Help - Search - Members - Calendar
Full Version: matiz se power plus vs fiat panda
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
mihai45755
matiz se power plus vs fiat panda 1.2 60cp dynamic dpdv al fiabilitatii, al costurilor de intretinere, ce varianta ati alege ?
alex46383
Normal ca matizu !!!!
Andrei Suzuki
De ce? Panda nu e cumva mai mare?
krysty
QUOTE(alex46383)
Normal ca matizu !!!!
de mare rafinament... argumentatia adusa chiar nu mai lasa loc de nici un dubiu. dupa acest post in care motivele abunda nemailasand loc de alte dueluri matiz vs. panda imi puteti acorda onoarea de a inchide acest thread?... pt ca dpmdv nu ar mai fi nimic de adaugat, exlicatia adusa fiind prea complexa
HalbaSus
Adevarul e ca cele 4 semne de exclamare spun totul.... biggrin.gif
florin55503
eu as alege panda e o masina de generatie noua pe cand matizul este o conceptie cam invechita
alex46383
SALUT
Din puncti de vedere al fiabilitatii matizu e mai fiabil pt romania.
Din punct de vedere al costului matizu e mai usor de intretinuit

AM DEMONSTRAT !!!
alex46383
:puke: :minigun:
Gociu75
nu sunt convins ca matiz e asa de fiabil, stiu destule persoane cu probleme la matiz. Probleme de natura diferita, probleme electrice, mecanice. Panda e masina de conceptie mai noua, nu invechita precum matizul. Matizul e la sfarsit de viata, nu as cumpara o astfel de masina. Costurile s-ar putea sa fie mai mici pt matiz, dar daca are probleme mai des....Si pune problema si asa, Panda a fost masina anului in 2003 parca. Cred ca spune destul de multe
Mihai34891
Matizul e o masina foarte fiabila. Si nu e chiar asa de invechita. Exista, dar nu prea s-au vandut la noi, Matiz II, Chevrolet Matiz si, de curand, Chevrolet Spark, care-i cam tot ala (dar mult mai scump... Asta si pt. ca se face in Coreea).
Marius30562
Nu stiu preturile la nici una dintre masinile amintite.
Daca nu ma insel, Matizul Power Plus e in jur de 7000 Euro (ceva peste).

Panda, sincer sa fiu nu am idee la ce pret se invarte (daca nu ma insel incepe de pe la 6-7000 Euro CIP).

Care dintre ele "merita" este o chestie subiectiva - depinde ce vrei tu de la masina, cati bani vrei sa "bagi" (pret initial si costuri intretinere) in ea, cat timp vrei sa o tii, ce sa ofere dpdv al sigurantei, al dotarilor, al comportamentului dinamic, etc.

Din ce-mi dau seama, vrei o masina de oras, ieftina (cel putin ca si costuri de intretinere si exploatare).
Matizache in deplineste conditiile de mai sus dar este deficitar la elementele de siguranta (daca nu ma insel, nici o versiune de Matiz nu ofera airbag-uri nici macar pt. sofer, parca Power Plus are ABS .... da' nu sunt sigur).

Fiat-ul Panda este intr-adevar o conceptie mai noua decat Matiz-ul, care, este la sfarsit de cariera.
Din punct de vedere al fiabilitatii, Matiz-ul nu are probleme majore (si o spun in cunostinta de cauza).

Putin off topic
Referitor la ceeace spunea Mihai - Chevy Spark e cam "tot ala" cu Matiz numai privit de la distanta.
Ca si motorizari, dotari, confort, comportament dinamic este altceva.
Din pacate, merge luat numai in leasing.
mihai45755
referitor la preturi: la fiat panda dynamic este 8829 euro ddp, matiz 7399 euro.
cunosc problemele tehnice care pot apare la matiz, pareri pro si contra, nu cunosc nimic despre fiat panda motor 1.2 60cp, intre timp s-a anuntat oficial, ca fabrica daewoo cauta un investitor ( posibil gm), dar mai mult ca sigur masina nu se va mai face, sau probabil la 20-30% din capacitatea max. la care se faceau pina acum si asta pina se va schimba linia tehnologica pt un alt model (care va fi !?, nu se stie inca).
doresc sa aflu parerea celor care au cumparat fiat panda, cat despre matiz vs panda astept in continuare parerile dvs
Marius30562
Chevrolet Spark
Motorizare 800 cmc 52 CP, preturi cuprinse intre 7850 - 10070 Euro DDP
Motorizare 1 l 64 CP, preturi cuprinse intre 10440 - 10650 Euro DDP.

Daca faci un leasing pe un an, scapi de taxele vamale (6 % din pretul CIP in loc de 30 %).
Are rewiew-uri bune in presa de specialitate.

Din pacate nici pe site-ul chevrolet.ro nici pe cele ale dealer-ilor nu este prezentata masinuta, deci ar trebui sa dai o tura pe la un dealer pentru detalii si eventual un drive test.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.