Help - Search - Members - Calendar
Full Version: motorina euro si poluarea
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Iulian8
De astazi Petrom nu mai livreaza motorina 0.02% ci numai motorina euro care bineinteles e mai scumpa. Din anul 2005 se va introduce si benzina Euro 4.
credeti ca e buna treaba asta avand in vedere ca mai sunt unii producatori occidentali de autovehicule care inca nu produc masini avand norma Euro 4? Si pe de alta parte pe sosele noastre inca circula camioane , autobuze si alte vehicule care emana nori grei de fum ce polueaza peste limite mediul si plamanii nostrii.
RCS
Legat de motorina Euro : degeaba se impune folosirea de catre toate masinile diesel a motorinei Euro daca nu ai montat pe masina sistemul de catalizator. De exemplu la benzina fara plumb, am inteles ca un motor pe benzina cu plumb poate sa foloseasca benzina f.pb. doar ca exista riscul ca sa se distruga supapele in motor in lipsa unei instalatii speciale de adaptare a motorului la benzina f.pb..Probabil ca la fel se va intampla si la motoarele diesel, in sensul ca vor nu vor, vor trebui sa-si adpteze motoarele pt. motorina Euro , adica sa-si instaleze catalizator.

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-10-02 09:09 ]
George Serban
nu se pune problema ca trebuie adaptate motoarele. asa-i PROSTIE si cel care ti-a spus, n-a fost prea bine informat. as zice sa studiezi care este originea benzinei fara prlumb si cea cu plumb, de ce se pune plumb in benzzina si apoi sa judeci mai bine ce ai auzi de la unul si de la altul! un motor pe benzina este facut sa arda benzina si atat. chestia cu EURO3 samd este din catalizator si o mai buna dozare a benzinei in amestecul introdus in cilindrii si o mai buna sincronizare a introducerii lui in camerele de ardere. bineinteles ca o benzina cu mai putine chestii tozice ajuta sa obtii euro 3, dar asta nu inseamna ca daca o arunci pe jos si-i dai foc nu arde!
Leonard1
Ce vedem prima data estew pretul mare. Ce simtim pe drum mergand in spatele unui camion care ne afuma este fumul ingrozitor.
Asa ca avem de ales. Eu unul prefer sosele mai curate din acest punct de vedere.
Iulian53383
Gheorge tata nu e asa cum zici ex: MB190 an89 are la motor un inversor cu plumb sau fara plumb e chestie care estze legata de bobina de inductie cum functioneaza ?!? nu stiu dar are ceva legatura cu scinteia sau cu avansul nu stiu, exact oricum masina nu are delcou !!!
HalbaSus
Vad ca arheologia e in floare... poate cineva sa ne spuna care e cel mai vechi topic de pe masini.ro ? sunt curios biggrin.gif
Luka
Pai in general ultimul din listele de pe arii biggrin.gif
Luka
Pai in general ultimul din listele de pe arii biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.