) poti sa spui ca face parte din clasa mare (Peugeot 607, Vel Satis, Citroen VC6, etc.)

Ca si forma e mai mult un experiment, prima data cind l-am vazut (prin 2003), de la distanta am crezut ca aparuse deja noul Astra. M-am apropiat si mi-am dat seama ca e mult mai mare.

Mie imi place cum arata si exterior si interior. Dar cum merg mai mult la volan nu as plati diferenta fata de un Vectra HB, spre ex. cu atit mai mult cu cit la aceeasi motorizare este mai putin performant si consuma mai mult. daca ai sofer si stai in spate, atunci se schimba ecuatia.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.